Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ARGEPP 2010 TARIM VE GIDA TEKNOLOJİLERİ PROJE PAZARI NA YOĞUN İLGİ

ARGEPP 2010 TARIM VE GIDA TEKNOLOJİLERİ PROJE PAZARI NA YOĞUN İLGİ12 Ağustos 2010 Perşembe 13:30

ARGEPP 2010 Tarım ve Gıda Teknolojileri Proje Pazarı, akademisyenlerle sanayicileri bir araya getirerek proje işbirlikleri kurulabilmesi amacıyla düzenlendi. Proje pazarına katılımın oldukça yüksek olması dikkat çekti. Proje Pazarında tarım ve gıda teknol

Konya Teknokent ile Selçuk Üniversitesi, KTO, KSO, KTB, KOSGEB ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK desteğiyle 2 yılda bir gerçekleştirilen "ARGEPP 2010 Proje Pazarı" bu yıl “ARGEPP 2010 Tarım ve Gıda Teknolojileri Proje Pazarı” adıyla düzenlendi. 

Akademisyenlerle sanayicileri bir araya getirerek proje işbirlikleri kurulabilmesi amacıyla oluşturulan pazara bu yılki katılımın oldukça yüksek olması dikkat çekti. Çok yoğun katılım olduğu gözlemlenen proje pazarında tarım ve gıda teknolojileri alanındaki 75 Ar-Ge Proje Önerisi görücüye çıktı.

Proje Pazarının açılışına Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli, Konya Ticaret Odası Başkan Vekili İsmail Haydaroğlu, Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Hüseyin Tosunoğlu, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Öztürk, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüdaverdi Erer, Selçuk Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Ünüvar, Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özkan Taşpınar, öğretim üyeleri ile sanayici ve işadamları katıldı.

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, Tarım ve Gıda Teknolojileri Proje Pazarı'nın Türkiye'nin tarım başkenti olan Konya'da Tarım ve Gıda Teknolojileri alanında önemli bir eksikliği dolduracağını söyledi. Prof. Dr. Botsalı, "Proje Pazarı, kamu-üniversite ve özel sektör kuruluşları arasında etkileşim ve iletişimi güçlendirecek, bölgenin gelişimini sağlayacak projeler ve girişimler için fırsat oluşturacaktır. Proje Pazarı'nda öğretim üyeleri ve sanayiciler hassas tarım teknolojileri, tarımsal mekanizasyon ve tarım makineleri, gıda teknolojileri ve gıda işleme makineleri, bitkisel üretim, organik tarım, tohumculuk, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, kesim ve et ürünleri, yumurta üretimi, gen teknolojisi, gübre teknolojisi, sulama teknolojisi ve haşerat kontrolü konularındaki 75 ayrı projeyi tartışma ve değerlendirme imkânı bulacak." dedi.
Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli "Tarıma, bilgi, alt yapı ve teknoloji yatırımı yapan ülkeler önemli miktarda ihracat yaparak ekonomilerini canlı tutabilmektedir. Hollanda'nın 50 milyar Avro tutarındaki tarım ürünleri ihracatı yaparak ülke ekonomisini katkı sağlaması bunun en güzel örneğidir. Türkiye'nin tarım başkenti olarak anılan Konya'nın ürün çeşitliliği, ürün verimi ve kalitesinin artırılarak, bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekir. Bu açıdan, bugün açılışını yaptığımız Tarım ve Gıda Teknolojileri Proje Pazarı büyük önem taşımaktadır." dedi.
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir ise Proje Pazarı'na gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, "Birçok branştan bilim adamı ve sanayici burada bir araya geldi. Bu tür etkinlikler üniversitemizin bilimsel araştırma dinamizmini büyük oranda artıyor." diye konuştu.

Konya Teknokenti'nin başlı başına bir başarı öyküsü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bilir, "Teknoket kurulalı 5 yıl gibi kısa bir süre olmasına rağmen önemli çalışmalara imza attı. Bu başarıda üniversitemizin Teknokent'i kurarken aldığı stratejik kararlar da etkili oldu. Örneğin Teknokent'i sanayicimizle birlikte kurduk. Mevcut binalarımızdan birini Teknokent'e vererek çalışmaları hızlandırdık. Öğretim üyelerimizin Teknokent'te çalışması için esnek bir yönetim anlayışı getirdik. Bu çalışmalarımız birçok üniversiteye örnek oldu." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Pazar'da Ziraat Fakültesi, Tarımsal Mekanizasyon -Gıda İşleme Makineleri, Bitkisel Üretim Teknolojileri ve Hayvansal Üretim oturumları gerçekleştirildi.

ARGEPP 2010 Proje Fikirleri Kitabı için tıklayınız...

Okunma Sayısı: 4405
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya