Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Havelsan "Üniversite Sanayi BULUŞ – TAYI" nı düzenledi.

Havelsan 22 Haziran 2014 Pazar 22:00

Türkiye'nin öncü savunma sanayi ve bilişim firması olan HAVELSAN, bir Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalıştayı düzenleyerek; Üniversite ile Sanayiyi Buluşturmayı, Teknoloji ile Araştırmayı yanyana getiren bir toplantı düzenledi.

 

ETKİNLİK DETAYLARI

 

Etkinlik

Üniversite Sanayi BULUŞ – TAYı

 

Yer

Rixos Grand Ankara

 

Tarih

18/06/2014

 

Saat

10:00/17:00

 

Teknokent Katılımcı(lar)

KONYA TEKNOKENT A.Ş.ÜNV.SAN.İŞBİRLİĞİ TEMSİLCİSİ HASAN YILDIRIM

KONYA TEKNOKENT A.Ş.ÜNV.SAN.İŞBİRLİĞİ TEMSİLCİSİ GÜVENÇ TEKNEOĞLU

 

Düzenleyen(ler)

HAVELSAN

 

Konuşmacı(lar)

Havelsan Yönetim Kurulu Bşk. Yüksel ÖZTEKİN, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakan Yrd. Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı İsmail DEMİR, USİMP Başkanı Prof. Dr. Hamit SERBEST,  ODTÜ Rektörü Ahmet ACAR, HAVELSAN CEO su Sadık YAMAÇ, Pazarlama Direktörü Alparslan KULOĞLU

 

FAALİYET İÇERİĞİ

 

 

 

 

HAVELSAN ÜNİVERSİTE SANAYİ BULUŞ-TAYI

 

Türkiye'nin öncü savunma sanayi ve bilişim firması olan HAVELSAN, bir Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalıştayı düzenleyerek; Üniversite ile Sanayiyi Buluşturmayı, Teknoloji ile Araştırmayı yanyana getiren bir toplantı düzenledi.

 

Toplantı 2 bölümden oluşmuştur. İlk bölümde konuşmalar, bilgi aktarımı, Havelsan’ın tarihini, gelişim sürecini ve bu günkü faaliyetlerini anlatan bir sunum gerçekleştirmişlerdir. İkinci oturumda ise tematik alanlarda görüşme sağlanmış ve önceden belirlenmiş bu alanlarda ki akademisyenler Havelsan uzmanlarıyla fikirlerini paylaşarak milli savunmaya ve akademik hayata katkıda bulunmaya çalışmışlardır.

 

Konuşmacılar; genel olarak üniversite – sanayi işbirliğine vurgu yaparak bu birlikteliğin ne denli önemli olduğunu bilgi üretmek için üniversitelere ihtiyaç duyulduğunun altını çizmişlerdir.

 

İlk olarak söz alan Havelsan Yön. Kur. Başkanı Yüksel Öztekin; siber teknolojilerin hayati bir öneme sahip olduğuna dikkati çekerek, "Siber saldırıların nelere mal olduğunu bilmekteyiz. Siber saldırılar (önlenmesi) için yazılımları kendimiz yapmalıyız. HAVELSAN bu konuda çok önemli yatırımlar yaptı ve belli bir mesafeyi kat etti" dedi. Bu saldırıların önlenmesi için üniversitelerle çok iyi bir diyaloğun kurulması gerektiğini belirten ÖZTEKİN bu birliktelik için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Daha sonra söz alan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakan Yrd. Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU "Bu üniversite düzeni ile dünyanın güçlü ekonomilerinden birine sahip olmamız mümkün değil. Bizim bilim dünyamıza güvenmemiz, üniversitelerin önünü açmamız lazım" dedi. Kavranoğlu Türkiye'nin uzun ve zor bir kalkınma serüvenin ardından bugünlere geldiğini belirtti. Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kavranoğlu, "Türkiye bunu yaparken öz güvenini şanlı tarihinden, sahip olduğu güçten ve geçmişten gelen başarı hikayesinden aldığı cesaretle vizyonu ortaya koydu. Türkiye eski sistemiyle 2023 hedefini gerçekleştiremez. Bunu gerçekleştirmek için yüksek katma değerli ürünler üretilmesi gerekir. Bu da bilimle olur. Bilim ve bilgi üniversitelerde gelişir, sanayi bunu ticarileştirir ve dünya pazarlarına sunar" diye konuştu. Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Kavranoğlu, "Üniversite sistemimizin, bizi 2023 hedeflerine taşıyacak yeterlilikte olmadığını belirtti. Mevcut üniversite düzeni ile dünyanın sayılı ekonomilerinden biri olmamızın güç olduğunu belirten Kavranoğlu bilim dünyamıza güvenmemiz, üniversitelerin önünü açmamız gerekir şeklinde değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’ ndan sonra söz alan ÜSİMP başkanı Hamit SERBEST ise; sözlerine ÜSİMP’i tanıtarak başladı. USİMP’in kuruluşunun ve bugüne kadar gelinen süredeki zorluklara değinen SERBEST yapılan fedakarlıkları ve emekleri anlattı. Üniversite-sanayi işbirliğinin ilk olarak 1974-78 döneminde uygulanan ambargo sürecinde ortaya çıktığını belirten SERBEST alamıyorsak kendimiz yapalım mantığının gelişimini anlattı. Dünyada teknolojiyi belirleyen firmaların ve bunların takipçilerinden bahseden SERBEST bu firmaları yakından takip etmenin gerektiğini ve maalesef bu takibi ülkemizde yapan birkaç öncü firma dışında takiplerin hep geç yapıldığına değindi. Bu takip esnasında 2 tür inovasyon olduğunu belirtildi “açık ve kapalı inovasyon” genel olarak kapalı inovasyon tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise gizliliktir diyen SERBEST inovasyonların her 2 şekilde de etkili bir biçimde yapılması gerektiğini belirtti. Üniversite – sanayi işbirliği kurulurken arada kilit rol oynayacak kuruluşların TTO lar olduğunu, teknoloji transferi ve yeniliklerin TTO lar aracı ile çok daha etkin bir şekilde yapılacağını belirten ÜSİMP başkanı sözlerine tekrardan üniversite – sanayi işbirliğine verilmesi gereken önemi vurgulayarak son verdi.

Prof. Dr. Hamit SERBEST’ in ardından söz alan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet ACAR ilk olarak üniversitelerin tedarik konusunda zorlandıklarına değindi. Teknoloji geliştirme safhalarını belirten ve bu safhaların eğitim, araştırma ve uygulama olduğunun altını çizen ACAR, bu 3 olgunun mükemmelliğe doğru yaklaştırılmasının gerektiğini belirtti. Yeni nesil üniversitelerin daha çok üniversite – sanayi işbirliği odaklı olduğunu ve bu üniversitelerin daha çok sanayi ile iç içe olmanın getirdiği başarıdan bahsetti. Üniversite ile sanayi arasındaki yapılan birlikteliklerin kısa süreli olduğunu ve bu birlikteliğin uzun döneme yayılarak her 2 taraf için daha da verimli ve etkili sonuçlar alınacağını belirtti. Sanayinin Ar-Ge yaparken riske girmek istemediklerini kaydeden ACAR bu durumun önemli engellerden biri olduğunu kaydetti.

Daha sonra söz alan Havelsan Ceo su Sadık YAMAÇ; genel hatlarıyla Havelsan hakkında bilgi vererek sözlerine başladı. Türkiye’ nin ICT pazarındaki yerinin % 2 olduğunu ve toplamda 32 milyar dolarlık bir hacim olduğunu düşünürsek bu oranın çok az olduğu kaydetti. Üniversite sanayi işbirliğinin 2023 vizyonu için önemli olduğunu belirterek,  Havelsan olarak cirolarını arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Siber saldırıların günümüzün ve geleceğin en büyük tehdit alanı belki de savaş alanı olduğunu söyleyen Yamaç, son 2 yılda bu alanda şirket olarak açılımlar ve çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Yamaç, Havelsan' ın Ar-Ge'ye öz kaynaklarından 17 milyon lira  ayırdığını, diğer kurumlarla ortak gerçekleştirilen projelerle  bu rakamın çok daha arttığını ifade etti.

Son olarak söz alan Havelsan Pazarlama Direktörü Alparslan KULUOĞLU; organizasyon şeması hakkında bilgi verdi, Ar-Ge ye %9 luk bir pay ayırdıklarını belirtti. Genel olarak üretim gruplarının Komuta Kontrol, Yönetim Bilgi Sistemleri, Eğitim, Simülasyon Test Değerlendirme ve Siber Güvenlik olduğunu belirten KULOĞLU, bu konulara özel eğildiklerini ve Türkiye’ nin en büyük ve 9 yıl süren “ Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi” yazılım projesinin Havelsan bünyesinde yapıldığını belirtti.

KULOĞLUN’ un konuşmasından sonra ilk oturum sona ermiştir. Daha sonra 2. oturuma geçilmiştir.

Savunma ve bilişim alanlarında Türkiye’nin dünya çapında rekabet gücünü arttırmak için en etkili yollardan birinin; teknolojik derinleşmeye önem vererek, hali hazırda yurt dışından alınmakta olan kritik sistemler ile birlikte yenilikçi özgün ürünlerin üniversite-sanayi işbirliğiyle tasarlanması ve geliştirilmesi konusunda bilgi alışverişi amacıyla tertip edilen bu toplantıda 3 farklı tematik alan yer almıştır. Bu tematik alanlar ise;

 

    

 

     

      1. Grup – BGT: Bilişim ve Güvenlik Teknolojileri

      2. Grup – SETS: Simülatör Eğitim ve Test Sistemleri

      3. Grup – KKSS: Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri olarak ayrılmışlardır.

Katılımcılar katılımlarından önce hangi tematik alanda görüşme yapmak istediklerini belirterek o konuyla alakalı Havelsan uzmanları ile görüşmüşlerdir. Her bir tematik alan için 3 farklı salon tahsis edilmiş olup ortalama her salonda 11 masa olacak şekilde görüşmeler sağlanmıştır. Akademisyenler akıllarındaki projeyi, patentli ürünü, çalışmayı Havelsan uzmanlarına anlatarak birliktelik oluşturulmaya çalışmışlardır. Havelsan kendilerine sunulan projelerden uygun olanları seçip üniversite sanayi iş birliği ile hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

 

 

DİĞER NOTLAR

 

 

Konya Teknokent/Selçuk TTO olarak Havelsan Ar-Ge Direktörü Savaş YAMAÇ, Havelsan Pazarlama Direktörü Alparslan KULOĞLU ve Havelsan uzmanı Onur DEMİRCİ ile görüşmeler sağladık. Ar-Ge Direktörü Savaş YAMAÇ a genel olarak Teknokent ve TTO hakkında bilgi verildi. Yerli tedarik hususunda Konya’nın bu ihtiyacı sağlayabilecek potansiyelde olduğunu, halihazırda silah sanayinin bulunduğunu ve Roketsan’ a iş yapan firmamızın bulunduğunu belirterek yapmayı hedefledikleri üniversite-sanayi işbirliğinin bir çözüm ortağı olarak Konya Teknokent/Selçuk TTO ile birlikte yapılabileceğini belirttik.  Teknokent faaliyetleri ile yakından ilgilenen YAMAÇ, buluştayın yoğunluğunun geçmesinden sonra Konya’ ya özel olarak bir toplantı düzenleyebileceklerini sektörden ve akademik camiadan katılımcılarla istişare edebileceklerini belirttiler. İlerleyen günlerde Savaş Bey ile irtibata geçilerek bir toplantı tertip edilebilme imkanı söz konusudur. Pazarlama Direktörü Alparslan Bey ile yaptığımız görüşmede ise Havelsanın Konya’ da tanıtılması sanayicinin bilgilendirmesi hususunda yardımcı olabileceğimizi belirttik. Her türlü birliktelik be beraber çalışmaya açık olduklarını söyleyen KULOLĞLU çıkacak yeni fikirlerden memnun olacaklarını belirtti.

 

Son olarak ikinci oturumda  SETS: Simülatör Eğitim ve Test Sistemleri tematik alan salonunda Akıllı Tarım Uygulamaları için Bitki, Toprak, Hastalık Durumlarının Takibi / Rekolte Tahmini konulu rounda katıldık. Bu masada genotip ayırımı, tahmini verim hesaplanması, gübre uygulamalarının farkı konusunda Anadolu Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Emre Şenka ile istişarelerde bulunduk. Hocası Uğur AVDAN ile yürüttüğü çalışmaların detaylarını anlattı. Uydu görüntülemesiyle ve hiperspektral kamera ile bu işlemi yaptıklarından bahsetti.

Havelsan uzmanlarından Onur DEMİRCİ nin de dahil olduğu istişarede Demirci, Havelsan olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Yrd. Doc. Dr. Ufuk TÜRKER ile gübre uygulama oranı, toprağın su/tuz oranı, hastalık tespiti, erken uyarı sistemi gibi konularda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bu çalışmaların 2 fazdan oluştuğunu belirten Demirci birinci fazda bilgi toplama, bitkisel imza alımı gibi uygulamaları uçak üzerinden fotoğraf çekip telemetride işlemek yoluyla yaptıklarını kaydetti. Bu faz daha çok bilgi toplamak amaçlı olduğu için narkotik amaçlı hint kenevirinin tespitinde de kullanılabildiğini söyledi. İkinci faz da ise uçak üzerinden kamera ile, sabit kamera entegrasyonu ile ve kara parçasına entegrasyon ile bu alınan bilgilerin işlenip sonuca yönelik adımların otomasyonlu bir şekilde yapılmasını hedefleyen bir sistem olduğunu belirten Demirci yine aynı şekilde hiperspektral kameralar ile bu verilerin işlendiği belirtildi. Daha çok long wave ve short wave kameralar ile çalıştıklarını ve bazen ihtiyaç halinde mid wave kameraların kullanıldığı belirtildi. Bu sistemle elde edilen verilerin işlenmesinin ardından direk ve doğru müdahale yapılacağını belirten Demirci hastalık gelişimini de önceden belirleyerek yayılmadan hatta başlamadan müdahale etmeyi planladıklarını belirtti.

 

 

 

 

havelsan01.jpg

havelsan02.jpg

havelsan03.jpg

 

Okunma Sayısı: 5450
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya