Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“GİRİŞİMCİ BAŞARI HİKAYELERİ” PANELİ YAPILDI

“GİRİŞİMCİ BAŞARI HİKAYELERİ” PANELİ YAPILDI18 Nisan 2008 00:00

Konya Teknokent tarafından uygulamaya konulan ÜNİGİRİŞİM- Üniversiteli Girişimci Yetiştirme Programı kapsamında düzenlenen farklı alanlarda girişim yapmış üç girişimcinin girişimcilikle ilgili görüş ve deneyimlerini anlattığı “Girişimci Başarı Hikayeleri”

Konya Teknokent tarafından uygulamaya konulan ÜNİGİRİŞİM- Üniversiteli Girişimci Yetiştirme Programı kapsamında düzenlenen farklı alanlarda girişim yapmış üç girişimcinin girişimcilikle ilgili görüş ve deneyimlerini anlattığı “Girişimci Başarı Hikayeleri”  başlıklı panel yapıldı.
 
Yoğun ilgiyle dinlenen panele konuşmacı olarak  Ömer Atiker, Derya Erenler ve Cengiz Güler katıldı. Panelde bir konuşma yapan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı “Son yıllarda girişimciliğin desteklenmesine tüm dünya ülkeleri büyük önem vermektedir. Bunun altında: istihdamı artırma, ekonomik gelişme ve büyümeyi sağlama,  iş hayatında inovasyonu hakim kılma, kuruluşların rekabet gücünü geliştirme, bilgi yoğun alanlarda çalışmayı özendirme gibi nedenler yatar.  ABD Kongresi birkaç yıl önce girişimciliğin ABD ekonomisine sağladığı katkıyı tanıdığını göstermek ve girişimciliği özendirmek üzere ABD Girişimcilik Haftasının kutlanmasını tanıyan bir karar aldı. ABD Kongresini bu kararı almaya yönelten neden çok basit:ABD’de istihdamın %50’si KOBİ’lerde olmakla birlikte ek istihdam oluşturmada KOBİ’lerin payı % 80, bilinenin aksine  büyük şirketler ise ek istihdamın sadece %20’sini   sağlayabiliyor. Bu nedenle işsizliğin çaresi  büyük şirketlerden çok KOBİ’lerde. KOBİ’ler sadece istihdamın değil ekonomik gelişmenin de çaresi.  AB’de KOBİ’lerin istihdamdaki payı %70, Japonya’da %81.4, G.Kore’de %61.4, Türkiye’de ise 45.6 %  dır. ABD Kongresinin Girişimcilik Haftasını tanırken yaptığı diğer bir tespit şudur:  “Geleceğin Girişimcileri bugün okullarımızda”. İşte Konya Teknokent kendi işini kurmak isteyen üniversiteli gençleri girişimci olarak yetiştirmek üzere "ÜNİ-GİRİŞİM Üniversiteli Girişimci Yetiştirme Programı" nı bu gerekçelerle başlattı. ÜNİGİRİŞİM Programı içeriğinde yer alan panelde gençlerimize iş yaşamında başarılı olmuş çeşitli alanlarda girişim yapmış genç girişimcilerin başarı öykülerini anlatmaları amaçlanmıştır. Türkiye’de girişimcilerin maceraları: kullanılmış kiremit satma, kurtlu peynirdeki kurtları temizleyip satma, limon satma, hamallık yapma, küçük bir dükkan açarak işe başlama gibi hikayelerle başlar. Oysa günümüzde dünya çapında başarılı girişimcilerin hikayelerine baktığımızda hepsinin ortak yanı: bilgi yoğun alanlarda, inovatif ürün veya süreçlerle yola çıkmalarıdır. Diğer bir ortak yan ise: hepsinin gayet iyi eğitim görmüş, bu konularda çalışmış, eğitim almış insanlar olmalarıdır. Bu panel ile amacımız, gençlerimize artık girişimci hikayelerinin senaryolarının değiştiğini anlatmak, onlara başarılı örnekler sunarak motive edilmelerini sağlamaktır.” dedi.
 
Panelde yapılan konuşmaların özetlerini indirmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.
Okunma Sayısı: 2640
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya