Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Bilişim Kümelenmesi Açılış Toplantısı gerçekleştirildi.

Konya Bilişim Kümelenmesi Açılış Toplantısı gerçekleştirildi.10 Mart 2015 Salı 11:56

Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı URGE Desteğine Konya Teknokent’in yürütücülüğünü ve Konya Ticaret Odasının ortaklığını üstlendiği projenin açılış toplantısı 5 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Desteğine Konya Teknokent’in yürütücülüğünü ve Konya Ticaret Odasının ortaklığını üstlendiği projenin açılış toplantısı 5 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 

Açılış toplantısına Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Küme üyeleri ve İhtiyaç analizini gerçekleştirecek Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Proje yöneticisi ve proje danışmanı katılmıştır. 

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade açılış konuşmasında “T.C. 2023 yılı $500 milyar ihracat hedefinin $10 milyarı Bilişim sektöründen beklendiğini, Konya Bilişim Kümelenmesi (BİL-KON) Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) kapsamında küme üyelerinin ihtiyaç analizlerini, ortak eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyetleri faaliyetleri % 75 oranında Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenerek, 2023 yılı $10 milyar hedefine ulaşmasında katkıda bulunması beklendiğini, Konya Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren firmaların % 52’si Bilişim alanında faaliyet gösterdiğini ve bu proje ile Konya Teknokent’in Bilişim alanında çekim merkezine gelmesinin beklendiğini” belirtmiştir.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Ali Deresoy ise açılış konuşmasında “Yüzyılın getirdiği hızlı gelişim ve değişimi yakalamak ve uluslararası rekabetin geliştirilmesini sağlamak amacıyla T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından başlatılan UR-GE Teşvik Programı’ndan Konya Bilişim Kümelenmesi üyeleri de faydalanacağını, Küme anlayışıyla bir araya gelen ve 18 firma üç yıl boyunca ihtiyaç analizi, eğitim ve danışmanlık, yurtdışı pazarlama programı ve alım heyeti gibi çalışmalar için program kapsamında destekleneceğini ve Konya’nın İhracat potansiyelinin artırılması noktasında faydalı olacak bu projenin tüm küme üyeleri için başarılı geçmesini” temenni etmiştir.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Proje yöneticisi Deniz Bayhan ve Proje Danışmanı Mahmut Kiper sunumlarında ihtiyaç analizi süreci hakkında bilgi vermişlerdir.

“UR-GE Destek Programı’nın ana amacı; aynı sektörde faaliyet gösteren veya aynı değer zincirinde yer alan en az 10 işletmenin, bir araya gelerek ortak öğrenme ve ortak pazarlama anlayışı ile uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artırmaktır. Programın en önemli ve olmazsa olmaz ilk adımı ihtiyaç analizi çalışmasıdır. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) olarak İhtiyaç Analizi aşamasında iş birliği kuruluşlarına, bugüne kadar edindiğimiz bölgesel ve sektörel inovasyon kapasitesinin artırılmasına yönelik deneyimlerimize dayanarak geliştirdiğimiz [ino]rekaR - Yenileşim (İnovasyon) Esaslı Rekabetçilik ve İhtiyaç Analizi Modelimiz ile hizmet sağlamaktayız. Rekabet gücü, firmaların belirli bir pazarda rekabet edebilme, pazar payını artırabilme, ihracat yoluyla yeni pazarlara girebilme, sürdürülebilir bir büyüme ve kar edebilme kapasitesi olarak tanımlanmaktadır.

TTGV Proje Danışmanı Mahmut Kiper İhtiyaç analizi sürecinin nasıl gerçekleşeceği konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirmiştir. Sunum sonrasında firmalar öz değerlendirme formunu doldurmuşlar ve TTGV proje uzmanlarına iletmişlerdir.

 

Tüm küme üyelerimize proje süresince başarılar dileriz.

 

img_7140.jpg

img_7142.jpg

img_7148.jpg

img_7150.jpg

img_7153.jpg

img_7154.jpg

 

Okunma Sayısı: 5883
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya