Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ALMANYA TARIM VE GIDA ATAŞESİ DR. ASHFALK KONYA TEKNOKENT’TE

ALMANYA TARIM VE GIDA ATAŞESİ DR. ASHFALK KONYA TEKNOKENT’TE25 Eylül 2009 00:00

Almanya Federal Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Tüketiciyi Koruma Ataşesi Dr. Ansgar Aschfalk Konya Teknokent’in davetlisi olarak bir günlük ziyaret için Konya’ya geldi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Tüketiciyi Koruma Ataşesi Dr. Ansgar Aschfalk Konya Teknokent’in davetlisi olarak bir günlük ziyaret için Konya’ya geldi.
Konya Teknokent'i ziyaretinde Selçuk Üniversitesi’nin Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu belirten Dr. Aschfalk, “Burada olmaktan çok mutluyum. Konya Teknokent’e de ilk defa geliyorum. Gelişmekte olan modern bir sisteme dayalı olduğu görülen Teknokent, sanayi ve üniversite işbirliğinin sağlanması noktasında büyük katkı sağlıyor. Buraya geliş amacımız da bundan sonraki çalışmalarımızda Konya Teknokent ile ilişkilerimizi geliştirmek. Bu nedenle buradaki yöneticiler ile bilgi alışverişimizi artıracağız.” dedi.

Konya Tekenokent Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Adem Elgün "Mekansal altyapı sorunlarını önemli ölçüde tamamlayan Konya Teknokent’in hedefi, bünyesindeki Ar-Ge kuruluşlarına uluslararası standartlarda teknopark hizmeti sunmak, dünyanın farklı bölgelerinden gelen girişimcilerin Ar-Ge çalışması yaptığı evrensel bir Ar-Ge üssü konumuna gelmektir. Bu amaca ulaşmak için bölgede gerekli kaynaklar ve altyapıyı oluşturma çabalarını kararlılıkla sürdürmekteyiz. Ayrıca, önümüzdeki dönemde Konya Teknokent'teki firmalarımızın uluslararası işbirlikleri kurması konusuna özel önem atfetmekteyiz. Bu amaçla Uluslararası İş Geliştirme Direktörlüğünü kurduk." dedi. 

Konya Teknokent'i ziyaret eden  Dr. Aschfalk daha sonra Konya’daki bazı hayvancılık ve tarım işletmelerinde incelemelerde bulundu. Konya Ticaret Borsasının onuruna verdiği yemeğe katılan Dr. Aschfalk yemekten sonra Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri ve Konya’lı işadamları ile bilgi alışverişinde bulundu.  Toplantıda Alman işadamları ile Konya’lı işadamları arasında potansiyel işbirliği imkanları değerlendirildi. Toplantıya KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Meclis Başkanı Hüseyin Çevik ve KTB Yönetim Kurulu Üyeleri, bazı KTB üyeleri  ile Konya Teknokent yöneticileri katıldı. 
Konya’da gezdiği tarım işletmelerinden çok etkilendiğini, gezdiği işletmeleri hem teknolojik hem de hijyenik açıdan çok iyi bulduğunu belirten Dr. Aschfalk sözlerine şöyle devam etti “Almanya Federal Cumhuriyetinin sadece 15 ülkede tarım ataşesi bulunmaktadır. Bu ülkelerden biri de Türkiye’dir. Türkiye, çok büyük tarım potansiyeli olan bir ülkedir. Türkiye'de kültür balıkçılığı gibi bazı alanlardaki işletmeler teknolojik yönden Avrupa standartlarının da üzerindedir. Bize göre Türkiye gelişmekte olan bir ülke değil gelişmiş bir ülkedir. Dünya, tarım alanında Türkiye'yi 'uyuyan bir dev' olarak görmekte. Eğer bu dev uyanırsa tarım alanında büyük adımlar atarak, Avrupa'da söz sahibi olacaktır. Bu nedenle, Almanya, tarım alanında Türkiye'yi partner olarak  seçmiştir. Almanya'da son yıllarda düzenlenen birçok fuarda Türkiye, en önemli ortağımız olarak yer almıştır. İlişkilerimizi ve teknoloji transferlerimizi bu nedenle çok önemsiyoruz. Konya, Türkiye'nin çok önemli bir tarım şehri. Bundan sonra Konya Ticaret Borsası, Konya Teknokent ve Konya’daki diğer kuruluşlarla ilişkimizi sürdürerek potansiyel işbirliği imkanlarını en etkili biçimde değerlendirmeye çalışacağız” dedi.

Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli “Kuruluşu 1912 yılına dayanan Konya Ticaret Borsası ülkemizin en köklü ve en büyük üç borsasından biridir. Konya ili, tarımsal üretimi açısından ülkemizin en önemli illerinden biridir. Konya bölgesi, geniş arazisi, iklimi, sanayisi ile tarım yönünden çok ciddi potansiyele sahiptir. Almanya’daki işadamları ile tarım alanında her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtir ilişkilerimizi bundan sonra daha canlı tutacağımızı ifade ederiz” dedi.
 Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M.Botsalı  “ Kuruluşunun 5. yılını tamamlamış olan Konya Teknokent, bünyesinde yer alan 108 Ar-Ge kuruluşu ile ülkemizin en büyük teknoparklarından biri konumuna gelmiştir.  Selçuk Üniversitesi ile Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası ve Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün ortak girişimi olan Konya Teknokent: üniversite ile endüstri arasında oluşturduğu güçlü bağlantılar sayesinde Konya bölgesinin teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.  Konya Teknokent’in hedefi, dünyanın farklı bölgelerinden gelen girişimcilerin Ar-Ge çalışması yaptığı evrensel bir Ar-Ge üssü konumuna gelmektir.
 Konya ili, ülkemiz tarımsal üretimine katkısı açısından birinci sırada olan ilimizdir.  Selçuk Üniversitesinin öğrenci sayısı 85.000 olup her yıl 7500 lisans, 1500 yüksek lisans öğrencisi olmak üzere 9000 civarında mezun vermektedir. Üniversitedeki akademik personel sayısı 4000’in üzerindedir. Bu rakamlardan anlaşılacağı üzere Konya’da önemli sayıda nitelikli araştırmacı potansiyeli bulunmaktadır.
Konya Teknokent’in en önemli önceliklerinden birisi Konya Teknokent’in ve Teknokent’teki kuruluşların uluslararası ilişkilerini geliştirmek ve zenginleştirmektir. Konya Teknokent’teki firmalarımızın ulusararası ilişkileri ne ölçüde güçlü olursa Teknokent’te o denli güçlü bir inovasyon altyapısı geliştirilmiş olacaktır. Uluslararası piyasalarda başarılı olacak özgün ürün ve süreçler uluslar arası partnerlerin görev aldığı Ar-Ge çalışmaları sayesinde geliştirilebilmektedir. Bu nedenle, bölgemizdeki KOBİ’lerin öncelikle Avrupa’daki daha sonra da tüm dünyadaki büyük kuruluşlar, KOBİ’ler, üniversiteler ve araştırma kurumları ile ortak inovasyon çalışmaları yapması gerektiğine inanmaktayız.  Bu nedenle, faaliyetlerimizi Konya Teknokent’in ve Konya Teknokent’teki firmaların uluslar arası ilişkilerini geliştirmek ve güçlendirmek, Konya Teknokent’e daha çok yabancı girişimciler ve daha çok yabancı araştırmacı çekmeye yoğunlaştırmış bulunmaktayız.

Bu nedenle, Konya’daki kuruluşlar ile Almanya’daki muhatapları arasında araştırmacı değişimi yapılması, FP7 vb. programlara müşterek projeler sunulması, Konya Teknokent’teki kuruluşların faaliyetlerini  Almanya ve Avrupa’ya taşıması, Almanya’daki ve Avrupa’daki  yatırımcıların Konya’da yatırım yapması gibi farklı alanlarda işbirliğine açık olduğumuzu belirtir, bu konulardaki ilişkilerin gelişmesi için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğumuz belirtirim” dedi.

Okunma Sayısı: 2184
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya