Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA TEKNOKENT İLK ÜRÜNLERİNİ VERMEYE BAŞLADI.

KONYA TEKNOKENT İLK ÜRÜNLERİNİ VERMEYE BAŞLADI.25 Ocak 2007 00:00

Konya Teknokent'teki yazılım firmalarının oluştuduğu Yazılımcılar Birliği üyelerinin geliştirdiği yazılımları bilişim firmalarına tanıttı.

Konya Teknokentteki yazılım firmalarını bir çatı altında toplayan Yazılımcılar Birliği üyelerinin Teknokent bünyesinde yürüttüğü projeler kapsamında geliştirdikleri yazılımlar  bir toplantıda  Konyalı bilişim firmalarına tanıtıldı.
 
Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı  Prof. Dr. Fatih Botsalı Konya Teknokent seminer salonunda gerçekleştirilen toplantıda, yaptığı açılış konuşmasında "Konya ve Bölgesinde Yazılım Sektörünü olması gereken noktaya ulaştırmak için her türlü çabayı gösteriyoruz, yazılım sektörünün geliştirilmesi en önemli önceliklerimiz arasındadır. Bu konudaki her türlü girişimi destekliyoruz." dedi.
  
KOBİD Konya Bilişim Derneği Başkanı Mehmet Önal yaptığı konuşmada "Teknokent'teki yazılım firmalarının başarılarını izliyoruz, yakın gelecekte Konya ve ülkemiz adına çok önemli gelişmeler bekliyoruz" dedi.
 
Yazılımcılar Birliği Başkanı Mustafa Dinç  yaptığı konuşmada: 
“2004 yılı sonunda faaliyete  geçen ve 2 yılı geride bırakan Konya Teknokent'te 59 katılımcı firma sayısına ulaşıldı. Bu gün itibari ile burada çalışma yapan 59 firmadan 33 tanesi yani yaklaşık %60’ı doğrudan yada dolaylı olarak yazılım geliştiren firmalardır. Yazılım; sağladığı istihdam ve yüksek katmadeğer açısından hiç bir sektörle karşılaştırılamayacak derecede önemlidir. Yazılım çevreyi kirletmez, yazılım doğal kaynakları tüketmez, yazılım sermaye birikimi gerektirmez. Yazılım her ortamda, her iklimde, her koşulda yapılabilir. Dolayısıyla yazılım sektörünü Türkiye gibi yetişmiş insangücü çok, sermayenin ve kaynakların kıt olduğu bir ülkenin kalkınması için en önemli argümanlardan biri olarak görüyoruz.  Mevcut hükümetin bu konuyu önemsediğini biliyoruz. Ancak verilen kredi ve teşviklerin ihtiyacı olan KOBİ'lere ulaşmadığına inanmaktayız.Bu konuda ciddi düzenlemelere ihtiyaç vardır.
 
İki yıllık süreçte bir kaç küçük firma ile yola çıkan birlik ruhu bugün birlikte proje yapabilme kabiliyetine sahip Anadolu ölçeğinde oldukça büyük sayılabilecek bir firma görünümünde olan Yazılımcılar Birliği çatısı altında toplandı. Çizgi-film karakteri Voltran gibi her birimizin bağımsız şirketi ve projeleri varken; oluşturduğumuz sinerji ile büyük ölçekli projelere tek bir firma gibi girebiliyoruz. Konya Teknoken'teki bu yapılanmanın,  Konyadaki diğer sektörlere de örnek teşkil ederek birer sinerji odağı haline gelmelerine katkıda bulunuyoruz. Çok küçük miktarlar da olsa Avrupa'ya yazılım ihraç etmekteyiz. 2007 de daha büyük ihracaat hedeflerimiz var.” dedi.
  
Tanıtım programı kapsamında  birlik üyeleri , geliştirmiş oldukları yazılımları katılımcılara tanıttı. Tanıtılan yazılımlar arasında Kalite Yönetim Sistemi (ISO) yazılımı, Avukatlar için Dijital Büro Yönetimi, PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi)  ve Ücret Yönetimi yazılımı, Hastane Yönetim Sistemi, Mağazacılık Otomasyonu, Kuyumculuk Otomasyonu, Ticari Entegre Paketler, E-Ticaret, Portal ve Internet yazılımları ile Mobil cihazlar için geliştirilen ve piyasada yaygın kullanılan ticari paketlere entegre olabilen On-Line Sipariş Toplama ve Sıcak Satış gibi yazılımlar dikkati çekti.
 
 
Okunma Sayısı: 1745
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya