Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BOTSALI MALATYA’DA KONFERANS VERDİ

BOTSALI MALATYA’DA KONFERANS VERDİ27 Ekim 2011 Perşembe 01:02

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Botsalı İnönü Üniversitesinde "Teknokentlerin, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerindeki rolü" Malatya 1. OSB'de “Üniversite Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Destekleri”konulu konferanslar verdi

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı İnönü Üniversitesinde  "Teknokentlerin, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerindeki rolü" Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde “Üniversite Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Destekleri”konulu konferanslar verdi.

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Salonu'nda düzenlenen konferansa İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan İçen, Prof. Dr. Süheyla Ünal ve Prof. Dr. İsmail Özdemir, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı ile Malatya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Baysar'ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Konferans öncesinde Malatya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Baysar, Malatya Teknokent hakkında bilgiler verdi.  Baysar, "Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek, teknolojik bilgi üretmek, üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik yapmak, verimliliği arttırmak, üretim maliyetlerini düşürmek, teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak amacıyla kurulan Malatya Teknokent'in çekim merkezi haline gelmesi bekleniyor" dedi.


Baysar'ın konuşmasının ardından Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, "Teknokentlerin, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerindeki rolü" konulu bir konferans verdi.  Botsalı, "Artık Anadolu eskisi gibi değil. Anadolu'da güzel şeyler oluyor. Anadolu, bazı konularda İstanbul ve Ankara'dan daha pratik çözümler üretiyor. Ankara'da 6 tane teknokent var ve ağzına kadar dolu. İstanbul'da 10 tane teknokent açılsa, 10'u da dolacak. Ancak,  İstanbul'da şu anda sadece 3 tane faal teknokent var.  İstanbul'da bir teknokentin yönetim kurulu başkanıyla görüştüm. 400 firmanın sırada beklediğini söyledi. Bizde değil 400, 40 tane firma sırada beklese, 400 firmalık yer yaparız. Yıkarız, dökeriz, Başbakana, Cumhurbaşkanına çıkarız ama sırada bekleyen tüm firmaları teknokent’e almanın bir yolunu buluruz. Anadolu siyaseti büyük şehirlere göre daha iyi kullanıyor.”  diye konuştu.


Üniversite, sanayi ve kamu arasındaki işbirliğinin önemine değinen Botsalı, " Amerika bilgiyi her alanda kullanıyor. Eğer Türkiye'deki sosyologlar, ilahiyat profesörleri, PKK sorununa ve Güneydoğu sorununa bir yaklaşımda bulunsalardı, belki Türkiye bugün  çok farklı bir yerde olurdu. Biz maalesef henüz bilgiyi tam anlamıyla kullanamıyoruz. Bilgiyi sadece teknolojik gelişmeler için değil sosyal ve ekonomik sorunların çözümü için de kullanmak zorundayız. İnovasyon bilgiyi ekonomik kazanca dönüştürmek sürecidir. Sanayici ve işadamlarımız için amaç Ar-Ge değil inovasyon olmalıdır.  Çünkü Ar-Ge yapmadan da inovasyonlar yapılabilir. " ifadelerini kullandı.

 

Botsalı, aynı gün 1.Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünde “Üniversite Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Destekleri” konusunda ikinci bir konferans verdi. Konferansa İnönü Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Cemil Çelik, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve çok sayıda sanayici katıldı. ABD’deki 2000 üniversiteden sadece birinin  mezunlarının ve öğretim üyelerinin kurduğu şirketlerin biraraya getirilmesi halinde dünyanın 24. büyük ekonomisinin oluşabileceğini belirterek sözüne başlayan Botsalı, üretim ve hizmet sektörünün yüksek katma değerli ürün ve hizmetler üretmesi gerektiğini, bunun için bilgiyi en etkili biçimde kullanmak,  üniversitelerle işbirliği yapmak zorunda olduklarını belirterek teknokentlerin üniversite-sanayi işbirliğini sağlamadaki en başarılı model olduğunu söyledi. Prof. Dr. Botsalı, Konya Teknokent örneği üzerinden Teknokent’lerin bulunduğu yörenin ekonomik ve sosyal gelişimine ne gibi katkılar sağladığını anlattı.

 

Okunma Sayısı: 2585
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya