Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CoderSurvivor Yazılım Uzmanı Yetiştirme Kampı Sona Erdi

CoderSurvivor Yazılım Uzmanı Yetiştirme Kampı Sona Erdi01 Eylül 2012 Cumartesi 14:59

CoderSurvivor Yazılım Uzmanı Yetiştirme Kampına kayıt yaptıran 60 öğrenciden 55’i kampı başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Konya Teknokent Akademi tarafından düzenlenen CoderSurvivor Bilişim Uzmanı Yetiştirme Kampı sona erdi.  Konya Teknokent BT firmaları ile Türkiye’deki büyük BT kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen kampa 60 üniversite öğrencisi katıldı.

CoderSurvivor Bilişim Uzmanı Yetiştirme Kampı, bilişim teknolojisi alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin/mezunlarının niteliklerini geliştirmek, bilişim teknolojisi dışındaki bir alanda öğrenim alan üniversite öğrencilerini ve mezunlarını bilişim uzmanı olarak yetiştirmek üzere düzenlendi.  Kamp 1 Temmuz-30 Ağustos tarihleri yapıldı.

CoderSurvivor Yazılım Uzmanı Yetiştirme Kampına kayıt yaptıran 60 öğrenciden 55’i kampı başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.  Kampa katılan öğrenciler ilgi alanlarına göre iki ayrı gruba  ayrıldı. Birinci grup gömülü sistemler, ikinci grup ise web uygulamaları konusunda çalışmalar yürüttü. Kamp süresince katılımcılara IBM, Oracle, Microsoft ve Konya Teknokent firmaları tarafından eğitim ve seminerler verildi. Kampı tamamlayan öğrencilerden 3’ü Konya Teknokent firmalarında işe başladı. Eylül veya Ekim ayında düzenlenecek sertifika töreni sonrasında kampı tamamlayan katılımcıların potansiyel işverenlerle bir araya gelerek bir işe yerleştirilmeleri sağlanacak. CoderSurvivor Yazılım Uzmanı Yetiştirme Kampına önümüzdeki dönemde sürekli olarak tekrarlanacak.

Kampa katılan öğrencilerin yemek, ulaşım ihtiyaçları ile  Konya dışından katılan öğrencilerin konaklama giderleri Konya Teknokent tarafından karşılandı. Kampa katılan öğrencilerin,  kamp sırasında yüzme havuzunda, paintball sahasında, diskoda, bilardo ve masa tenisi salonlarında eğlenerek stres atması sağlandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Konya Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı "Ülkemizde bilişim teknolojisi alanında faaliyet gösteren firmaların sayısı hızla artmakta, bu artışa paralel olarak ülkemizdeki bilişim uzmanı açığı da giderek büyümektedir. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada ciddi bir bilişim uzmanı açığı bulunmakta, bu açık, bir çok gelişmiş ekonominin geleceği hakkında soru işaretleri oluşturmaktadır.

Ülkemizi bilişim toplumuna dönüştürerek aydınlık yarınlara taşımada önemli rol üstlenecek, bilişim uzmanı olarak adlandırılan nitelikli insan gücünün büyük bölümü üniversitelerin bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar eğitimi bölümleri, enformatik enstitüleri tarafından yetiştirilmektedir. Ancak, üniversitelerin yetiştirdiği bilişim uzmanı sayısı ülkemizi ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmaktadır. Konya Teknokent Akademi, ülkemizin bilişim uzmanı açığının kapatılmasına bir nebze katkıda bulunmak amacıyla CoderSurvivor: Bilişim Uzmanı Yetiştirme Kampı’nı düzenledi.

 

Okunma Sayısı: 3786
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya