Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Patent Bilgilendirme Günü” Etkinliği düzenlendi.

“Patent Bilgilendirme Günü” Etkinliği düzenlendi.29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31

26 Mayıs 2014 tarihinde Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde “Patent Bilgilendirme Günü” Etkinliği düzenlendi.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bora ÖZTÜRK’ün daveti üzerine Diş Hekimliği Fakültesi C blok Toplantı Salonunda, Diş Hekimliği Fakültesi değerli akademisyenlerinin katılımı ile Konya Teknokent/SELÇUK TTO faaliyetlerinin de tanıtıldığı “Patent Bilgilendirme Günü” düzenlendi.

Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Bayram Sade’nin “Patentler, Buluşlar ve Destekler” isimli sunumu ile başlayan bilgilendirme gününde Konya Teknokentin kısa bir tanımının yapılmasının ardından, Prof. Bayram SADE; TÜBİTAK’ın 1513 programından destek alan 10 teknoloji transfer ofisinden birinin Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi olduğunu ifade ederek, TTO desteği alabilen ilk 10 üniversite içerisinde Anadolu’daki tek üniversite olmanın verdiği kıvanç ve ayrıcalığı da dile getirdi. Böylece SELÇUK TTO deneyimlerini diğer üniversitelere de aktarmaya devam etmekte. Bu kapsamda Çukurova Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitelerinde özellikle sağlık teknolojileri alanında yenilikçi fikirlerini patentleştiren Selçuk Üniversitesi akademisyenleri, başarı hikâyelerini paylaşarak deneyimlerini aktarmışlardır.

SELÇUK TTO, Selçuk Üniversitesi ile entegre çalışma koşulları sayesinde diğer TTO’lardan farklı olarak daha hızlı ve pratik bir görevlendirme prosedürüne sahip olduğundan bürokratik süreçlere takılmadan daha fazla faaliyeti yapabilmektedir.  Prof Sade, geçtiğimiz hafta uygulanmaya başlanan öncü bir program niteliğindeki “SELÇUK TTO Mentörlük Destek Programı”’nın öneminin de altını çizerek. Selçuk Üniversitesinin TÜBİTAK projelerindeki başarılarına, Selçuk TTO olarak yeni uygulamalarla destek verilmesi sürecinin artan ivmede devam edildiğini belirtmiştir. Prof Sade, akademisyenler tarafından hazırlanacak ve SELÇUK TTO tarafından desteklenecek dış kaynaklı projelerin nitelik ve niceliğinin artırılmasına yönelik; eğitim, Mentörlük, iş birliği ağları, proje yazma, inceleme, hazırlama ve benzeri çalışmaların desteklenmesini kapsayan “SELÇUK TTO Mentörlük Destek Programı” sayesinde ilk defa proje hazırlayacak akademisyenlerimizin danışmanlık hizmetini ücretsiz alabilmesinin mümkün olduğunu ve bu uygulama ile Selçuk Üniversitesi’nden daha fazla sayıda projenin, daha nitelikli olarak değerlendirmeye sunulmasıyla proje destek başarı oranının arttırılmasının hedeflendiğini vurgulamıştır.

SELÇUK TTO’nun marka tescili olan PADES (Patent Destek Programı)’dan da bahseden Prof. Dr. Bayram SADE, proje programları ile desteklenmiş ya da projelerden bağımsız olarak ortaya çıkan yenilikçi fikirlerin, buluş nitelediğinde olup olmadığının deneyimli çalışanlar tarafından taranmasının ardından yeni buluş niteliğindeki buluşların patent sürecine destek sağlandığını belirtmiştir.

 

SELÇUK TTO’nun kuruluşundan işleyiş esaslarına kadar her modülün sorumluluklarını, katılımcılara tanıtan Prof Sade, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinin de SELÇUK TTO’nun özellikle Proje Geliştirme/Yönetim Hizmetleri (Üniversite - Sanayi İşbirliği Faaliyetleri) ile Fikri Sınai Hakların Yönetimi ve Lisanslama Hizmetlerinden faydalanabileceğinin altını çizdi.

Konya Teknokent bünyesinde faaliyet göstermekte olan Firdevs Patent Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. Marka ve Patent Vekili Ahmet AKKAŞ’ın “Ulusal Patent Süreci ve TÜBİTAK Destekleri” konulu sunumu ile buluşların patentlenerek korunması gerektiğinin önemini vurgulanmış ve akademisyenlerimizin patentleştirme sürecinde ne doğrultuda hareket edilmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapılmıştır. AKKAŞ’ın sunumunun ardından Prof. Dr. Bayram SADE ve Patent Vekili Ahmet AKKAŞ tarafından katılımcıların soruları cevaplandı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Bora ÖZTÜRK tarafından gerçekleştirilen hediye takdimi ile etkinliğe son verildi.

p5260693.jpg

p5260699.jpg

p5260701.jpg

 

 

 

Okunma Sayısı: 2656
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya