Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“I. Patent Atelyesi Ve İmalat Teknolojileri Proje Pazarı” 3 Ayrı Kategoride 3 Ayrı Ödül

“I. Patent Atelyesi Ve İmalat Teknolojileri Proje Pazarı” 3 Ayrı Kategoride 3 Ayrı Ödül21 Aralık 2013 Cumartesi 21:43

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği “I. Patent Atelyesi ve İmalat Teknolojileri Proje Pazarı”, 18 Aralık 2013 Çarşamba günü Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesindeki Oditoryum’da gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği bu etkinlik tüm akademisyen, öğrenci ve buluş sahiplerine açıktı ve patentlerini ekonomik değer yaratacak kanallara ulaştırma konusunda önemli bir kapı açma imkanı sağlaması amaçlanmıştı. Etkinliğe ciddi katılım oldu ve ülkemizin pek çok seçkin üniversiteden akademisyenler projelerini tanıtma fırsatı buldu. Ayrıca kendi konularında uzman ulusal ve uluslararası üst düzey yöneticiler, Koç, Vestel, Sabancı ayrıca Galata Business Angels gibi yatırımcı firmaların üst düzey yöneticileri paneller düzenledi ve buluş sahipleri ile ikili görüşmeler yaptılar.Üniversitelerde üretilen bilginin endüstriyel, ticari, sosyal ve kültürel değere dönüştürülmesi adına yararlı bir etkinlik oldu. Etkinlikte üç ayrı kategoride değerlendirme yapıldı;

Üniversitemizden Prof. Dr. Zekeriya Tosun ve Prof. Dr. Bülent Oran’ın katıldığı etkinliğe en çok katkıda bulunan üniversitelerin:Yıldız Teknik Üniversitesi,Orta doğu Teknik Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi olması nedeniyle Üniversitemiz“Üçüncülük ödülü” ile ödüllendirildi. Selçuk Üniversitesi adına “Üçüncülük plaketi” Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ProfDr İsmail Yüksek tarafından Prof. Dr. Bülent Oran’a verildi.

Akademisyenler arasında kişisel patent başvuru sayılarına göre yapılan sıralamada ise Prof. Dr. Bülent Oran ayrıca “ikincilik ödülü” ile ödüllendirildi. İkincilik plaketi Yıldız Teknik Üniversitesi TTO Koordinatörü Mesut Güner tarafından kendisine verildi.

Patentlerin nitelik ve nicelikleri dikkate alınarak yapılan değerlendirilmesinde, Prof. Dr. Bülent Oran’a ait “Büyük arterlere yerleştirilen çift statorlu kalp destek cihazı” isimli patent, patent dalında ikinci oldu. İkincilik ödülü ile birlikte bir adet “iphone” yine Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ProfDr İsmail Yüksek tarafından verildi. Böylece Selçuk Üniversitesi hem etkinliğe katkılarının çokluğu, hem patentlerinin sayısal üstünlüğü ve hem de nitelikli patentleri olması ile sıralamada “ilk 3 arasında” yerini almış oldu. Etkinlikte 3 ayrı kategoride 3 ayrı ödül birden alan başka bir üniversite olmadı.

yildiz_fotograf1.jpg

yildiz_fotograf2.jpg

yildiz_fotograf3.jpg

Okunma Sayısı: 6569
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya