Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İLERİ TARIM TEKNOLOJİLERİ PROJE EKİBİ ABD’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

İLERİ TARIM TEKNOLOJİLERİ PROJE EKİBİ ABD’DE İNCELEMELERDE BULUNDU27 Mayıs 2008 00:00

“Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı için Altyapı Geliştirme” projesi ekibi mensubu 11 öğretim üyesi, ABD’deki uygulamaları yerinde görmek ve ABD’de bu konuda araştırma çalışması yapan üniversitelerle işbirliği yapmak üzere ABD’nin Ohio, İndiana, Kentu

Selçuk Üniversitesi, Konya Teknokent ve Konya’daki tarımla ilgili çok sayıda sanayi kuruluşu tarafından uygulamaya konulan DPT destekli  “Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı için Altyapı Geliştirme” projesi ekibi bazı üniversite ve tarım kuruluşlarını ziyaret etmek üzere ABD’ye gitti. Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı Projesi ekibinden S.Ü. Ziraat Fakültesi ve S.Ü. Mühendislik Mimarlık Fakültesi mensubu 11 öğretim üyesi, ABD’deki uygulamaları yerinde görmek ve ABD’de bu konuda araştırma çalışması yürütülen üniversitelerle görüş alış verişi yapmak üzere ABD’nin Ohio, İndiana, Kentucky ve İllinois eyaletlerindeki bazı çiftliklerde ve Ohio State University, Purdue University, University of Illinois, University of Kentucky’de tetkik ve incelemelerde bulundu. 
 
Yürütücülüğünü Prof.Dr. Fatih M. Botsalı’nın yaptığı “Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı için Altyapı Geliştirme Projesinin” başlıca amaçları:  tarımda kalite, üretkenlik ve verimliliği sağlamak üzere tohum hazırlama, tohum depolama, toprak hazırlama ve işleme, ekim, sulama, gübreleme, ilaçlama, yeşil aksamda kalite düzenleme,  hasat ve hasat sonrası ön işleme ve muhafaza aşamalarının her birinde ileri ve yeni teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak. Proje kapsamında: ileri ve hassas tarım teknolojilerinin kullanan yeni makine ve sistemler geliştirilmesi, tarım ilacı, gübre ve su kullanımı konusunda  ekonomi ve çevre güvenliği odaklı yeni tekniklerin uygulanması, sensör  teknolojisi ve bilgisayarlı kontrol sistemlerinin üretim, verim ve kalite geliştirme amacıyla kullanılması gibi çalışmalar yapılıyor.
 
Proje yürütücüsü ve Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı konuyla ilgili olarak “Yaptığımız teknik gezide ülkemizdeki tarımsal uygulamalar ile ABD’deki tarımsal uygulamaları kıyaslama imkanı  bulduk. ABD’de ileri tarımsal teknolojilerin ve hassas tarım teknolojileriinin kullanımı hakkında örnekleri inceledik. ABD üniversiteleri ve bu üniversitelerdeki araştırmacılarla bilgi alışverişi ve işbirliği görüşmeleri yaptık. Yaptığımız teknik gezi, proje ekibimiz için son derece yararlı oldu. Proje ekibi olarak: geziden elde etiğimiz izlenimler doğrultusunda  Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı Projesi faaliyet planını yeniden gözden geçirerek multidisipliner çalışmaya dayalı yeni bir  projeler dizisini uygulamaya koyma kararı verdik. Geziden elde ettiğimiz izlenimleri bir seminer düzenleyerek ilgililere anlatacağız. Gezinin düzenlenmesinde önemli katkıları olan Ohio State University öğretim üyesi Sayın Prof.Dr. Erdal Özkan'a teşekkürlerimizi arz ediyoruz.“ dedi.
Okunma Sayısı: 2767
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya