Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA TEKNOKENT TARAFINDAN DÜZENLENEN PATENT GÜNÜ’NE YOĞUN İLGİ

KONYA TEKNOKENT TARAFINDAN DÜZENLENEN PATENT GÜNÜ’NE YOĞUN İLGİ12 Ağustos 2010 Perşembe 13:32

Türk Patent Enstitüsü ve Konya Teknokent işbirliği ile düzenlenen PATENT GÜNÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonunda yapıldı.

Türk Patent Enstitüsü ve Konya Teknokent işbirliği ile düzenlenen PATENT GÜNÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonunda yapıldı.

PATENT GÜNÜ’nde Türk Patent Enstitüsü uzmanı Atalay Berk Damgacıoğlu patent mevzuatı, patent tescil prosedürü, patent teşvikleri, Internet üzerinden patent araştırması, patent haklarının etkin kullanılması ve patent bilgisinin stratejik kullanımı konularında bilgilendirme sunumu yaparak soruları cevaplandırdı. Toplantı sonrasında patentlerle ilgili detaylı bilgi almak isteyenler TPE uzmanı ile ikili görüşme yapma fırsatı buldu.

Patent Günü’nde açılış konuşması yapan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir “Üniversitemizin Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü üniversitede yürütülen bilimsel projelere her yıl yaklaşık 5-7 milyon TL kaynak sağlamaktadır. Bu yıl, BAP desteğiyle yurt dışı kongre ve bilimsel etkinliklere katılan öğretim elemanı sayısının 3000’i geçmesini beklemekteyiz. Selçuk Üniversitesinin önderliğinde kurulan Konya Teknokent üniversite sanayi işbirliğinde örnek çalışmalar yapmaktadır.” dedi.

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı “Selçuk Üniversitesinde ve Konya bölgesinde fikri ve sınaî mülkiyet hakları bilincinin geliştirilmesi, alınan patent sayısının artırılması Konya Teknokent’in en önemli önceliklerinden birisidir. Bu toplantının düzenlenme amacı: üniversitemizde ve bölgemizde patent konusunda gerekli duyarlılığın oluşturulması, konuyla ilgili bilgilendirme yapılması, tüm kesimlerden gelebilecek patent müracaatlarının özendirilmesi ve temin edilmesidir. Ülkelerin teknolojik gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde kullanılan kriterlerden biri de tescil edilen patent sayısıdır. Tescil edilen patent sayısı üniversitelerin sınıflandırılmasında ve akademisyenlerin performans belirlenmesinde de kullanılan kriterlerden biridir. Üniversitemiz öğretim elemanlarının akademik yükseltilmesinde, yapılmış olan ulusal veya uluslararası düzeydeki bilimsel yayınların yanı sıra alınmış olan patentler de dikkate alınmaktadır. TÜBİTAK yayın teşvik listesindeki A veya B grubu dergilerde yayınlanan bir makale için 40 puan alınırken tescil edilen bir patent için patent türüne bağlı olarak 50-80 puan alınabilmektedir.
Konya Teknokent olarak, bünyesinde yılda yaklaşık 1.500 yüksek lisans ve doktora çalışması tamamlanan, 4000 akademisyeni, 80.000 öğrencisi bulunan Selçuk Üniversitesinde üretilen bilginin sanayiye ve endüstriye aktarılması için bir mekanizma oluşturulması, patentleme ve teknoloji transferi konularındaki faaliyetlere destek sağlanması gerektiğine inanmaktayız. Düzenlediğimiz PATENT GÜNÜ’nün amacı patent tescili süreci konusunda ilgili kesimlerin bilgilendirilmesini sağlamak, Bölgemizdeki patent müracaat sayısını artırmaktır.” dedi.

Botsalı,”Konya Teknokent’teki firmaların ve Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin patent müracaatlarını desteklemek üzere 2010 yılında PADES-Patent Destek Programını uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Program kapsamında Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin bir yıl içerisindeki iki patent müracaatına, Konya Teknokent firmalarının bir yıl içerisindeki en çok üç patent müracaatına finansal ve teknik destek sağlamaktayız. Selçuk üniversitesi öğretim üyelerini ve Konya Teknokent firmalarını buluşlarına patent almaya, PADES desteğinden yararlanmaya davet ediyoruz. PADES programı kapsamında buluş sahiplerine KOSGEB veya TÜBİTAK’tan patent desteği alınması konularında teknik destek sağlayacağımız da ifade etmek isterim.” dedi.

•-konya-teknokent-tarafindan-duzenlenen-patent-gunu’ne-yogun-ilgi.jpg

Okunma Sayısı: 3793
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya