Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KSO’DA KONYA TEKNOKENT SUNUMU

KSO’DA KONYA TEKNOKENT SUNUMU 13 Temmuz 2009 00:00

Konya Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısında Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı tarafından “Kuruluşunun 5. Yılında Konya Teknokent” konulu bir sunum yapıldı. Botsalı, Konya Teknokent’te Ar-Ge faaliyeti yürüten yakl

Konya Sanayi Odasının Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısında Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı tarafından “Kuruluşunun 5. Yılında Konya Teknokent” konulu bir sunum yapıldı. Botsalı, Konya Teknokent’te Ar-Ge faaliyeti yürüten yaklaşık 25 firmanın Ankara, Bursa, İstanbul  gibi başka illerden geldiğini belirterek kuruluşunun 5. Yılında Konya Teknokent’in bir Türkiye markası haline geldiğini, ancak, hedefin dünyanın farklı ülkelerinden gelen Ar-Ge kuruluşlarının bulunduğu evrensel bir teknokent olmak olduğunu belirtti. 
 
Konya Teknokent’in Konya’nın ekonomik ve sosyal hayatında bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Botsalı, “Teknopark işletmeciliğinde özgün ve öne çıkan  bir yaklaşım sergileyen Konya Teknokent, Konya Bölgesinin gelişmesinde önemli bir sinerji odağı haline gelmiştir. Konya Teknokent, Ar-Ge Proje Pazarı, yuvarlak masa toplantısı türünde faaliyetler düzenleyerek Konya bölgesinde teknolojik yenilikler konusunda yeni politikalar, stratejiler ve projelerin üretildiği bir proje ve strateji geliştirme merkezi konumuna gelmiştir. Konya Teknokent, Konya bölgesindeki üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarının gelişimine ve Konya’nın marka şehir olmasına önemli katkılarda bulunmaktadır. Konya Teknokent’in bölge ekonomisine yaptığı katkının Konya ile ilgili istatistiklere hızlı biçimde yansıması beklenilmektedir.  
 
 Teknolojik gelişme ve inovasyon konularında faaliyet gösteren bazı dernekler Konya Teknokent içinde yer almaya başlamıştır. Konya Teknokent, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının Konya ve bölgesinde bilimsel ve teknolojik gelişmeyi sağlamak üzere işbirliği yaptığı bir platform konumuna gelmiştir.
 
 Kısa zaman içinde bir Türkiye markası olmayı başaran Konya Teknokent, Konya Karaman Bölgesi Kalkınma Kurulu, TOBB Teknoparklar ve Teknoloji Sektör Meclisi,  ÜSİMP-Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu gibi organizasyonlarda temsil edilmektedir.
 
 Konya Teknokent’in öncelikli Ar-Ge alanları: Bilişim Teknolojileri, Tasarım Teknolojileri, Biyoteknoloji , Enerji ve Çevre Teknolojileri ve Savunma Sanayii olarak belirlemiştir. Konya Teknokent, önümüzdeki dönemde öncelikli Ar-Ge alanlarında girişimciliği destekleme, ağ yapılanması ve inovasyon kümelenmesi çalışmalarına  ağırlık verecektir.
 
 Konya Teknokent’teki firmalarımızın ulusararası ilişkileri ne ölçüde güçlü olursa Teknokent’te o denli güçlü bir inovasyon altyapısı geliştirilmiş olacaktır.  Uluslararası piyasalarda başarılı olacak özgün ürün ve süreçler uluslar arası partnerlerin görev aldığı Ar-Ge çalışmaları sayesinde geliştirilebilmektedir. Konya Teknokent’in bundan sonraki dönemdeki dış ilişkilerle ilgili faaliyetleri Konya Teknokent’in ve Konya Teknokent’teki firmaların uluslar arası ilişkilerini geliştirmek ve güçlendirmek, Konya Teknokent’e daha çok yabancı girişimciler ve daha çok yabancı araştırmacı çekmeye yönelik olacaktır." dedi.

 

 
 Botsalı, Konya Teknokent’in, SÜ Vakfı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası Konya Ticaret Borsası ve Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olmak üzere 5 ortaklı bir şirket olduğunu ve Türkiye’nin en önemli Teknokentleri’nden bir tanesi olduğunu söyledi. 
 
Günümüzde rekabetin en önemli unsurunun Ar-Ge ve İnovasyon olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Botsalı, ” Bizim için İnovasyon çok önemli. İnovasyon, günümüzde işletmelerin rekabet gücünü belirleyen en önemli unsur haline gelmiştir. İnovasyon, krizden çıkmanın ön önemli yoludur” diye konuştu. İnovasyonu, “Cin fikirlilik” olarak niteleyen Botsalı, “İnovasyon sizi rakibinizden bir adım öne geçirir” dedi. 
 
Prof. Dr. Botsalı, Türkiye’nin artık kaliteyi yakaladığını, yabancı ürünlerle rekabet edebilir kalitede ürünler üretebildiğini ancak inovasyon konusunda rekabet güücünün yeterli olmadığını belirtti. 
 
Botsalı: “Parayı buluşu yapan değil, buluşu değerlendiren kazanır. Günümüzde zenginliğin de inovasyonla olduğu bir gerçek. Türkiye’de artık kalite ve verimliliği elde etmek bir sorun değil. Yabancı ürünlerle rekabet edebiliyoruz. Ancak, özgün ürünler, hizmetler ve süreçler ortaya çıkarabilecek inovasyon faaliyetlerinde henüz istenilen düzeyde değiliz. Marka oluşturma, değer oluşturmada yapılması gereken çok şey var. " dedi.
 
Botsalı, Konya’nın SANTEZ projelerinden en çok destek alan illerinden biri olduğunu ve şu anda Konya’da 7 tane SANTEZ projesi yürütüldüğünü kaydetti.
 
Botsalı sözlerine şu şekilde devam etti: “Konya Teknokent bünyesinde oluşturduğumuz Proje ve İş Geliştirme Merkezi-PİGEM üniversite-sanayi işbirliğine dayalı Ar-Ge projeleri üretmek üzere faaliyetler yürütmektedir. PİGEM bünyesinde Ar-Ge proje deneyimi olan 150 öğretim üyesinden oluşan bir ekip kurduk. Amacımız, Konya bölgesindeki üretim ve hizmet sektörü kuruluşlarını Ar-Ge ve inovasyona yöneltmek, bu kuruluşların TÜBİTAK-TEYDEB, TTGV, SAN-TEZ, KOSGEB, FP7, EUREKA gibi ulusal ve uluslar arası Ar-Ge destek programlarından en üst düzeyde yararlanmasını sağlamak, inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla önem verilmesini sağlayarak Konya bölgesinden yeni Türkiye markaları ve dünya markaları çıkarmaktır. Konya’da, 1996 yılından 2007 yılının Temmuz ayına kadar 77 tane TÜBİTAK projesi önerilmiş ve bunun yüzde 60’ı desteklenmiştir. Ancak, takip eden bir yıllık dönem içinde Konya Teknokent’in katkıları ile TÜBİTAK'a önerilen proje sayısı 100’e ulaşmıştır. 2008 yılında önerilen 100 projenin toplam bütçesi 25 milyon dolar olup ortalama proje büyüklüğü 250 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde daha iddialı ve daha yüksek bütçeli Ar-Ge projeleri üretmeye ağırlık vereceğiz." dedi.
Okunma Sayısı: 2168
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya