Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ  İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI 02 Nisan 2012 Pazartesi 21:16

Aksaray Üniversitesi ile Konya Teknokent arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol “iki kuruluşun üniversite-sanayi işbirliğini geliştirme, Aksaray Üniversitesi’nde üretilen bilgiyi ticarileştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunma, ülkem

Aksaray Üniversitesi ile Konya Teknokent arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol “iki kuruluşun üniversite-sanayi işbirliğini geliştirme, Aksaray Üniversitesi’nde üretilen bilgiyi ticarileştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunma, ülkemizdeki ve bölgemizdeki kuruluşların rekabet gücünü geliştirme, ileri ve yeni teknoloji alanlarında girişimciliği destekleme, bölgesel kalkınmaya katkıda bulunma, üretim ve hizmet sektörlerinde inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerini destekleme, KOBİ’lerin ileri ve yeni teknolojilere yönlendirilmesini sağlama amacıyla işbirliği yapmaları, bu kapsamda müşterek faaliyetler düzenlemeleri ve Aksaray Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerinin Konya Teknokent’in sunduğu imkanlardan yararlandırılması” konularında müşterek çalışmalar yapmalarını amaçlıyor.


Protokol kapsamında Aksaray Üniversitesi ve Konya Teknokent

·        Müşterek projeler geliştirilmesi ve uygulamaya konulması,

·        Müşterek faaliyetler düzenlenmesi,

·        Üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarının Aksaray Üniversitesinin araştırmacı ve laboratuar imkanlarından yararlandırılması,

·        Aksaray Üniversitesi öğretim elemanlarının Konya Teknokent bünyesindeki faaliyetlerde danışman, yönetici veya araştırmacı olarak görev alması veya Konya Teknokent bünyesinde kendi şirketlerini kurması,

·        Aksaray Üniversitesi öğrencilerinin Konya Teknokent bünyesindeki faaliyetlerde stajyer, Ar-Ge elemanı olarak görev alması veya Konya Teknokent bünyesinde kendi şirketlerini kurmaları,

konularında işbirliği yapacak.

İşbirliği protokolü düzenlenen bir törenle imzalandı. Törene, Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Acar,mülki ve askeri erkan,  Rektör Yardımcıları, öğretim üyeleri, sanayiciler, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Sağbili  katıldı.

Programda bir konuşma yapan Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Tarihçi-Yazar Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın "Amerika'yı Amerika yapan kütüphaneleri ve üniversiteleridir” sözünü hatırlatarak, üniversitelerin toplumların gelişiminde oynadığı rolün büyüklüğüne dikkat çekti.

Vali Alimoğlu konuşmasında, “Aksaray’ı Aksaray  yapacak olan yapmaya devam edecek olan üniversitemizdir. Bunu bekliyoruz biliyoruz. Hocalarımızı dikkatle dinleyeceğiz ondan sonra beraberce uygulayacağız. Formül bu” dedi.

”Teknoloji de geri kalanlar sonradan çok pişman oluyorlar, bu çok önemli bir konu bunu iyi takip etmemiz lazım” diyen Vali Alimoğlu, “Kesrette Vahdet olmamak olmaz teorisi var. Bunu herşey birbiriyle irtibatlı şeklinde anlayabiliriz. Yani bir araya gelip ortak akılla hareket etmek durumundayız.  Teknokent uygulaması ile ilgili Selçuk Üniversitesi Rektörümüzü, Aksaray Belediye Başkanımız ve Rektörümüzle ziyaret etmiş iki üniversite ve şehir arasında işbirliği ile ilgili görüşmelerimiz olmuştu. Teknokent kurulması ile ilgili de kendileri söz vermişlerdi. O sözü de yerine getirmiş oluyorlar. Şimdi burada hayırlı bir işe hep beraber şahit oluyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Acar ise yaptığı konuşmasında Teknokent uygulamalarının Aksaray’da üniversite sanayi işbirliğinde Aksaray’ı daha ileriye taşıyacak adımlar atacağını söyledi. ACAR, Aksaray’a Teknokent kurulması ile ilgili 5 yıl sonraki planlamanın 5 yıl önce gerçekleşmiş olmasının da Aksaray Üniversitesinin hızlı ilerlemesine en iyi örneklerden olduğunu bildirdi.

Programda daha sonra Konya Teknokent A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Botsalı tarafından, Teknokentlerin ekonomik ve teknolojik gelişmedeki önemi, Teknokentlerin üniversiteye, sanayiye ve bölgesel gelişmeye katkısı ile Teknokentlerin sunduğu avantaj ve fırsatlarını anlatan bir sunum yaptı.

Konuşmaların ardından Aksaray Üniversitesi ile Konya Selçuk Üniversitesi Teknokent A.Ş arasında işbirliği protokolü Prof.Dr. Fatih Botsalı ve Prof.Dr. Mustafa Acar arasında imzalandı.

 Konya Teknokent adına protokolü imzalayan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı “Günümüzde ekonomik büyümenin %75’i teknolojik inovasyonla sağlanabilmektedir. Bu nedenle, üniversitelerimizde üretilen bilginin üretim ve hizmet sektörüne aktarılarak teknolojiye ve katma değere dönüştürülmesi ülkemizin ekonomik büyümesi açısından büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde sayısı giderek artan teknokentler üniversitelerimizde üretilen bilginin ekonomik değere dönüştürülmesi konusunda önemli bir role sahiptir. Aksaray Üniversitesi ve Konya Teknokent bu protokolün yürürlüğe girmesi ile Aksaray üniversitesinde üretilen bilginin teknolojiye dönüştürülerek ticarileştirilmesi için her alanda işbirliği yapacaklardır. Bu protokolün Aksaray’da bir teknokent kurulmasının ilk adımı olmasını temenni ediyorum. Sayın Rektörümüz göreve geldiği günden bu yana Aksaray’da üniversite-sanayi-kamu işbirliğini geliştirme konusuna özel önem atfetmiştir. Bugün imzaladığımız protokol bu konudaki çalışmaların bir sonucudur. Sayın Rektörümüze ve ekibine bu protokolün imzalanması konusundaki istek ve kararlılığından dolayı teşekkürlerimi arz ederim. Konya Teknokent olarak iki kuruluşun aralarında işbirliğini geliştirme girişimini Aksaray’ın geleceği açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum” dedi.

 

Okunma Sayısı: 2525
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya