Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EUREKA VE EUROSTARS BİLGİ GÜNÜ YAPILDI

EUREKA VE EUROSTARS BİLGİ GÜNÜ YAPILDI21 Ocak 2012 Cumartesi 12:29

Üye ülkelerdeki firmalarının uluslar arası Ar-Ge işbirlikleri yaparak, küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırmaları amacıyla yürütülen Eureka ve Eurostars Destek Programları TÜBİTAK, Selçuk Üniversitesi, Konya Sanayi Odası ve Konya Teknokent işbirliği

 

 

Üye ülkelerdeki firmalarının uluslar arası Ar-Ge işbirlikleri yaparak, küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırmaları amacıyla yürütülen Eureka ve Eurostars Destek Programları TÜBİTAK, Selçuk Üniversitesi, Konya Sanayi Odası ve Konya Teknokent işbirliği ile düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Toplantıya, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, öğretim üyeleri ve sanayiciler katıldı.

AB üyesi ülkeler ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkenin işbirliğiyle yürütülen Eureka ve Eurostars Destek Programları tanıtım toplantısı sanayicilerden yoğun ilgi gördü. Ar-Ge faaliyetlerini destekleyerek KOBİ’lerin rekabetçiliğini geliştirmeyi amaçlayan “Eureka ve Eurostars Bilgi Günü” toplantısının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, bugün dünya ticaretinin kurallarını marka ekonomilerinin belirlediğini ifade ederek, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine değindi.

KSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının yolunun üniversitelerin sanayiye kazandırılmasından geçtiğini ifade ederek, “Bugün dünya ticaretinin kurallarını marka ekonomileri belirliyor. Bunun için, üniversitelerimizi birer bilgi fabrikası haline getirip, bu bilgiyi sanayide ürüne dönüştürebilirsek hedeflerimize ulaşabiliriz” dedi. Şahin, Konya’nın güçlü bir sanayi alt yapısının olduğunu bildirerek, Konya sanayisi hakkında bilgi verdi.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ise, “Markayı marka yapan Ar-Ge’dir. O da üniversite ile sanayinin bir araya gelmesine bağlıdır. Sanayicinin hevesi kırılmadan, bu amacı hep beraber başaracağız. Daha güzel markalar oluşturup, ülkemizin standardlarını yükselteceğiz” şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı’nın oturum başkanlığı yaptığı bölümde TÜBİTAK Ulusal Koordinasyon Ofisi Uzmanı Abdurrahman Türk ve EUREKA Proje Sorumlusu Burak Tiftik, Eureka ve Eurostars Destek Programları hakkında bilgiler sunarak soruları cevaplandırdı.

TÜBİTAK uzmanları, Türkiye’nin Temmuz 2012 – Ağustos 2013 döneminde bir yıl süreyle EUREKA başkanlığı görevini yürüteceğini belirterek program kapsamında ülkemizde çok sayıda etkinlik düzenleneceğini, "Bilgi Günü"nün amacının bu gelişmenin öncesinde Ar-Ge potansiyeli olan KOBİ’lere ve büyük işletmelere EUREKA Programı’nı tanıtmak ve özellikle KOBİ’lerde uluslararası işbirlikleri konusunda farkındalık yaratmak olduğu belirtildi.

Programın ikinci gününde TÜBİTAK uzmanları Konya'daki çok sayıda sanayi ve hizmet sektörü kuruluşunu ziyaret ederek firma yöneticileri ile tanıştı, firma bazında bilgilendirme yaparak teknik destek sundu, soruları cevaplandırdı. 

 

 

 

eureka-1.jpg

Okunma Sayısı: 2341
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya