Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA TEKNOKENT'İN TEMELİ SANAYİ VE TİCARET BAKANI ALİ COŞKUN TARAFINDAN ATILDI

KONYA TEKNOKENT'İN TEMELİ SANAYİ VE TİCARET BAKANI ALİ COŞKUN TARAFINDAN ATILDI30 Mart 2007 00:00

Konya Teknokent'in Temeli 29 Mart 2007 günü düzenlenen bir törende Bakan Ali Coşkun tarafından atıldı.

Konya Teknokent'in Temeli 29 Mart 2007 günü düzenlenen bir törende Bakan Ali Coşkun tarafından atıldı. Konya Valisi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, Selçuk Üniversitesi Rektörü, KTÜ, Mersin, Gaziantep, Ankara Üniversitesi Rektörleri ile 14 Üniversitenin Rektör Yardımcıları,Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları, Sanayi Ar-Ge Genel Müdürü, KOSGEB Başkanı, Daire Müdürleri, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası Başkanları,   İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Dekanlar, Enstitü Müdürleri, Yüksek Okul Müdürleri, Türkiye'deki Teknoparkların Yönteticileri, daire müdürleri, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.
 
Teknokent'in temel atma törenine katılan Bakan Coşkun, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomisinin gelişmesinde önemli yeri olacak teknokentin temel atma töreninin heyecanını yaşadığını söyledi. Bakan, "Hükümet olarak Cumhuriyet tarihinde ilk kez Ar-Ge çalışmalarının geliştirilmesi için bütçeden büyük ödenekler ayırdık'' dedi."

Türkiye'nin dünyada 20 büyük ekonomi içinde 17'inci sıraya yerleştiğini ifade eden Coşkun, şöyle konuştu:

''7 ülke yatırım cazibe merkezi olarak teşvik ediliyor. Böyle bir ortamda Türkiye şantiyeye döndü. Hayat pahalılığı, enflasyon, reel faizler tek rakama çekilerek kontrol altına alındı. İşsizliğin önlenmesi için yatırım, üretim ve ihracat seferberliği devam ediyor. Gelir dağılımındaki adaletsizliği önlemek için bölgeler arasında sosyoekonomik gelişmişliği eksi olan illerde teşvikler, yatırımlar sürüyor.''

Dünyadaki rekabet çağında en aktif kuruluşların KOBİ'ler olduğunu belirten Coşkun, ''Onların yararlanması için ağırlıklı olarak üniversitelerimizde teknoloji merkezleri oluşturduk. Bunların dışında TÜBİTAK çalışmalarını yürütüyor. Hükümet olarak Cumhuriyet tarihinde ilk kez Ar-Ge çalışmalarının geliştirilmesi için bütçeden büyük ödenekler ayırdık'' diye konuştu.     

Daha sonra Bakan Coşkun ile protokol üyeleri, butona basarak Konya Teknokent'in temelini attı.      

 

Okunma Sayısı: 1920
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya