Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2008-2009 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2008-2009 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI 02 Ekim 2007 00:00

AB kaynaklarından finanse edilen 2008-2009 akademik yılı Jean Monnet burslarının çağrısı yapıldı. İlan edilen bursların amacı; Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB Müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ih

AB kaynaklarından finanse edilen 2008-2009 akademik yılı Jean Monnet burslarının çağrısı yapıldı. İlan edilen bursların amacı; Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB Müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacının karşılanması. 2008-2009 yılı için yaklaşık 85 kişinin Jean Monnet burslarından faydalandırılması planlanıyor. Tahsis edilen kontenjanın %60'ı kamu sektörüne, %25’i üniversite ve %15’i özel sektöre ayrılmış bulunuyor. Bursa müracaat eden adayların, yazılı ve sözlü sınavlarda ayrı ayrı en az geçer notu alarak (100 üzerinden 70) başarılı olan adaylara, kotaların doldurulması esası ile burs verilecek.
 
Jean Monnet Burs Programı, AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta yüksek lisans eğitimi veya araştırma programları çerçevesinde yapılacak akademik çalışmaları kapsamakta. Bu itibarla burs süresi en az 3 (üç) ay, en fazla 12 (on iki) ay. 12 aydan uzun bir program  için – geri kalan sürenin masrafları bursiyer tarafından  karşılansa bile- burs verilmiyor. Jean Monnet Bursları, ülkemizin AB'ye uyum süreci ve AB Müktesebatı ile doğrudan ilgili konularda gerçekleştirilecek akademik çalışmalara tahsis edilece. Bu nedenle diğer yüksek lisans burslarından farklı olarak yalnızca aşağıda belirtilen çalışma alanlarında verilmesi öngörülmekte:
 
Malların Serbest Dolaşımı
İşçilerin Serbest Dolaşımı
İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi
Sermayenin Serbest Dolaşımı
Kamu Alımları
Şirketler Hukuku
Fikri Mülkiyet Hukuku
Rekabet Politikası
Mali Hizmetler
Telekomünikasyon Politikası
Tarım ve Kırsal Kalkınma
Gıda Güvenliği, Hayvan ve Bitki Sağlığı Politikası
Balıkçılık
Ulaştırma Politikası
Enerji
Vergilendirme
Ekonomik ve Parasal Politika
İstatistik
Sosyal Politika ve İstihdam
İşletmeler ve Sanayi Politikaları
Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu
Yargı ve Temel Haklar
Adalet, Özgürlük ve Güvenlik
Çevre
Tüketici ve Sağlığın Korunması
Gümrük Birliği
Mali Kontrol
Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası
 
 
Jean Monnet Burs Programına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,  halihazırda kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olanlar, Türkiye’deki üniversitelerde lisans düzeyinde son sınıf, lisans üstü (yüksek lisans veya doktora) eğitim görmekte olanlar ile akademik veya idari kadrolarda çalışmakta olanlar başvurabiliyor.
 
Sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar, Türkiye’de yerleşik yabancı misyonlarda çalışanlar ile serbest meslek sahibi adaylar da özel sektör kontenjanından başvuru yapabiliyor.
 
Okunma Sayısı: 1354
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya