Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KAHRAMANMARAŞ’TA "ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ " PANELİ

KAHRAMANMARAŞ’TA 02 Nisan 2012 Pazartesi 21:35

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Üniversite Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Projeleri" konulu panelde bölgesel kalkınmada teknokent’ler ve bilim ve teknoloji politikaları tartışıldı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Üniversite Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Projeleri" konulu panelde bölgesel kalkınmada teknokent’ler ve bilim ve teknoloji politikaları tartışıldı.

 

Panele, Vali Yardımcısı Servet Güngör, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan, Ak Parti İl Başkanı Fatih Erkoç, iş adamları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve diğer ilgililer katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Dairesi Başkanı Mustafa Aydoğdu ise Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uygulamaya koyduğu Ar-Ge destek programları hakkında bilgi sundu.

Türkiye'de geliştirme projelerinde aslan payını bilişim sektörünün aldığın hatırlatan Aydoğdu, 2003 yılından bu yana ülke genelinde  teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısının 45’e ulaştığını belirtti. Aydoğdu, bölgelerde yürütülen projelerin yüzde 57'sini yazılım ve bilişim projeleri oluşturduğunu ifade etti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Serin de konuşmasında, Türkiye'de yeni yeni telaffuz edilmeye başlanan 3. nesil Girişimci Üniversite modelinin hızlı bir şekilde yayılması gerektiğini belirtti. Türkiye'de hayallerin gerçek olmaya başladığını belirten Serin, "Yıllar önce rüyamızda görsek hayra yormayacağımız güzellikleri 2007 yılından bu yana görmeye başladık. Artık çok güzel gelişmeler var. Bunların neticesinde de her yerde güzellikler ortaya çıkıyor. Girişimciler çıkıyor" dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Resul Altınköprü ise Türkiye'de girişimci ruhun başarılı olabilmesi için her zaman uygun koşullar oluşamadığını, girişimci firmalar için en büyük eksikliğin ise finansman sorunu olduğuna işaret etti.

Türkiye'de teknokentlerin yeni kurulmaya başladığını hatırlatan Botsalı, "Teknolojik gelişme olmadan, ekonomik gelişme olmuyor" dedi.  Botsalı, her bölgenin kendi özelliklerini keşfederek ona göre inovasyon stratejisi geliştirmesi gerektiğini belirtti. Üniversitelerdeki gençlerin ve öğretim elemanlarının bir bölümünün teknolojik girişimci yapılması gerektiğini vurgulayan Botsalı, Türkiye'de çok fazla bilginin bulunduğunu fakat kıymetinin bilinmediğini ifade etti.

Türkiye ekonomisinin kalbi konumundaki İstanbul'da sadece 3 teknokent olmasının düşündürücü olduğunu dile getiren Botsalı şöyle konuştu:

"Türkiye'nin geleceği buradadır. Türkiye'nin geleceği teknokentlere bağlıdır. Ülke genelinde 45 adet teknokent’ten halen 32’si, faaldir. Bunlardan sadece 3 tanesinin İstanbul'da bulunması düşündürücüdür. Türkiye'de teknokentlerde bin 800 firma var ve bunun 600'ü Ankara'daki 6 teknokenttedir. Teknokent sihirli değnek değildir. Teknokenti kurmakla iş bitmiyor. Teknokentlerin içinde inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesi için gerekli iklimin oluşturulması zorunludur.  Her şehir teknokentini kurarak bir inovasyon ekosistemi oluşturmalıdır.”

Botsalı, "Türkiye'de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı son yıllarda ulusal inovasyon stratejileri konusunda çok ciddi projeler geliştirdi. İnovasyonu hakim kılmak için öncelikle nitelikli insan kaynağı yetiştirmemiz, inovasyonla ilgili katörleri içeren bir inovasyon ekosistemi oluşturmamız ve inovasyonla ilgili katörler arasında işbirlikleri  oluşturmamız gereklidir." dedi. 

Okunma Sayısı: 2518
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya