Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4691 SAYILI TGB KANUNU DEĞİŞTİRİLDİ

4691 SAYILI TGB KANUNU DEĞİŞTİRİLDİ03 Mart 2011 Perşembe 00:49

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 02.03.2011 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi.

 


4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 02.03.2011 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi.
   

Haziran 2010’da Sanayi Komisyonundan geçmiş olan yasa değişikliği tasarısı TBMM Genel kurulunda yapılan bazı küçük değişikliklerle kabul edildi.

Kanun değişikliği aşağıdaki hususları içeriyor:

AR-GE personelinin tanımının içerisine yazılımcı ifadesi, ARGE faaliyetleri tanımının içerisine yazılım da dahil olmak üzere ifadesi eklendi.

Hazine arazilerinin TGB’lere tahsis edilmesi maddesi; tahsisin ilk 5 yıl için bedelsiz, 5 yıllık bedelsiz kullanım süresi sonrası ilk yıl bedeli, yatırım konusu taşınmazın emlak vergi değerinin binde ikisi ile yapılması ifadesini içerecek şekilde değiştirildi.

TGB’lere verilecek ödenekle ile ilgili madde; “Bölgelerin kurulması için gerekli alt yapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşası ile Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini desteklemeye yönelik yönetici şirketçe yürütülen veya yürütülecek kuluçka programları, teknoloji transfer ofisi hizmetleri ve teknoloji işbirliği programları ile ilgili giderlerin, yönetici şirketçe karşılanamayan kısmı, yardım amacıyla Bakanlık bütçesine konulan ödenekle sınırlı olmak üzere karşılanabilir.” şeklinde değiştirildi.

Yasa değişikliğinde, teknolojik ürünün üretimine yönelik yatırımların, alınacak izinler çerçevesinde TGB’lerde yapılabileceği hüküm altına alındı.

4691 sayılı Yasa’nın Uygulanmayacak Hükümler başlıklı 10’uncu maddesi değiştirilerek “Bu Kanun kapsamına giren Bölgelerdeki faaliyetlerde; 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 21/2/1967 tarih ve 832 sayılı Sayıştay Kanunu ile03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ile4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri uygulanmaz” şeklinde kabul edildi.

Yasa tasarısının 7’nci maddesi olan ve Orman arazilerinin araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile sonuçlarının tasarım ve süreç doğrulama testlerinin yapıldığı merkezlerin kurulabilmesi amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığına tahsis edilmesini içeren madde, Yasa’dan çıkartıldı.

4691 sayılı Yasa’nın Geçici 2’nci Maddesi’nin ilk iki fıkrası tekrar düzenlendi, Yönetici şirket ve firmalara verilenkurumlar vergisi muafiyeti ile ARGE personeline tanınan gelir vergisi muafiyeti 2023 sonuna kadar uzatıldı, ARGE personelinin %10’unu geçmemek koşulu ileDestek Personeline de gelir vergisi muafiyeti tanındı. Ayrıca AR-GE personelinin, yönetici şirketin onayı ileBölge dışında geçirmesi gereken süreye ait ücretlerinin bir kısmının da gelir vergisi kapsamı dışında tutulması yasaya eklendi.  Yasa değişikliği “Yönetici şirketin onayı ile bölge dışında geçirilen sürenin bölgede yürütülen görevle ilgili olmadığının tespit edilmesi halinde, ziyaa uğratılan vergi ve buna ilişkin cezalardan ilgili işletme sorumludur” ifadesini içeriyor.

Diğer maddeler Sanayi Komisyonu tarafından onaylanan Kanun Taslağı’nda yer alan şekliyle yasalaştı.

 

Yasa Değişikliği Metni için Tıklayınız

 

Okunma Sayısı: 7715
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya