Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NANOTEKNOLOJİ PROJE PAZARI YAPILDI

NANOTEKNOLOJİ PROJE PAZARI YAPILDI31 Ocak 2011 Pazartesi 10:52

Selçuk üniversitesi öğretim üyeleri ve Kombassan Grubu şirket yöneticilerinin katıldığı “Nanoteknoloji Proje Pazarı” Bera Otel’de gerçekleştirildi.

 

Kombassan Grubu bünyesindeki şirketlerin yöneticilerinin ve Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda, “Nanoteknoloji”nin önemi ve geleceği, Selçuk Üniversite’sinde nanoteknoloji alanında yürütülen bilimsel araştırma çalışmaları, Kombassan Grubu şirketleri ile Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin müştereken yürütülebilecekleri Ar-Ge projeleri konusunda sunumlar yapıldı, potansiyel işbirlikleri için görüşmeler gerçekleştirildi.

Kombassan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şan, yaptığı açılış konuşmasında, sanayi-üniversite işbirliğinin önemine dikkat çekerek, teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerin tamamında,  şirketlerin üniversitelerle iç içe olduğunu ve teknolojik ürün gelişiminde üniversitelerin katkısının büyük önem taşıdığını belirtti. Kombassan olarak üniversitelerimize ve bilime verilmesi gereken önemin farkında olduklarını da ifade eden Şan, yönetime gelmelerini müteakip tüm şirketlerindeki gelişmeleri teşvik etmek amacıyla Grup Merkezinde İnovasyon Koordinasyon Merkezini kurduklarını, bu sayede  TÜBİTAK, TTGV, SANTEZ gibi resmi kuruluşlarca da desteklenen birçok projeye imza attıklarını ifade etti.

Konya Teknokent Başkanı Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı son dönemde Selçuk Üniversitesinde yürütülen araştırma çalışmaların endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlendiğini ifade ederek Selçuk Üniversitesinin en çok SANTEZ projesi yürütülen üniversiteler arasında yer aldığını belirtti. Botsalı,  Selçuk Üniversitesinde bir çok alanda olduğu gibi “Nanoteknoloji” alanında da önemli araştırma çalışmaların yürütüldüğünü, Kombassan’ın bu alana göstermiş olduğunu ilginin takdire şayan olduğunu belirtti.

S.Ü. Fen Fakültesi Dekanı ve İleri Teknoloji Ar-Ge Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Mustafa Ersöz yaptığı sunumunda, S.Ü. İleri Teknoloji Ar-GE Merkezinin nanoteknoloji araştırmaları için sahip olduğu imkanları tanıtarak üniversite düzeyinde ve uluslararası düzeyde kurulan işbirlikleri ile yürüttükleri projeler hakkında bilgiler sundu. Ersöz, üniversite-sanayi işbirliği ile nanoteknoloji alanıonda çok yüksek katma değer sağlama potansiyeli olan yeni projeler oluşturulabileceğini ve bu bilincin özellikle 2005 sonrasında Konya’mızda ve  ülkemizde daha da yükseldiğinin görülmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

S.Ü. Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç, lazer pulse depolama yöntemi ve endüstriyel kullanım alanları,  S.Ü. Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi  Prof. Dr.Ahmet Avcı, nano partikül üretim teknikleri, S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Eşref Hakkı, Dünyadaki artan nüfusun sağlıklı beslenmesinde gen ve nanobiyo teknolojilerinin kullanımı, S.Ü. Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Esad Sami Polat’ da,   doğal izolasyon malzemeleri hakkında bilgiler verdi.

Bilindiği gibi “Nanoteknoloji” en az bir boyutu (metrenin milyarda biri) ölçeğinde olan mazleme ve ürünlerin tasarımı, sentezi, karakterize edilmesi ve uygulanmasıyla ilgili mühendislik ve bilim dalı şeklinde tanımlanmakta. Halen elektronik, sağlık, inşaat, eczacılık, kimya, enerji, otomotiv, tekstil, savunma sanayi gibi birçok alanda uygulanabilmekte olan “Nanoteknoloji”ye ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Çin, Avustralya, Rusya ve hatta Singapur, Tayvan gibi ülkeler, globalleşen yüksek rekabet ortamında kar oranlarının yükseltilmesi amacıyla milyarlarca dolar yatırım yapmaktalar.

Okunma Sayısı: 3183
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya