Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘İNOVASYON YÖNETİMİ SEMİNERİ’ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENDİ.

 ‘İNOVASYON YÖNETİMİ SEMİNERİ’ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENDİ.20 Mart 2013 Çarşamba 10:02

S.Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade, Selçuk Ün. İleri Tek.Araş.Uyg. Merk. Müdürü Mustafa Ersöz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Seminer’de Konya ve çevresindeki akademisyenlerin, öğrencilerin, sanayi kuruluşlarının, Teknokent firmalarının, kamu kurum ve kuruluşlarının, İnovasyon yeteneklerini geliştirmelerine, yeni fikirler yaratma süreçlerini verimli hale getirmelerine, inovasyon kültürü yaratmalarına ilişkin katılımcılara bilgi verildi.     

İnovasyonun ileriye dönük hedeflerde önemli bir ölçüt olduğunu dile getiren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “ Üniversitemizde düzenlenen pek çok organizasyona katılmaya çalışıyorum ama bunlar arasında özellikle üzerinde hassasiyet göstermeye çalıştığım iki önemli nokta ar-ge ve inovasyondur. Bunun sebebi de üniversitemiz için ortaya koyduğumuz bir hedef var. Dünya’da ilk 500’e girmeyi hedefleyen bir üniversiteyiz. İlk 500’e girmenin yolu da Arge ve inovasyondan geçiyor. Bu yüzden arge ve inovasyonla ilgili her türlü aktivitenin içinde bulunmaya gayret ediyorum. Arge ve inovasyona yeterince önem vermediğimiz takdirde orta gelir tuzağına saplanıp kalabiliriz, daha da ileriye gitmemiz güçleşir. Şu artık tüm üniversitelerde anlaşıldı ki makale yazmak yetmiyor. Bunların yeterince atıf alması gerekiyor ancak bu da yetmiyor. Yayınlanan projelerin inovasyona dönüştürülmesi gerekiyor. Bunu başarabilenler süreci başarıyla tamamlayabiliyor.” dedi.

İnovasyonun üniversite-sanayi işbirliğindeki önemine dikkat çeken Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade, “Bünyemizde 90 civarında transfer ofisimiz, 137 adet halen yürüyen hareket projesi, toplamda ise tamamlanan 236 projemiz bulunuyor. Öğretim elemanlarımızın kurduğu şirketler, ortak oldukları projeler ve bunun yanında öğrencilerin kurduğu pek çok aktif şirket var. Firmalarımızın 20 tanesi TÜBİTAK projesi yürütüyor. Tüm bu gelişmelerle birlikte Konya Teknokent teknoloji geliştirme bölgesi olarak kanun ve yönetmeliklerin kendisine verdiği imkanları öğretim üyelerine, firmalara, öğrencilere sunarak başarılı çalışmalar yaparken bir taraftan da üniversitedeki bilginin sanayileştirilmesi ve ticarete aktarılması noktasında hizmetler sunuyor. Tüm bunlar için de bilginin faydaya dönüşmesi önemli bir nokta. Bu seminer bu anlamda bize önemli bilgiler sunacak.” dedi

İnovatif fikrin doğuşu hakkında bilgi veren Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Uzunoğlu, “Değişen bir çağda tecrübenin artık çok önemli bir yeri kalmamaktadır. Bu noktada Ar-ge, inovasyon ve farklı bilgiler önem kazanmaktadır. Son 20 yıldır inovasyon konusunda çok ciddi araştırmalar yapılıyor. Her insan inovasyon yapmaya uygun değildir. 21’inci yüzyılda takım kurmanız ekip kurmanız gerekiyor. İnovasyonda takım ruhu çok önemlidir. Yenilik çok önemlidir. Dünya hızla değişiyor. Verilen eğitim insanın doğalına uymuyorsa bilgiyi insan içselleştiremez ve yenilikçi fikirler de çıkamaz. Girişimcilik de böyledir. Bağımsız olmalı, yenilik ve yeniliğe açık olmalı, rekabetten ve yarışmaktan hoşlanmalı, hırslı azimli sebatkar ve dayanıklı olmalıdır. O yüzden inovasyon her evde yetişmez.” dedi.

Beyin Fırtınası’nın önemine değinen Doç. Dr. Selim Uzunoğlu, “İnovasyonu bulan yaratıcı fikirlerdir ve bu fikirleri taze tutmak için de ‘Beyin Fırtınası’ çok önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için de korku ve baskı kültürünün hakim olmadığı inovasyon bölgelerinin oluşturulması gerekiyor. Bu bölgelerde düşünceler serbest bırakılmalı korku ve baskıdan uzak yaratıcı düşünceler üretilmelidir.” dedi.

Doç. Dr. Selim Uzunoğlu’nun ardından Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı(TOSYÖV) Üyesi Cahit Günaydın ve EGAM GRUP Kurucusu ve Grup Başkanı Sinan Gülltekin de yenileşim atölyeleri, inovasyon stratejileri, yenileşim ekonomisinin gelişmesinde üniversite-sanayi işbirliği gibi konularda bilgilerini dinleyicilerle paylaştı. 

Seminere katılımları nedeniyle konuşmacılara teşekkür eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, konuklara semazen heykelciği hediye etti

inovasyon-semineri-1.jpg           

inovasyon-semineri-2.jpg

inovasyon-semineri-3.jpg

inovasyon-semineri-4.jpg

Okunma Sayısı: 2726
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya