Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk Üniversitesi’nde “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Süreci ve Sağlık Teknolojileri Alanında Patent Faaliyetleri” konferansı gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi’nde “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Süreci ve Sağlık Teknolojileri Alanında Patent Faaliyetleri” konferansı gerçekleştirildi.01 Ekim 2014 Çarşamba 20:44

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp ve Diş Hek.Fakülteleri Konya Teknokent / Selçuk TTO ve ATA Teknokent’in birlikte organize ettiği “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Süreci ve Sağlık Teknolojileri Alanında Patent Faaliyetleri” konulu konferans gerçekleştirildi

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi Konya Teknokent A.Ş./Selçuk TTO ve ATA Teknokent’in birlikte organize ettiği “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ( FSMH) Süreci ve Sağlık Teknolojileri Alanında Patent Faaliyetleri” konulu konferans 26 Eylül 2014 Cuma günü Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Konferans salonunda gerçekleştirildi. 

 

Açılış konuşmasını yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet KOÇAK, Atatürk Üniversitesi’nin Girişimci Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde daha üst sıralarda yer almak için özellikle sağlık alanında yapılan çalışmaların koruma altına alınması ve bu çalışmaların ticarileştirilmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. KOÇAK ayrıca üniversitenin bünyesinde Diş hekimliği, Eczacılık, TIP ve Veteriner fakültesi bulunmasının başarılı örneklerle birlikte nazara alındığında sağlık alanda çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu, bunun da buluşu ve buluşçuları en çok tetikleyen alan olduğunu belirterek akademisyenlerin değerli bilimsel çalışmalarını koruma altına almaları bunun bir kazan kazan durumu olduğunun altını çizdi.

 

ATA Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep SADELER de konuşmasında özellikle ATA Teknokent bünyesinde 2012 yılında kurulan ve faaliyetlerine devam eden ATA Teknoloji Transfer Ofisi’nin( ATA TTO) fikri hakların korunması ve ticarileştirilmesi süreçlerinde akademisyenlere destek verdiğini belirterek, bu konuda üniversite yönetiminin göstermiş olduğu ilgiden ve Teknoloji Transfer Ofisi çalışmalarına verdiği desteklerden dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Bayram SADE ise yaptığı sunumda Selçuk TTO ve Konya Teknokent A.Ş. hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak KOP bölgesinde bulunan 8 üniversitenin tümüne hizmet veren Selçuk TTO’nun faaliyetleri hakkında detaylı bilgilendirimde bulundu. Selçuk TTO Faaliyetlerini Konferansın amacı doğrultusunda FSMH özelinde değerlendiren Prof. Dr. SADE, bu güne kadar PADES programı kapsamında 32 tanesi uluslararası olmak üzere 180 patent başvurusu desteklendiğini belirterek bu başvuruların 32’sinin ise Uluslararası olduğunun altını çizdi. Akademisyenlerin patent müraacatları sürecinin her aşamasında Selçuk TTO’nun etkin rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. SADE, sağlanan ücretsiz olarak patent ön araştırması desteğinden ve bunun TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Patent Havuzu kriterinde Selçuk Üniversitesi’nin 1.liğindeki rolünden bahsetti. Ayrıca Sağlık Teknolojileri Çalışma Grubu ve üniversitemiz akademisyenlerinin başarılı patent hikayelerinin aktarıldığı etkinlik yapılan soru-cevap kısmıyla son buldu.

 

http://www.atateknokent.com.tr/haber/konya-teknokentten-ziyaret

 

http://www.atateknokent.com.tr/haber/ata-teknokentten-saglikcilara-patent-konferansi

 

25e1e749a827ff345b2a1af8c32ff77e.jpg

byexr9xceaaoddy.jpg

byeykm_ieaa52sl.jpg

byeyppbigaawlvu.jpg

 

Okunma Sayısı: 2728
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya