Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA TARIMDA İLERİ TEKNOLOJİ KULLANACAK

KONYA TARIMDA İLERİ TEKNOLOJİ KULLANACAK01 Şubat 2008 00:00

Selçuk Üniversitesi, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle tarımda ileri teknolojilerin kullanılması amacıyla bir proje başlattı. “Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı için Altyapı Geliştirme” adı altında uygulanan proje: Selçuk Üniversitesi Mühend

Selçuk Üniversitesi, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle tarımda ileri teknolojilerin kullanılması amacıyla bir proje başlattı. “Tarımda İleri Teknolojilerin Kullanımı için Altyapı Geliştirme” adı altında uygulanan proje: Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesine mensup öğretim üyeleri ile Konya ilindeki çok sayıdaki sanayi ve tarım kuruluşunun katılımıyla yürütülüyor. Yürütücülüğünü Prof.Dr. Fatih M. Botsalı’nın yaptığı projenin başlıca amaçları:  tarımda kalite, üretkenlik ve verimliliği sağlamak üzere tohum hazırlama, tohum depolama, toprak hazırlama ve işleme, ekim, sulama, gübreleme, ilaçlama, yeşil aksamda kalite düzenleme,  hasat ve hasat sonrası ön işleme ve muhafaza aşamalarının her birinde ileri ve yeni teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak. Proje kapsamında: ileri ve hassas tarım teknolojilerinin kullanan yeni makine ve sistemler geliştirilmesi, tarım ilacı, gübre ve su kullanımı konusunda  ekonomi ve çevre güvenliği odaklı yeni tekniklerin uygulanması, sensör  teknolojisi ve bilgisayarlı kontrol sistemlerinin üretim, verim ve kalite geliştirme amacıyla kullanılması gibi çalışmalar yapılacak.

Proje yürütücüsü ve Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı konuyla ilgili olarak “Konya ili ülkemizdeki tarımsal üretim sıralamasında birinci il konumunda. Ülkemizde en fazla tarımsal üretim Konya’da yapılıyor. Konya bölgesindeki toplam tarımsal arazi miktarı Türkiye’nin milyarlarca dolar harcadığı GAP Projesinin uygulandığı bölgedeki arazi miktarının yarısına eşit. Konya’daki halihazır sulanabilir arazi miktarı  GAP bölgesindeki halen sulanabilen arazilerden daha fazla. Bu nedenle, Konya’nın ülke ekonomisindeki yeri ve konumunu göz önüne alarak bu projeyi başlatma kararı aldık. Proje süresi iki yıl olup proje bütçesi 1.300.000 YTL. Proje bütçesi tümüyle DPT tarafından karşılanıyor. Projenin başarıyla tamamlanması halinde Konya bölgesinde kullanılan tarımsal teknolojilerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda önemli bir başlangıç yapılmış olacak. Proje Konya tarımında üretim, kalite ve verimliliğin artırılmasının yanı sıra Konya’nın tarım ürünleri ihracatının artırılmasına da katkıda bulunacak ” dedi.

 

 

 

Okunma Sayısı: 1657
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya