Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

KONYA ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALANDI04 Eylül 2011 Pazar 12:44

İmzalanan protokol: iki kuruluşun bölgede üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla müşterek faaliyetler yürütmelerini ve işbirliğini öngörüyor.

Konya Üniversitesi ile Konya Teknokent arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol “iki kuruluşun üniversite-sanayi işbirliğini geliştirme, Konya Üniversitesi’nde üretilen bilgiyi ticarileştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunma, ülkemizdeki ve bölgemizdeki kuruluşların rekabet gücünü geliştirme, ileri ve yeni teknoloji alanlarında girişimciliği destekleme, bölgesel kalkınmaya katkıda bulunma, üretim ve hizmet sektörlerinde inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerini destekleme, KOBİ’lerin ileri ve yeni teknolojilere yönlendirilmesini sağlama amacıyla işbirliği yapmaları, bu kapsamda müşterek faaliyetler düzenlemeleri ve KONYA ÜNİVERSİTESİ öğretim elemanları ve öğrencilerinin KONYA TEKNOKENT’in sunduğu imkanlardan yararlandırılması” konularında müşterek çalışmalar yapmalarını amaçlıyor.


Protokol kapsamında Konya Üniversitesi ve Konya Teknokent

 -Müşterek projeler geliştirilmesi ve uygulamaya konulması, müşterek faaliyetler düzenlenmesi,

-Üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarının Konya Üniversitesinin araştırmacı ve laboratuar imkanlarından yararlandırılması,

-Konya Üniversitesi öğretim elemanlarının Konya Teknokent bünyesindeki faaliyetlerde danışman, yönetici veya araştırmacı olarak görev alması veya Konya Teknokent bünyesinde kendi şirketlerini kurması,

-Konya Üniversitesi öğrencilerinin Konya Teknokent bünyesindeki faaliyetlerde stajyer, Ar-Ge elemanı olarak görev alması veya Konya Teknokent bünyesinde kendi şirketlerini kurmaları konularında işbirliği yapacak.

İşbirliği protokolü düzenlenen bir törenle imzalandı. Törene, Konya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Emin Aydın ve Prof.Dr. Birol Akgün, Konya Üniversitesi öğretim üyeleri, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Sağbili, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Hüseyin Kara katıldı.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de imzalanan protokolün Konya'daki farklı kurumların güçlerini ve kaynaklarını birleştirme adına güzel bir örnek oluşturacağına inandığını söyledi.  Sanayi ve hizmet sektörünün gelişiminde inovasyon ve girişimcilik kültürünün gelişiminin yaygınlaştırılmasının Konya firmalarının rekabet gücünü arttıracağını savunan Şeker, protokolün Konya halkına hayırlı olmasını diledi.

 

Konya Teknokent adına bir konuşma yapan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı “Günümüzde ekonomik büyümenin %75’i teknolojik inovasyona dayalı ürün ve hizmetlerle sağlanabilmektedir. Bu nedenle, üniversitelerimizde üretilen bilginin üretim ve hizmet sektörüne aktarılarak teknolojiye ve katma değere dönüştürülmesi ülkemizin ekonomik büyümesi açısından büyük önem arz etmektedir. ABD’deki 3000 üniversiteden biri olan MIT-Massachusetts Institute of Technology’nin mezunlarının ve öğretim üyelerinin kurduğu şirketler bir araya getirilse dünyanın en büyük 24. ekonomisi olurdu. Bu örnek, bir üniversitenin ekonomik büyüme ve gelişmeye ne kadar katkıda bulunabileceğini çarpıcı biçimde anlatmaktadır.

Ülkemizde sayısı giderek artan teknokentler üniversitelerimizde üretilen bilginin üretim ve hizmet sektörüne aktarılarak teknolojiye ve katma değere dönüştürülmesi konusunda önemli bir role sahiptir. Konya Üniversitesi ve Konya Teknokent bu protokolün yürürlüğe girmesi ile Konya üniversitesinde üretilen bilginin teknolojiye dönüştürülerek ticarileştirilmesi için her alanda işbirliği yapacaklardır. Konya Üniversitemizin bünyesindeki tüm fakültelerin ve diğer akademik birimlerin çok kısa zaman içinde Konya Bölgesindeki teknolojik araştırma ve inovasyon faaliyetlerine önemli katkıları olacağına inanmaktayım. Özellikle Havacılık ve Uzay Bilimleri, Mühendislik Mimarlık ve Fen Fakültelerinin bölge sanayisine ve ticaretine yeni bir vizyon getireceğine, Konya Bölgesini havacılık ve uzay sanayiinin önemli merkezlerinden biri konumuna getireceğine inanmaktayım. Sayın Rektörümüze ve ekibine bu protokolün imzalanması konusunda istek ve kararlılığı konusunda teşekkürlerimi arz ederim.” dedi.

İşbirliği protokolünü, Konya Üniversitesi adına Rektör Prof.Dr. Muzaffer Şeker, Konya Teknokent adına  Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Sağbili imzaladı.

 

Okunma Sayısı: 3890
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya