Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PATENT GÜNLERİ 13 GERÇEKLEŞTİRİLDİ:

PATENT GÜNLERİ 13 GERÇEKLEŞTİRİLDİ:18 Ocak 2014 Cumartesi 22:56

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Selçuk TTO işbirliği ile her ay düzenlenen Patent Günleri’nin 13.’sü, 7 Ocak 2014’te Tıp Fakültesi Beyhekim Salonu’nda gerçekleştirildi.

Patent Günleri 13’ün bu ayki konuğu “Mühendis Gözüyle Sanayide Ar-Ge” temasıyla Makine Yüksek Mühendisi Erdem ÜNÜVAR idi. Toplantıya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı GÖKBEL, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Selçuk TTO Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bayram SADE, Selçuk TTO Fikri ve Sınai Haklar Birimi ve Destek Hizmetleri Birimi temsilcileri, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve Sağlık Teknolojileri Çalışma Grubu üyeleri katıldılar.

Erdem ÜNÜVAR; bilgi ve ölçüm hakkında genel bilgi vererek başladığı sunumuna, mühendislik ve ar-ge tanımlamaları, ar-ge aşamaları, bilgi temelli kalkınma, bilginin bedeli, maliyette tasarımın payı, ar-ge destek programının etkileri başlıklarını detaylı bir şekilde ele alarak devam etti. ÜNÜVAR; otomotiv özelinde ar-ge ve inovasyonu uygulamadaki örnekleri ile ele aldıktan sonra üniversite-sanayi işbirliği konusundaki görüşlerini deneyimlerine dayanarak aktardı. Konya ilinde yoğunlaşan otomotiv yan sanayiinin alternatif alanlar oluşturması konusunda, sağlık teknolojileri alanında yapabilecekler toplantıya katılanların karşılıklı diyalogları ile değerlendirildi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı GÖKBEL ise 13.’sü düzenlenen Patent Günleri’nin devamlılık ve süreklilik kazanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Selçuk TTO’nun PADES programı çerçevesinde desteklenen patent sayılarının önemli sayılara ulaştığını, bu buluşların ekonomik yarara dönüştürülmesi ve sektöre kazandırılmasında da önemli projeleri olduğunu ifade etti. Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından yapılan kokteyl ile sona erdi.

Patent Günleri 13’ün ardından Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Toplantı Salonu’nda; Selçuk TTO Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bayram SADE, Selçuk TTO Yöneticisi Yeliz ERENLER, Selçuk TTO Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları birim temsilcileri, Prof. Dr. Bülent ORAN ve Prof. Dr. Zekeriya TOSUN’un katılımları ile, patent ve buluşların ulusal ve uluslararası alanda tanınabilirliğini sağlamak için yapılabilecekler özelinde bir toplantı gerçekleştirildi. İki saat kadar süren toplantıda, toplantının amacını etkinleştirmeye yarayacak, inovasyon ve patent ticarileştirilmesi yöntemleri alanında örnek gösterilecek sonuçlara gebe kararlar alındı.

bdywc93ciaahwcm.jpg

p1070547.jpg

p1070550.jpg

p1070552.jpg

 

Okunma Sayısı: 2129
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya