Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FİKRİ VE SINAİ MÜLKİYET HAKLARI SEMİNERİ YAPILDI

FİKRİ VE SINAİ MÜLKİYET HAKLARI SEMİNERİ YAPILDI09 Ocak 2008 00:00

Konya Teknokent tarafından düzenlenen “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları” konulu seminer yapıldı.

  

Konya Teknokent tarafından  düzenlenen “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları” konulu seminer yapıldı. 
 
Seminere konuşmacı olarak katılan Avukat Mesut Barkale: patent,faydalı model, endüstriyel tasarım, marka, coğrafi işaret ve entegre devre topoğrafyası tescili konularında bilgi vererek konuyla ilgili soruları cevaplandırdı.
 
Seminerin  diğer konuşmacısı Avukat Nezih Dağdeviren: bilgisayar programlarının korunması ile ilgili mevzuat, uygulamalar ve sorunlar hakkında bir sunum yaparak konuyla ilgili soruları cevaplandırdı.  
 
Seminerde Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Sinan Sefa Parlat TÜBİTAK’ın buluşlarına patent almak isteyen kişi ve kuruluşlara verdiği  patent tescil desteği hakkında bilgi sundu.
 
Seminerin açılış konuşmasını yapan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı " Yüksek enflasyon ortamında üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarının rekabetçi olması önem taşımıyordu. Yüksek enflasyon ortamında rekabetçi olmayan şirketler de hayatiyetini sürdürebiliyor, kazanç sağlayabiliyordu. Ancak, son yıllarda ortaya çıkan düşük enflasyonlu sanayi ve ticaret hayatında şirketlerin hayatta kalabilmek için rekabetçi  yapıda olmaları, inovasyon ve Ar-Ge’ye önem vermeleri zorunlu hale gelmiştir. İnovasyon ve Ar-Ge’ye önem veren şirketler yeni veya geliştirilmiş ürünler ile  yeni ve geliştirilmiş proseslerle rekabet yarışında rakiplerinin daima önünde yer alabileceklerdir.
  
İnovasyonu destekleyen bir ortamda bulunması gereken unsurlar:  
  • Eğitimli ve gerekli niteliklerle donatılmış insan kaynağı
  •  İnsanlara hata yapma hürriyeti tanıyan özgür bir çalışma ortamı
  • Fikri ve sınai mülkiyet haklarına saygı ve ciddi düzeyde koruma
  • Buluş sahiplerini destekleyen sermayedarlar,
  • Buluş sahiplerini destekleyen sermayedarların kar etmesine imkan veren mekanizmalar (Cashing out)
  • İnovasyonu destekleyen bir vergilendirme sistemi
  • İnovasyonu teşvik eden bir toplumdur.  
Bu seminer: Konya Teknokent’in inovasyonu destekleyen bir ortam oluşturma çabalarının bir parçasıdır. Son günlerde KonyaTeknokent’teki yazılım konusunda çalışan firmalarımızdan fikri mülkiyet hakları konusunda bilgi almak üzere bu tür bir toplantı düzenlenmesi konusunda  istekler almış bulunmaktayız. Ayrıca, Konya sanayindeki bir çok firma sınai mülkiyet hakları konusunda sorunlar yaşamaktadır. Yukarıda belirtilen konularda geniş bilgi ve deneyim sahibi olan konuşmacılarımızın katılımcılara önemli bilgiler vereceğini, kafalardaki bir çok sorunun bu toplantıda cevaplandırılabileceğini umuyorum." dedi.
Okunma Sayısı: 1567
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya