Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MAKİNE VE MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ AR-GE PROJE PAZARINA YOĞUN İLGİ

MAKİNE VE MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ AR-GE PROJE PAZARINA YOĞUN İLGİ26 Kasım 2010 Cuma 22:23

Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, İSOMER, Konya Teknokent, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Müh Odası işbirliğiyle ve TÜBİTAK desteğiyle düzen

 

Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, İSOMER, Konya Teknokent, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Müh Odası   işbirliğiyle ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen “ARGEPP 2010-2 Makine ve Mekatronik Mühendisliği Ar-Ge Proje Pazarı” yoğun katılımla gerçekleştirildi.

 

Akademisyenlerle sanayicileri bir araya getirerek proje işbirlikleri kurulabilmesi amacıyla oluşturulan pazara üniversite ve sanayiden katılımın oldukça yüksek olması dikkat çekti. Proje pazarında makine ve mekatronik mühendisliği alanındaki 82 Ar-Ge Proje Önerisi görücüye çıktı.

Proje Pazarının açılışına Dekanlar, Enstitü Müdüleri, öğretim üyeleri, daire müdürleri, Konya Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Üzülmez,Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin,  Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı ile sanayici ve işadamları katıldı.

Proje Pazarının açılış konuşmasını yapan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, “
Makine sanayii diğer sanayi kollarının gelişmesine önemli katkısı olan bir alandır. Bu nedenle, makine sanayii bir çok ülkede stratejik sektör olarak ilan edilmiştir. Bugün burada düzenlediğimiz ARGEPP 2010-2 Makine ve Mekatronik Mühendisliği Ar-Ge Proje Pazarı makine ve mekatronik sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak, uluslar arası piyasalarda rekabet edebilecek inovatif makinalar ve üretim süreçleri geliştirilmesini desteklemek için ilgili tarafların bir araya getirildiği bir sinerji oluşturma faaliyetidir. Teknolojik ve ekonomik gelişmenin sürdürülebilirliği için sağlıklı üniversite-kamu-sanayi işbirliği oluşturmak zorundayız. Temennimiz proje pazarı etkinliğinin ilgili taraflar arasında istenilen etkileşim ve sinerjiyi oluşturarak yeni Ar-Ge ortaklıklarının yeni Ar-Ge projelerinin üretilmesine vesile olmasıdır.” dedi.

 

Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Yard.Doç.Dr. Mete Kalyoncu”Günümüzde işletmelerin rekabet gücünü koruması için Ar-Ge faaliyetlerine ilgi giderek artıyor. Ar-Ge yapmak içinhem teoriye hem de uygulamaya ihtiyaç vardır. Konya Teknokent, teorisk bilgisi ve iş fikri olanlarla uygulayıcılar arasında önemli bir köprü görevi yapmaktadır” dedi.

 

Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin” Bilindiği gibi odamız, üyelerimizin ulusal ve uluslar arası Ar-Ge destek programlarından en üst düzeyde yararlanması, inovatif ürünler ve süreçler geliştirerek uluslararası pazarlarda yüksek rekabet gücüne sahip olması için üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem vermektedir. Düzenlemiş olduğumuz Ar-Ge Proje Pazarının amacı makine ve mekatronik mühendisliği alanındaki sanayi kuruluşlarının Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinde üniversitelerdeki öğretim üyeleri ile kamu ve özel sektördeki araştırmacılarla işbirliğini ve güçbirliğini desteklemek ve geliştirmektir. Düzenlemiş olduğumuz  Ar-Ge proje Pazarı etkinliğinin üniversite-sanayi-kamu işbirliğini geliştirme konusunda önemli yararları olacağı, etkinlik sırasında üniversite-kamu-sanayi işbirliğine dayalı çok sayıda Ar-Ge proje işbirliği başlatılacağını beklemekteyiz.ARGEPP 2010 etkinliğinden beklediğimiz en önemli çıktı üniversite-sanayi-kamu işbirliğine dayanan somut Ar-Ge projeleridir.”dedi.

 

Konya Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Üzülmez”Ar-Ge faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için üniversiteler ile  sanayinin işbirliğini destekleyen risk sermayesi kuruluşlarının varlığı büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de risk sermayesi kuruluşlarının oluşturulması konusundaki mevzuatın kısa zamanda yürürlüğe konulması gereklidir. Aksi halde Ar-Ge faaliyetlerinin istenilen düzeyde gerçekleştirilmesinde zorluklar ve gecikeler yaşanabilir” dedi.


Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi.
ARGEPP 2010-2 Makine ve Mekatronik Mühendisliği Ar-Ge Proje Pazarında Tarımsal mekanizasyon ve gıda işleme makinaları konusunda 27, Makine tasarımı ve imalatı konusunda 10, Malzeme bilimi ve nanoteknoloji  alanında 6, Isı ve yenilenebilir enerji sistemleri konusunda 13, Mekatronik tasarım konusunda 17, Otomotiv konusunda 9 olmak üzere toplam 82 adet proje önerisi sanayici ve işadamlarının incelemesine sunuldu.  

 

ARGEPP 2010-2 Makine ve Mekatronik  Mühendisliği  Ar-Ge Proje Pazarına 250 kişi kayıt yaptırarak katıldı. Proje Pazarına Konya dışındaki üniversitelerden 17 farklı üniversite ve araştırma kuruluşundanproje önerisi sunuldu.

 

Proje Pazarında Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi Süleyman Demirel Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi-BORTEK, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Konya İl Çevre Ve Orman Müdürlüğü,TEKNOCAD Makina San.,Çankaya Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Egem İnşaat Makina Ltd Şti, FESTO San. ve Tic. A.Ş., Etiya Bilgi Teknolojileri San. Tic. Ltd. Sti.,TÜBİTAK-MAM Malzeme Enstitüsü, Konya Başak Lisesi, A-Ztech Ltd., Bayındırlık ve İskan Bakanlığı AR-GE Daire Başkanlığı, Simya Hidrolik Pnömatik Ltd .Şti, S.Ü. İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, NPM Çevre Sağlığı ve Temizlik AŞ., Furkan Bilgisayar, yeni ümit güven ticaret, FİGES A.Ş., Bias Mühendislik,Niğde Universitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Genmas Genel Makina ile çok sayıda bağımsız mucit ve araştırmacı Ar-Ge proje fikirlerini sundu.

 

ARGEPP 2010-2 Proje Önerileri Kitabı için tıklayınız...

 

 

Okunma Sayısı: 4541
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya