Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Sanayi Odası (KSO) Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) İşbirliği Toplantısı düzenlendi.

Konya Sanayi Odası (KSO) Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) İşbirliği Toplantısı düzenlendi. 16 Temmuz 2014 Çarşamba 18:10

Konya Sanayi Odası Avrupa İşletmeler Ağı(AİA) Ofis uzmanları Sayın Çelik, Gündoğar ve Yıldırım tarafından gerçekleştirilen AİA tanıtım toplantısına Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Selçuk TTO modül temsilcileri katılmıştır

 

ETKİNLİK DETAYLARI

 

Etkinlik

Konya Sanayi Odası (KSO) Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) İşbirliği Toplantısı 

 

Yer

Konya Teknokent Ardıçlı Toplantı Salonu

 

Tarih

15 Temmuz 2014

 

Saat

14.00 - 15.00

 

Katılımcı(lar)

Prof. Dr. Bayram SADE, Yeliz Erenler, Öznur Mermer, Hasan Yıldırım, Güvenç Tekneoğlu, Kıymet Yavuzarslan, Ufuk Korkmaz, Nilgün Özdemir, Mehmet Tanyer, Gamze Sözen

 

Konuşmacı(lar)

Konya Sanayi Odası Avrupa İşletmeler Ağı uzmanları Rasim Çelik, Görkem Gündoğar, Ali Yıldırım

 

Raportör

Uluslararası Proje Geliştirme Temsilcisi Nilgün Özdemir

 

FAALİYET İÇERİĞİ

 

Konya Sanayi Odası Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) Ofis uzmanları Sayın Çelik, Gündoğar ve Yıldırım tarafından gerçekleştirilen AİA tanıtım toplantısına Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Konya Teknokent/Selçuk TTO modül temsilcileri katılmıştır.

 

Rasim Çelik AİA tanıtım sunumunda AİA amacı, hedefleri, ortakları ve Konya AİA ofis faaliyetleri hakkında bilgi vermiştir.  

 

 “Avrupa İşletmeler Ağı, Avrupa Birliği'nin 28 üye ülke, aday ülkeler (Türkiye, Makedonya, Sırbistan) ve diğer ülkeler (Arnavutluk, Ermenistan, Bosna Hersek, Brezilya, Kanada, Şile, Çin, Mısır, Hindistan, İzlanda, İsrail, Japonya, Meksika, Moldova, Fas, Karadağ, Norveç, Rusya, Güney Kore, İsviçre, Tunus, Ukrayna ve ABD) olmak üzere toplam 54 ülkede, 600'e yakın ortak kuruluş ve 3000'e yakın deneyimli uzmanıyla KOBİ'lere hizmet vermektedir.

Avrupa İşletmeler Ağı KOBİ ve şirketlerin tüm bilgi ihtiyaçlarını karşılayan bir ‘tek durak‘(One-Stop-Shop) olma özelliğine sahiptir.

Konya AİA Ofisi KOBİ’lere; AB – Devlet destek, teşvik ve sübvansiyonları, yeni pazarlar sektörel –ülkesel ticaret istihbaratı, AB mevzuatları, Avrupa pazarı için gerekenler standardizasyon, kalite altyapısının geliştirilmesi gibi alanlarda bilgi vermektedir.

2008-2014 Döneminde Türkiye’ de 7 bölgede KOSGEB, Sanayi - Ticaret Odaları ve üniversitelerden oluşan Konsorsiyumlar bünyesindeki 35 Merkez ile KOBİ’ lere hizmet sunulmaktadır. Konya Sanayi Odası AİA Ofisi de söz konusu 7 Konsorsiyumdan biri olan BSN ANATOLIA Konsorsiyumu çatısında İç Anadolu Bölgesini kapsayacak şekilde diğer 5 ortak kurum ile birlikte hizmetlerine devam etmektedir.

BSN Anatolia Ortakları;

-KOSGEB OSTİM İGEM 
-ORTADOĞU TEKNOPARK A.Ş.
-KONYA SANAYİ ODASI
-KAYSERİ TİCARET ODASI
-ERZURUM TİC. SAN. ODASI
-TTGV

 

KSO AİA projesine 2015 -2020 yılları arasında Konya Teknokent/ SELÇUK TTO proje paydaşı olarak yer alacaktır. BSN Anatolia ortaklığına Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası dâhil olmayacaktır. 2014 – 2020 yılları BSN Anatolia ortaklığında Kayseri Ticaret Odası hariç olup, KOSGEB OSTİM İGEM, ODTÜ Teknopark A.Ş, Kayseri Ticaret Odası, TTGV ve Konya Sanayi Odası yer alacaktır.

 

KOBİ’lere yönelik Ticari-Teknolojik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Uluslararasılaşma hizmetleri sağlamaktadır. Bu kapsamda faaliyetler KOBİ’lerin ihracat potansiyeline sahip olmalarını, AR-GE çalışmalarına yönelik ortak bulmalarını ve özellikle AB projelerine birlikte başvuracak partnerlere ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

KOBİ'ler Arası Ticari İşbirlikleri ve Uluslararasılaşma Faaliyetleri

·         Firmaya özel ticari ortak arayışı: Ticari –Teknolojik Ortaklıklar Kurulması, Know – how transferi, Teklif Çağrılarına yönelik Ortak Proje Başvuruları, Yeni Pazarlara Açılma

·         Firmalar arası Eşleştirme Etkinlikleri : (Yabancı Heyet ziyaretleri-Uluslararası Fuar Ziyareti Konya’daki Tarım ve Makine fuarına Yönelik İkili İş Görüşmeleri (B2B)

·         Ticari-Teknolojik ve Araştırma işbirliği veri tabanı:  Avrupa İşletmeler Ağı veri tabanına dahil olan tüm firmalara ulaşma ,iletişim kurma ve tanıtım imkanı

·         Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları : TPE Danışmanlık Ofisi

·         Dış ticaret eğitim programları: (AB mevzuatı, Dış Ticaret, AR-GE ve İnovasyon v.b.)
Ülke günleri (Afrika Tanıtım Günleri – Latin Amerika Anadolu ile Buluşuyor ,Çek ve Slovak Ülke Masaları vb .)

·         Ülke profilleri & Ürün konumlandırma (ITC Trademap) analizleri

·         EEN Eşleştirme (Matchmaking) sistemi (Automatic Mathmaking Tools)

 

 

Teknolojik İşbirliği Süreci

1.        Basamak; Firmalarla irtibata geçmek

2.       Basamak; Teknoloji Profili Oluşturma,

3.       Basamak; Avrupalı Ortaklar Bulma – Network Aracılığıyla – Uluslararası eşleştirme Organizasyonları Aracılığıyla ve İkili Görüşme Organizasyonları Aracılığıyla

4.      Basamak; Destekleme – Önerilerde Bulunma – İnovasyona Finansman Sağlayacak İlgili Kuruluşlara Yönlendirme

5.       Basamak; Destekleme – Kontrat Aşamasında Danışmanlık Desteği”.

 

R Çelik ve G Gündoğar, Konya Teknokent ile işbirliği içinde olmanın AİA projesi için olumlu bir gelişme olacağını belirttiler.

 

KSO AİA tanıtım sonrasında Konya Teknokent ve KSO AİA arasında geliştirilebilecek olası işbirliklerine değinildi.

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade “Konya Teknokent ’in Üniversite Sanayi işbirliği alanındaki kontratlı proje sayısının 250 ulaştığını ve TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı 2014 yılı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde” Selçuk Üniversitesinin sıralamada ilk 10’da yer aldığını ve Fikri Mülkiyet Havuzu göstergesinde 1. Olduğunu” belirtti. “Fikri mülkiyet havuzunda yer alan patent başvurularının ticarileştirilmesi için AİA ile işbirliği içinde olmak istediklerini” belirtti. Ayrıca B Sade “ÜSİ kapsamında Selçuk TTO’nun yürüttüğü faaliyetlerin de BÜSAN örneğinde olduğu gibi, KSO ile birlikte organize edilebileceği belirtildikten sonra, bunlar dışında AİA kapsamındaki faaliyetlerde işbirliklerine açık olduklarını” dile getirdi. Belirlenen iş birlikleri alanları ile ilgili Selçuk TTO’dan iki heyetin KSO’ya çalışma ziyareti gerçekleştirerek, ortak çalışma alanlarının netleştirilmesi ve hayata geçirilmesi konusunda mutabık kalındı.

 

Toplantı Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade’nin KSO AİA uzmanlarına katılımları ve sunumları için teşekkür etmesiyle son buldu.

 

img_5771.jpg

img_5776.jpg

 

Okunma Sayısı: 2953
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya