Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GENÇ GİRİŞİMCİ GELİŞTİRME PROGRAMI START ALDI

GENÇ GİRİŞİMCİ GELİŞTİRME PROGRAMI START ALDI12 Mart 2009 00:00

KOSGEB Selçuk TEKMER Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi tarafından “Girişimci Gençlerle Aydınlık Geleceğe” sloganıyla uygulamaya konulan Genç Girişimci Geliştirme Programı(GGGP) düzenlenen bir tanıtım toplantısı ile başladı.

KOSGEB Selçuk TEKMER Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi tarafından “Girişimci Gençlerle Aydınlık Geleceğe” sloganıyla uygulamaya konulan Genç Girişimci Geliştirme Programı(GGGP) düzenlenen bir tanıtım toplantısı ile başladı.
 
 Genç Girişimci Geliştirme Programının yürütülmesinde  Konya Teknokent  ve  ÜNİGİRİŞİM-Üniversiteli Girişimci Yetiştirme Programı ile işbirliği yapılıyor.
 
 Programa Selçuk Üniversitesindeki ön lisans programlarının son sınıfındaki öğrencilerle fakültelerin 3. Ve 4. Sınıfındaki öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile Selçuk Üniversitesi mezunlarından 24 yaşını aşmayanlar katılabiliyor.
 
Programa katılan öğrencilere ilk aşamada  girişimcilikle ilgili temel bilgiler veriliyor. İkinci aşamada girişimci adayları hayata geçirmek istedikleri iş fikirlerine ait “İş Planı”ını hazırlayarak KOSGEB Selçuk TEKMER’e teslim ediyor. Hazırladığı iş planı desteklenmeye değer bulunan girişimci adaylarının kendi girişimlerini kurmalarını desteklemek amacıyla KOSGEB tarafından 4.000 TL ‘lik hibe, 40.000 TL’lik faizsiz kredi şeklinde Yeni Girişimci Desteği verilecek. Verilen destek, GGG Programından mezun olan ve imalat sanayinde faaliyet göstermek üzere kendi şirketini kuran girişimcilerin; iş kurmaya yönelik başlangıç giderleri ile sabit yatırım giderlerini karşılama amacıyla kullanılabilecek. 
 
Programın açılış toplantısında bir konuşma yapan Selçuk TEKMER Müdürü Yusuf Kitiz  “Girişimci Gençlerle Aydınlık Geleceğe sloganıyla başlattığımız Genç Girişimci Geliştirme Programı(GGGP) ülkemizde her yıl  kurulan binlerce  yeni girişimin başarılı ve kalıcı olması, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine olumlu katkılar sağlamasını amaçlamaktadır.    Bu programın amacı, öğrencilerin kariyer planlaması yaptığı bir dönemde, alışılagelmiş alternatifler dışında, girişimciliği önlerine bir seçenek olarak sunarak üniversitelerde girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak, üniversiteli gençleri kendi girişimlerini kurmaları konusunda motive etmek, kuracakları girişimlerin uzun ömürlü ve başarılı olmasını sağlamak üzere gerekli bilgi ve niteliklerle donatılmasını sağlamaktır. Programın en önemli özelliği gençlerin kendi belirledikleri iş fikrini uygulamaya geçirmek üzere yapması gerekenler adım adım anlatılacak, iş kurma sürecinin tüm aşamalarında uzmanlar tarafından gerekli destek verilecektir. “ dedi.
 
Konya Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Fatih Botsalı yaptığı açılış konuşmasında “Girişimcilik; ülkeler için ekonomik büyümenin, istihdam yaratmanın ve üretimi artırmanın en önemli ve temel unsurudur. Bu nedenle, ülkemizde özellikle genç kesimlerde girişimcilik ruhunun benimsetilmesine ve gençlerin kendi girişimlerini kurmaları konusunda motive edilmelerine önemli düzeyde ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle, bugün başlattığımız bu programa büyük önem veriyoruz” dedi.
 
Selçuk Üniversitesi GGP Koordinatörü Doç.Dr. Adem Öğüt "Ülkemizin en büyük üniversitesi olan Selçuk Üniversitesi her yıl 20.000'e yakın mezun vermektedir. Düzenlediğimiz bu program ile mezunlarımızı kendi girişimlerini kurma konusunda motive etmeyi, başarılı girişimciler olabilmeleri için gerekli bilgi ve yeteneklerle donatılmalarını hedefliyoruz." dedi.

 

  

 

Okunma Sayısı: 2495
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya