Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ARGEPP 2006 Tamamlandı

ARGEPP 2006 Tamamlandı09 Mart 2006 00:00

ARGEPP 2006’ya 230 kişi kayıtlı olarak yaklaşık 50 kişi kayıt yaptırmadan katılmıştır. Kayıtlı katılımcıların 16’sı kamu sektöründen, 6’sı meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarından, 75’i özel sektörden gelmiştir.

Günümüz rekabet koşullarında, yaptığı işe ve ölçeğine bakılmaksızın tüm işletmeler varlığını sürdürebilmek için araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetlerine gerekli önemi vermek, AR-GE faaliyetlerini işletmenlerinde hiç kesintiye uğramayan önemli bir fonksiyon olarak algılamak zorundadır. İşletmeler, rekabet edebilmek için daima rakiplerinin bir adım önünde gitmelidir. İşletmeler, rakiplerinin her zaman önünde olabilmek için AR-GE çalışmalarını stratejik bir araç olarak kullanabilmelidir.

 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yasasına göre Teknokent’imizin esas görevi üniversitemizin araştırma imkanlarını üretim ve hizmet sektörlerinin kullanımına sunarak işletmelerde AR-GE faaliyetlerinin yaygınlaşmasına, ileri teknoloji odaklı üretim ve girişimciliğin desteklenmesine katkıda bulunmaktır.

 ARGEPP 2006 ARGE Proje Pazarı Etkinliğini düzenleme amacımız; bölgemizdeki üretim, sanayi ve hizmet sektörü kuruluşlarının ARGE çalışmalarına özendirilmesi ve yönlendirilmesi, üniversite öğretim üyelerinin ARGE çalışmalarını sanayinin istediği konularda yapmasının sağlanması, üniversite-sanayi işbirliği sağlayarak nitelikli ARGE projelerinin üretilmesinin sağlanmasıdır.

 ARGEPP 2006 ARGE Proje Pazar’ında uzmanlık alanlarındaki birikimlerini üretim ve hizmet sektörüne yönelik ARGE çalışmalarına yöneltmek isteyen akademisyen, mucit ve araştırmacılar somut düşünce ve proje önerilerini özgün ürünler ve teknolojilere sahip olabilmek için AR-GE ortaklığı arayışındaki üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarına tanıtma fırsatı bulmuşlardır. Umarız, bu etkinlik bir çok yeni ARGE proje ortaklıklarının kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Başlatılacak ARGE projeleri ile  

 • Üretim ve hizmet sektörlerinin rekabet gücü geliştirilecek, 
 • Üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar uygulamaya geçirilerek ticarileştirilecek,
 • Üniversite ve sanayi arasında iletişimin güçlendirilmesi sağlanacaktır.  

ARGEPP 2006 Proje Pazarına; 

 • Makine Tasarım ve Teknolojileri,
 • Gıda Teknolojileri ve Gıda Güvenliği,
 • Kimya ve Proses Teknolojileri, 
   
 • Tarımsal Teknolojiler,
 • Biyoteknoloji
 • İnşaat Teknolojileri,
 • Bilişim-Elektrik-Elektronik Teknolojileri,
 • Enerji ve Çevre Teknolojileri
 • İleri Malzemeleri

  konularında 117 adet proje önerisi sunulmuştur. ARGEPP 2006’ya Konya’daki üretim sektörü kuruluşlarından 4 adet proje siparişi gelmiştir.  İlan edilen başvuru tarihinden sonra elimize ulaşan  10’a yakın AR-GE proje siparişine proje önerisi üretilmesi konusundaki çalışmalarımız sürdürülmektedir.

   ARGEPP 2006’ya 230 kişi kayıtlı olarak yaklaşık 50 kişi kayıt yaptırmadan katılmıştır. Kayıtlı katılımcıların 16’sı kamu sektöründen, 6’sı meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarından, 75’i özel sektörden gelmiştir. Konya dışındaki üniversitelerden 11 öğretim elemanı etkinliğe proje önerisi sunmak veya proje önerilerini dinlemek üzere katılmıştır. Etkinliğe Selçuk Üniversitesinden 29 lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ile 93 öğretim elemanı kayıtlı olarak katılmıştır.

   ARGEPP 2006’da edindiğimiz deneyimle önümüzdeki yıllarda ARGE Proje Pazarı etkinliğini farklı bir formatta düzenlemek düşüncesindeyiz.

   ARGEPP 2006 sayesinde Selçuk üniversitesi tarihinde ilk kez öğretim üye ve yardımcıları tarafından üretim ve hizmet sektörüne yönelik 100’ün üzerinde somut ARGE proje önerisi üretilmiş, akademisyenler ve sanayiciler ilk kez AR-GE proje ortaklığı kurmak amacıyla bir araya getirilmiş, üretim ve hizmet sektörlerine yönelik AR-GE proje önerilerinin akademisyenler ve araştırmacılar tarafından kamu ve özel sektör temsilcilerine sunulması ve tartışılması sağlanmıştır. ARGEPP 2006’ya gösterilen ilgi, yakın gelecekte üniversite sanayi işbirliği açısından olumlu gelişmelerin yaşanacağı konusundaki ümit ve beklentilerimizi önemli ölçüde artırmıştır. 

   

   

   

   
   
 • Okunma Sayısı: 1369
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  LİNK BANKASI
  E-BÜLTEN
  Konya Teknokent ve faaliyetleri ile ilgili mail almak istiyorsanız, lütfen E-Bültene kayıt olunuz.
  © 2009 Konya Teknokent A.Ş.
  Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya