Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Teknokent A.Ş./Selçuk TTO’dan Ticarileştirme Başarısı

Konya Teknokent A.Ş./Selçuk TTO’dan Ticarileştirme Başarısı27 Aralık 2014 Cumartesi 22:31

Türkiye’de fikri sınai mülkiyet hakları ve özellikle patent konusunda öncü konumda bulunan Konya Teknokent A.Ş./Selçuk TTO ticarileştirme konusunda da önemli bir başarıya imza attı.

SELÇUK TTO ülkemizde yer alan en büyük patent havuzunun yönetiminde sadece başvuru sürecinde değil, başvuru yapıldıktan sonra enstitü nezdindeki süreçlerle beraber ticarileştirme faaliyetleri, teknik, hukuki danışmanlık, lisanslama sürecindeki müzakerelerin yönetimi süreçlerinde de buluş sahiplerinin yanında yer almakta olduğundan, buluş sahiplerine kurumsal bir yapı altında daha iyi korunum sağlamakta ve hak kayıplarının önüne geçmektedir. SELÇUK TTO, ayrıca ticarileştirme faaliyetleri ile ilgili müzakareler yönetmekte ve faaliyetler yürütmektedir. Üniversite sanayi işbirliğinin sağlanmasına yönelik bu faaliyetler sadece akademisyen-sanayici eşleştirmeleri ile sınırlı kalmayıp, akademisyen-akademisyen multi-disipliner çalışma teşvikleri ve mentörlük faaliyetlerini kapsadığı gibi talepler doğrultusunda sanayici-sanayici eşleştirmelerini de kapsamaktadır.

Bu doğrultuda Konya ilinin süt ve süt ürünleri üreten inovatif fikirleri ile dikkat çeken firması Tuna Süt A.Ş.’nin talebi ile Selçuk TTO tarafından ticarileştirme faaliyetleri yürütülmüştür. Bu kapsamda Tuna Süt A.Ş. firmasının sahibi Ahmet Üstündağ tarafından geliştirilen ve Tuna Süt tesislerinde kullanılan “Otomatik Süzme Yoğurt Yapma Makinesi” isimli patentli teknolojinin ticari pazarlarda daha büyük katma değere dönüşmesine yönelik faaliyetler de Konya Teknokent A.Ş./Selçuk TTO tarafından yürütülmektedir. Yapılan çalışmalar kapsamında makinenin üretimi ve daha büyük pazarlara ulaşması amacına uygun olarak Konya ilinin bir diğer inovatif ve üretken firması Türköz Makine A.Ş. ile temasa geçilmiş ve teknoloji bu şirkete Selçuk TTO’nun yönetiminde yürütülen görüşmeler ve danışmanlığı sonucunda lisanslanmıştır.

Kop Bölgesi ve ülkemiz inovasyon sistemi için hayırlı olması dileklerimizle…

 

img_6339.jpg

img_6344.jpg

 

Okunma Sayısı: 4508
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya