Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSTANBUL’DA TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEK PROGRAMI TANITIM TOPLANTISI

İSTANBUL’DA TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEK PROGRAMI TANITIM TOPLANTISI 12 Ağustos 2010 Perşembe 13:38

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 2009 yılında uygulamaya konulan TEKNOGİRİŞİM Sermayesi Destek Programı Tanıtım Toplantısı Çırağan Kempinski’de yapıldı. Bugüne kadar TEKNOGİRİŞİM desteği alan 182 genç girişimcinin 27'si ODTÜ, 17'si Bilkent, 12'si İTÜ ve 11'

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 2009 yılında uygulamaya konulan TEKNOGİRİŞİM Sermayesi Destek Programı Tanıtım Toplantısı Çırağan Kempinski’de yapıldı. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile üniversite rektörleri, TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacigil, TOBB Başkan Vekili Tanıl Küçük, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, teknopark yöneticileri, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, bugüne kadar TEKNOGİRİŞİM Sermaye desteği alan 180 genç girişimci Sanayi ve Ticaret Bakanlığının müsteşarı, müsteşar yardımcıları, genel müdürleri ile davetliler katıldı.


Toplantıda bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün “TEKNOGİRİŞİM programı ile iş arayan gençleri iş veren gençlere dönüştürüyoruz.” dedi.

Bugüne kadar TEKNOGİRİŞİM desteği alan 182 genç girişimcinin 27'si ODTÜ, 17'si Bilkent, 12'si İTÜ ve 11'i de Selçuk Üniversitesi mezunu.

Bakan Ergün, Teknogirişim Sermayesi Desteği Tanıtım Toplantısında, girişimciliğin, işsizlik sorununa önemli bir çözüm olduğu gibi, ekonomik büyümenin de dinamosu olduğunu dile getirerek, bu destekten yararlanan gençlerin bir çoğu iş arayan gençlerken, bu destekle birlikte iş kuran ve işveren gençler olduğunu anlattı.
Bakan Ergün, TEKNOGİRİŞİM Porgramı kapsamında desteklenen projelerin her birinin beklenen başarıyı göstermeyebileceğine işaret ederek, ''Ancak biz devlet olarak şimdiden bu parayı gençlerimize helal ettik. Geçmişte bu ülkenin kaynakları çar çur edildi, hırsıza uğursuza, hortumcuya, yolsuzluk yapanlara milyarlar kaptırıldı. Şimdi bu ülkenin bir gencine, ürüne dönüştüreceği teknolojik fikir için 100 bin lira vermenin lafını etmeye bile değmez. Zira başarılı olsalar da olmasalar da, ortaya akıl ve yürek koyan bu gençlerimize ayırdığımız kaynak, asla boşa gitmiş bir kaynak olmayacaktır. Arkadaşlarımızın hayallerini ürüne dönüştürme konusunda cesaret göstermeleri dahi takdiri fazlasıyla hak etmektedir'' şeklinde konuştu.


Bakan Ergün, TEKNOGİRİŞİM sermayesi desteği ile ne kadar isabetli bir hamle yapmış olduklarını zaman geçtikçe daha iyi naladıklarını belirterek Türkiye'yi bulunduğu yerden daha iyi bir yere taşıyacak olan en emin yolun, nitelikli projelerden olduğunu kaydetti.
Bakan Ergün, bu programın, her yıl bir çok nitelikli projenin hayata geçmesini sağlayan bir üst proje olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu ülkenin gençlerinin ne kadar zeki, yaratıcı ve cesur olduklarını biliyoruz. Ülkemizin en büyük varlığı gençlerimiz, gençlerimizin en büyük varlıkları ise hayalleridir. Bir genç için hayatın en dayanılmaz olduğu zamanlar, yaşanan imkansızlıklar nedeniyle, hayallerin sadece zihinlerde kaldığı zamanlardır. Teknogirişim Sermayesi, gençlerimizin hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağladığı için büyük önem taşımaktadır.

Bu programla, eğitimli ve nitelikli gençlerimizin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini hayata geçirmelerine destek oluyoruz. Proje kapsamında her yıl 100 genç girişimcimize karşılıksız ve kefilsiz, 100 bin lira veriyor, teknoparklarda kendileri için yer tahsis ediyoruz. 2009 yılında başlattığımız projede, geçen yıl yapılan 159 başvurudan 78'ini destekledik. Bu yıl, gençlerimiz projeye çok daha yoğun bir ilgi gösterdiler ve yapılan başvuru sayısı 724'e ulaştı.''


Birbirinden kaliteli bu projeler arasından desteklenecek olan 102 projeyi belirlemenin, jüriyi terlettiğini belirten Ergün, böylece, iki yıl içinde 180 gencin, kendi firmalarını kurduklarını ve kendi işlerinin patronu olduklarını kaydetti.
Nihat Ergün, programa olan ilginin her geçen yıl daha da artacağını ve oluşan rekabet sayesinde, çok daha yaratıcı fikirlerin ortaya çıkacağını düşündüklerini bildirerek, ''180 genç girişimcimizin projelerini ve iletişim bilgilerini bir kitapta topladık. Özellikle bu salonda bulunan iş adamlarımızdan, genç arkadaşlarımızın projelerini dikkatli bir şekilde incelemelerini, onlara yakın ilgi göstermelerini ve destek olmalarını bekliyoruz'' dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Microsoft, HP ve Google gibi bir çok firmanın, cesur ve fırsatları avantaja çevirme yeteneği olan genç girişimciler tarafından kurulduğunu anımsatarak, ''Bu ülkenin gençlerinden bir Bill Gates neden çıkmasın? Bu ülkenin Oracle veya Dell gibi küresel firmaları niçin olmasın?'' dedi.
''Bu program, ülkemizde 'beyin göçü'nü tersine çevirmeye başlayan bir özelliğe sahip olduğu için de ayrı bir öneme sahiptir'' diyen Ergün, 180 firmanın, aralarında Kütahya, Samsun, Konya, Malatya, Gaziantep ve Trabzon gibi illerimizin de bulunduğu 13 farklı ilde kurulduğunu anlattı.

Ergün, ''Dolayısıyla üretim ve teknolojinin Anadolu'ya yayılmasında, bu yeni firmalarımız önemli bir rol oynayacaklardır. Bu firmalar başarılı oldukça, kuruldukları şehrin ekonomik ve sosyal hayatına da katkı sağlayacaklardır. Mesele Malatya'da üretim yapan bir firmamız, meyve çekirdeklerini kırıp içi ile kabuğunu ayıracak yeni yöntemler üzerinde çalışacak. Malatya ekonomisinde kayısının ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, bu firmanın geliştireceği yeni model, tüm şehir için kritik olabilecektir. Yeni kurulan üniversitelerimiz geliştikçe, teknoloji tabanlı üretim yapan bu işletmeler, 81 ilimize de yayılacaktır'' diye konuştu.

Okunma Sayısı: 3647
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya