Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kızgın İnekler 'Yankı'yla Tespit Edilecek

Kızgın İnekler 'Yankı'yla Tespit Edilecek 18 Mayıs 2016 Çarşamba 18:05

İneklerin kızgınlıkları Algıfarm Veterinerlik Ekipmanları Tarım Enerji San. Ve Tic. Ltd. Şti. firmasının sahibi Selim Özkök'ün "Yankı" adlı takip sistemi ile tespit edilecek

Konya Teknokent’te faaliyet gösteren Algıfarm Veterinerlik Ekipmanları Tarım Enerji San. Ve Tic. Ltd. Şti. firması süt sığırı işletmelerinde ineklerin çiftleşme isteği gösterdiği dönem olarak ifade edilen "kızgınlıklarının" zamanında ve doğru şekilde tespit edilebilmesi için "Yankı" sistemini tasarladı.

Firma kurucusu Selim Özkök geliştirdikleri "yankı" sisteminin erkek ile dişi hayvanlara takılan çip ve çip okuyucular sayesinde tohumlanması gereken, kızgınlık dönemindeki inekleri kolayca tespit ettiğini, bunun da kendilerine zaman ve maliyetten tasarruf sağladığını belirtti. Her bir ineğin kuyruk bölgesinde derinin altına, 20 yıldan daha uzun ömre sahip, 12 milimetre uzunluğunda, 2 milimetre kalınlığında çip (RFID cam etiketler) yerleştirdiklerini söyledi. Çipler sayesinde sürüdeki ineklerin her birine tanımlama numarası verildiğini aktaran Özkök, sürüdeki "arama boğalarının" da göğüs altı bölgesine çip okuyucu bağladıklarını dile getirdi.

Her 100 inek için 1 tane kullanılan arama boğalarının, çiftleşme isteği gösteren ve "kızgın" olarak ifade edilen inekleri bulduğunu belirten Özkök; "Çiftleşme kabiliyeti olmayan bu arama boğaları, kızgınlık dönemindeki ineğe yaklaşarak çiftleşme için bazı davranışlar sergiliyor. Arama boğasının gösterdiği en belirgin davranış çene dayama ve aşım hareketleridir. Boğadaki çip okuyucu çene dayama hareketini ve aşım hareketini, inekteki çip sayesinde algılıyor. Ardından okunan bilgiler, yankı sistemindeki GSM modemi sayesinde, ilgilinin cep telefonuna mesaj olarak gönderiliyor. Arama boğası, o inekle çiftleşemiyor ancak biz hangi ineğin kızgınlık döneminde olduğunu kesin olarak bilebiliyoruz. Yani sistem, erkek ile dişi hayvanlara takılan çip ve çip okuyucular sayesinde tohumlanması gereken, kızgınlık dönemindeki inekleri kolayca tespit ediyor. Bu da bize zaman ve maliyetten tasarruf sağlıyor."

Sistemin, suni tohumlamayla ilgili görevlileri, cep telefonlarına gelen "TR..xxxx küpeli, y padokundaki inek kızgınlık gösteriyor" şeklindeki uyarı mesajıyla anında uyardığını anlatan Özkök, "Sistem başarısını, konusunda en etkin iki metodu birleştirmek yoluyla yapmaktadır. Bunlardan birisi RFID teknolojileri, diğeri ise en etkin kızgınlık tespit yöntemi olan arama boğası metotlarının birleştirilmesidir." dedi.

Patenti bulunan bu sistem işletmelere ucuz ve doğruluk oranı yüksek bir kızgınlık takibi, bölgesel veya ulusal çapta suni tohumlama bildirim ağı, yüksek oranda suni tohumlama başarısı, ekonomik getiri, mevcut pedometrik ve diğer teknolojik sistemlerden daha yüksek oranda kızgınlık tespiti imkanı vermektedir.

http://www.haberler.com/kizgin-inekler-yanki-yla-tespit-edilecek-8479808-haberi/

 

algifarm_2016_01_650.jpg

 

Okunma Sayısı: 5661
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya