Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA TEKNOKENT YÖNETİM KURULU ÜYELERİ TSUKUBA VA DAEDOK INNOPOLIS BİLİM ŞEHİRLERİNİ GEZDİ

KONYA TEKNOKENT YÖNETİM KURULU ÜYELERİ TSUKUBA VA DAEDOK INNOPOLIS BİLİM ŞEHİRLERİNİ GEZDİ27 Mayıs 2008 00:00

Konya Teknokent yönetim kurulu üyeleri Kore’deki teknoloji odaklı firmaların Ar-Ge üssü olan Daedok Innopolis Bilim Şehrinde düzenlenen “ICIC 2008 İnovasyon Kümelenmeleri Uluslararası Konferansına” katıldı. Yönetim kurulu üyeleri, konferans sonrası Japony

Konya Teknokent yönetim kurulu üyeleri Kore’deki teknoloji odaklı firmaların Ar-Ge üssü olan Daedok Innopolis Bilim Şehrinde düzenlenen “ICIC 2008 İnovasyon Kümelenmeleri Uluslararası Konferansına” katıldı. ICIC 2008’de Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı tarafından Türkiye’deki teknoparklar ve inovasyon kümelenme faaliyetleri konusunda bir bildiri sunuldu. Konya Teknokent yönetim kurulu üyeleri, konferans sonrası Daedok İnnopolis şehrini ve bu şehirdeki bazı araştrma merkezlerini gezerek incelemeler ve ikili görüşmelerde bulundu. Daha sonra Japonya’ya geçen heyet, Japonya’da 1960’lı yıllarda özel kanunla kurulmuş 200.000 nüfuslu bilim şehri olan Tsukuba Scince City’yi ve bu şehirdeki bazı araştırma enstitülerini, Tsukuba Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezini, Tsukuba Science City Management Network’u ziyaret ederek incelemeler ve ikili görüşmelerde bulundu.
 
 Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof.Dr. Fatih M. Botsalı “Günümüzde şirketlerin rekabet gücünü belirleyen en önemli unsur inovasyon yetenekleridir. Firmaların araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine önem vermesi büyümelerini ve rekabet edebilirliklerini sürdürmek için yeterli değildir. Önemli olan Ar-Ge yapmanın yanı sıra, Ar-Ge faaliyetleri sonucunda elde edilen çıktıların kısa zaman içinde, etkin biçimde katma değere ve kazanca dönüşütürülmesi, marka vb. yeni değerler yaratılmasıdır. Konya Teknokent, Konya Teknokent bünyesindeki firma ve kuruluşları uluslararası piyasalara açabilmek, bu kuruluşların bilgi ve teknoloji odaklı çalışmasını sağlamak,  Ar-Ge sonuçlarını kolaylıkla kazanca dönüştürmelerini desteklemek, Türkiye ve dünya markaları yaratmak amacıyla inovasyon kümeleri oluşturma politikalarına ağırlık vermektedir. İnovasyon, firmaların kendi başına gerçekleştirmeleri çok zor olan bir süreçtir. İnovasyon kümeleri, inovasyon süreci ile ilgili aktörlerin birbirlerine ihtiyaç duydukları ürünler ve hizmetleri sunmak, birbirlerinin tamamlayıcısı olmak, birlikte daha hızlı ve etkin inovasyon gerçekleştirmek üzere fiziksel yakınlık oluşturacak biçimde bir araya gelmeleri ile oluşmaktadır. İnovasyon kümelenmesi içinde üniversiteler, araştırma enstitüleri, sanayi ve hizmet sektörü kuruluşları, laboratuarlar, teknolojik danışmanlık firmaları, marka ve patent danışmanları, hukuk danışmanları, think-tank kuruluşları, inovasyonla ilgili sivil toplum kuruluşları, bankalar ve risk sermayesi kuruluşları vb. birbirini tamamlayan ve destekleyen çok farklı alan ve türdeki kuruluşlar yer alabilmektedir. Konya Teknokent, ilk aşamada tarımsal teknolojiler ve biyoteknoloji inovasyon kümesini oluşturma kararını almıştır. İkinci aşamada kurulacak inovasyon kümeleri ise Enerji ve Çevre Teknolojileri, Bilişim Teknolojisi ve Savunma Sanayi Teknolojileri konularında olacaktır. Konya Teknokent, Konya Bölgesindeki firmaların inovasyon tabanlı çalışmalarını desteklemek ve rekabet gücünü geliştirmek amacıyla oluşturacağı inovasyon kümeleri için dünyada uygulanmakta olan tüm inovasyon kümelenme modellerini inceleme kararı aldı. Bu çalışmalar sonrasında ülke ve bölge şartlarına en uygun kümelenme modelini belirleyeceğiz. Konya Teknokent Yönetim Kurulu üyeleri dünyadaki mevcut inovasyon kümelenme modellerini incelemek üzere Fransa’daki Sophia Antipolis, ABD’deki Purdue University Science Park, Finlandiya’daki Oulu Technopolis ve dünyaca ünlü çok sayıdaki teknoparkta incelemelerde bulundu.   Son olarak Japonya’daki Tsukuba Bilim Şehri ve  Kore’deki Daedok İnnopolis bilim şehrindeki inovasyon kümelenme modellerini inceledik. Yaptığımız gezilerin inovasyon kümesi oluşturma çalışmalarımıza önemli katkıları oldu” dedi.
Okunma Sayısı: 1630
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya