Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Patent Bilgi Günü” Etkinliği Düzenlendi:

“Patent Bilgi Günü” Etkinliği Düzenlendi:09 Haziran 2014 Pazartesi 22:08

Selçuk Üniversitesi TTO, Karatay Üniversitesi işbirliği ile 23 Mayıs 2014 tarihinde Karatay Üniversitesi IV. Uluslararası Bilim Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Patent Bilgi Günü” etkinliği düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi TTO, Karatay Üniversitesi işbirliği ile 23 Mayıs 2014 tarihinde Karatay Üniversitesi IV. Uluslararası Bilim Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Patent Bilgi Günü” etkinliği düzenlendi. Toplantı 80’in üzerinde katılımla gerçekleştirildi.

Günün ilk sunumu Prof. Dr. Zekeriya Tosun tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. Zekeriya Tosun “Patentte Başarı Hikayesi” başlıklı sunumunda kendi patent serüvenini ve bu kapsamda önderlik ettiği üniversitemiz Plastik Cerrahi Bölümündeki ekibinin faaliyetlerine değindi. Prof. Dr. Zekeriya Tosun önce patent bilincinin oluşturulduğu Plastik Cerrahi bölümünde ardından geçilen, ticarileştirmenin bir adım önündeki prototiplenme sürecinde yaşananları ve faaliyetleri oldukça detaylı olarak anlattı. Etkin bir ekip çalışmasının buluş çıkarma ve ticarileşmenin anahtarı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tosun, her birinin çeşitli patent müracaatları bulunan 8 akademisyenden oluşan ekibiyle gerçekleştirdikleri faaliyetleri her bir patent müracaatı için ayrı ayrı anlatarak etkin bir ekip çalışmasının buluşçuluğun ve ticarileşmenin anahtarı olduğunun altını çizdi.

Günün ikinci sunumu Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan tarafından “Mühendislik ve Tıp Bilimleri Multidisipliner Çalışmaları ve Buluş Ticarileştirme Süreçleri” ana temasıyla gerçekleştirildi. Günümüzde biyomedikal alandaki çalışmaların öneminin gittikçe arttığını geçtiğimiz yılın en inovatif 5 buluş olarak seçilen buluşların tümünün biyomedikal alandan olması örneği ile belirten Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan sunumunda oldukça etkin çalışan ve kendi öğrencilerinden oluşan ekibiyle başardıklarına değinerek devam etti. Buna göre Yrd. Doç. Dr. Ceylan ve ekibinin özellikle tıp alanında gerçekleşen Ar-Ge süreçlerine mühendis gözüyle katkıda bulundukları katkılarının bir çözüm ortaklığına yöneldiği ve bunun inovatif fikirlerin ticarileştirme sürecine büyük katkılarda bulunduğu gözlemlendi.

Programa Prof. Dr. Ercan Durmuş’un farklı yorumuyla gerçekleştirdiği, oldukça beğenilen “Patent Yolculuğu-Bir Başarı Hikayesi” sunumu ile devam edildi. Üniversitemiz akademisyenlerinden Prof. Dr. İlhami Çelik ile 2000’li yılların başından itibaren yürütüyor oldukları çalışmalar ve bu çalışmaları yaparken karşılarına bir bilim adamı olarak çıkan zorluklardan bahseden Prof. Dr. Ercan Durmuş, sunumunda çalışmalarının geldiği son noktaya da değindi. Patentlenme sürecinin fikirlerin korunmasında oynadığı etkin rolü ve patent hakkında farkındalığın oluşturulmasının yerini, kendi yayınlarının karşılarına “yenilik kırıcı” olarak çıkması örneği ile çarpıcı bir şekilde dile getiren Prof. Dr. Durmuş, bu noktadan sonra çalışmalarının patentlenmesine daha fazla önem verdiklerini ve sürecin çok daha hızlı ilerlemesine bunun yardımcı olduğunu dile getirdi.

Katılımcıların sorularının konuşmacılar tarafından cevaplanmasının ardından etkinliğe son verildi.

img_5040.jpg

img_5042.jpg

img_5042.jpg

 

Okunma Sayısı: 2281
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya