Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Metalik Fikirler 2.Ar-Ge Proje Pazarı’nda 1.lik Ödülünü SİNERJİ AR-GE kazandı.

Metalik Fikirler 2.Ar-Ge Proje Pazarı’nda 1.lik Ödülünü SİNERJİ AR-GE kazandı.30 Kasım 2013 Cumartesi 17:52

Metalik Fikirler 2.Ar-Ge Proje Pazarı’nda 1.lik Ödülünü Konya Teknokent'te faaliyet gösteren Teknogirişim firması SİNERJİ AR-GE kazandı.

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin destekleriyle, Türkiye'nin geleceğini inovasyon, Ar-Ge ve tasarımda goren İDDMİB tarafından  ikinci kez düzenlenen “Metalik Fikirler 2. Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğinde; SİNERJİ AR-GE isimli firması ile Konya Teknokent’te Ar-Ge çalışmalarını sürdüren ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi  Doç. Dr. Savaş SÖNMEZOĞLU "Atık alüminyum kullanılarak ince film güneş pili üretimi" başlıklı projesi ile birincilik elde etmiş ve ödülünü (12.000 TL) Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. Mehmet BÜYÜKEKŞİ ile iDDMiB Baskanı Sn. Tahsin ÖZTİRYAKİ'den almıştır.

Proje sonunda üç hedefe ulaşılmıştır: i) Atık durumdaki alüminyum metalinin geri kazanımı için yeni bir proses (süreç) geliştirilmiştir. ii) İnce film teknolojisinde yeni yeni yer almaya başlayan Bakır-Alüminyum-Galyum-Selenyum metallerinin bir araya gelmesiyle oluşan yarıiletken ince filmler, ilk defa vakum ve yüksek sıcaklık gerektirmeyen, basit ve ucuz bir kimyasal metotla üretilmiştir. iii)  Yeryüzünde bulunması en zor elementlerden olan bu sebeple oldukça yüksek maliyet gerektiren indiyum elementine oranla daha kolay bulunması yani daha ucuza mal edilebilen atık alüminyum metali kullanılarak ince film güneş pili üretilmiştir. Atık alüminyum metalinin kullanılması ile elde edilen güneş pilleri, çevre dostu olan güneş enerjisinin dünya ve ülke ekonomisindeki etkisini arttıracaktır.

 metalik_fikirler_2._arge_proje_pazari-odul_toreni-1.jpg

 metalik_fikirler_2._arge_proje_pazari-odul_toreni-2.jpg

20131031_150652.jpg

 

Okunma Sayısı: 4328
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya