Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNGİLTERE BÜYÜKELÇİSİ KONYA TEKNOKENT’i ZİYARET ETTİ

İNGİLTERE BÜYÜKELÇİSİ KONYA TEKNOKENT’i ZİYARET ETTİ21 Haziran 2007 00:00

Bir dizi ziyaret için Konya’da bulunan İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Nick Baird Konya Teknokent’i ziyaret etti

Bir dizi ziyaret için Konya’da bulunan İngiltere’nin Türkiye  Büyükelçisi Nick Baird, eşi ve beraberindeki delegasyon ile birlikte Konya Teknokent’i ziyaret etti. Ziyaret sırasında Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı Teknokent hakkında kısa bir sunum yaptı. Konya Teknokent yöneticileri, Teknokent’teki girişimciler, bazı dekanlar ve ve öğretim üyelerinin hazır bulunduğu bir toplantıda konuşma yapan büyükelçi konuşmasına Türkçe olarak başladı daha sonra İngilizce devam etti. Büyükelçi, çok düzgün bir Türkçe ile bu ziyaretin Konya’ya ilk ziyareti olduğunu belirterek, Konya’ya ve Konya Teknokent’te yaptığı ziyaretten çok zevk aldığını belirtti. Büyükelçi “Biz Ankara ve İstanbulu tanıyoruz. Ancak, Konya'yı, İzmir'i, Bursa'yı ve Anadolu'nun diğer şehirlerindeki potansiyeli yeterince tanımıyoruz. Bu potansiyeli tanımak açısından ziyaretmiz çok isabetli oldu. Konya çok dinamik bir şehir. Konya Teknokent’in oldukça kısa bir zaman içinde önemli işler başararak  çok iyi bir konuma geldiğini gördük.  Globalleşen dünyada firma ve kuruluşların uluslararası işbirlikleri kurması bir zorunluluk haline geldi. Bize yapılan sunuda belirtilen Konya Teknokent’in hedef olarak seçtiği  teknolojik alanlar tümüyle İngiltere’nin oldukça iyi olduğu alanlar. Konya’daki ve Konya Teknokent’teki firmaları İngiltere’deki bu alanlardaki ilgili firma ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya davet ediyorum. Bu konuda büyükelçilik olarak biz gerekli her türlü desteği vermeye hazırız. Büyükelçiliğimizin web sitesindeki ekonomik sayfalarda bu konuda her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Biz buradan döndükten sonra ekonomi ile ilgili arkadaşlarım Türkiye'de teknopark sınıları içinde verilen destek ve teşvikler, buradaki işbirliği imkanları hakkında İngiltere'deki ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi verecekler, işbirliğinin geliştirilmesi için çalışma yapacaklar” dedi.
 
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şefik Bilir “Rektör   Yardımcısı olarak Konya Teknokent’in kuruluşu sürecinin sorumuluğunu üstlenmiştim. Konya Teknokent’in kuruluşu sürecinde iki noktaya özel önem verdik. Bunlardan birincisi, Teknokent’in yönetici şirketinin ortakları arasında Konya’daki Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsasının yer alması idi. İkinci önemli nokta ise Teknokent’in kendi binalarının yapımını beklemeden bir an önce faaliyetlerine başlayabilmesi için hazır bir bina bulunması  idi. Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Süleyman Okudan Konya Teknokent’e Selçuk Üniversitesi Kampusü içindeki bir binayı tahsis ederek Teknokent’in kuruluşuna önemli bir katkıda bulundu. Böylece, Konya Teknokent çok kısa zamanda teknopark işletmeciliğinde önemli deneyim sahibi oldu. Gerçekten, Konya Teknokent kısa zamanda çok iyi bir konuma geldi. Ben Konya Teknokent’in bu hızlı gelişimine katkıda bulunanlara ve özellikle Konya Teknokent’te Ar-Ge yapan 73 firmanın yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Konya Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara “Sayın büyükelçiye ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İngiltere’ye yaptığım bir ziyarette İngiltere’de  organik tarım uygulamalarının oldukça gelişmiş olduğunu müşahede ettim. Bu konuda Konya’daki firmalar ile İngiltere’deki firmalar arasında önemli işbirlikleri kurulabileceğine inanıyorum. Anadolu insanı ilk aşamada biraz çekingen davranabilir. Bu nedenle, bu işbirliği çok hızlı başlamayabilir ancak, işbirliğini başlattıktan sonra işbirliğinin boyutunun çok hızlı biçimde büyüyeceğine inanıyorum” dedi. 

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih M. Botsalı “Konya Teknokent Yönetim Kurulu olarak teknopark yönetimi konusundaki deneyimlerimizi paylaşmak, farklı uygulamaları gözlemlemek amacıyla her yıl dünyanın farklı yerlerindeki ünlü teknoparkları ziyaret ediyoruz.  Bu yıl İngiltere ve İspanya’daki bazı teknoparkları  ziyaret etme planları yapmaktaydık. Konya Teknokent’e yaptığınız bu ziyaretten güç alarak kısa zamanda İngiltere’deki teknoparkları ziyaret etmek ve bu teknoparklarla olası işbirliği fırsatlarını araştırmak ve Teknokentimizdeki firmalarla İngiltere’deki bilim parklarındaki firmalar arasında işbirliği imkanlarını araştırmak için  İngiltere’yi ziyaret edeceğimizi ifade etmek isterim.” dedi.   

 

Okunma Sayısı: 1463
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya