Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PATENT GÜNLERİ 15 GERÇEKLEŞTİRİLDİ

PATENT GÜNLERİ 15 GERÇEKLEŞTİRİLDİ21 Mart 2014 Cuma 21:55

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Selçuk TTO işbirliği ile her ay düzenlenen Patent Günleri’nin 15.’si, 18 Mart 2014’te Tıp Fakültesi Beyhekim Salonu’nda gerçekleştirildi.

Patent Günleri’ nin bu ayki konuğu TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar Hibe Destek Programı kapsamında “Epidemiyolojik Çalışmalar Çağrısı” ana temasıyla Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Prof. Dr. Bayram SADE idi. Toplantı; Selçuk TTO Fikri ve Sınai Haklar Birimi ve Destek Hizmetleri Birimi temsilcileri, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri, Sağlık Teknolojileri Çalışma Grubu üyelerinin geniş katılımları ile gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Bayram SADE’nin Cenevre 42. Uluslararası Buluşlar Sergisi’ne ülkemizi temsilen katılacak üç buluşçudan biri olan Prof. Dr. Bülent ORAN’ı takdim etti.  Prof ORAN fuara olan katılımı ve ülkemizde buluşçuluk hakkında bilgi verdikten sonra Patent Günleri serüvenini anlattı. Prof ORAN’ın sunumun ardından Prof. Dr. Bayram SADE tarafından patent konusunda istatiksel bilgiler, başvuru yolları, Selçuk Üniversitesi ve Selçuk TTO’nun şu anda fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında ülkemizde bulunduğu konum hakkında detaylı bilgi verildi ve açık destek çağrıları hususuna geçildi.

Bu kısımda Prof. Dr. Bayram SADE tarafından, TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar Hibe Destek Programı’na genel ve “Epidemiyolojik Çalışmalar Çağrısı” ile “Mobil İletişim Teknolojileri ’nin Disiplinler Arası Uygulamaları Çağrısı” hakkında spesifik bilgiler verildi. Programa başvuru şartları, destek oranları, başvurulabilecek alanlar ve çalışma takvimi oluşturulması ile ilgili bilgileri de kapsayan bu kısmın ardından henüz çok yeni çağrıya çıkan TÜBİTAK 1511 Öncelikli alanlar çağrı duyurusu ana başlığı altında “Yüksek Hassasiyetli Robotik Cerrahi Sistemlerinin ve Alt Bileşenlerinin Geliştirilmesi”, “Cerrahi Uygulama Amaçlı Yenilikçi Medikal Cihazların ve Sistemlerin Geliştirilmesi”, “Hematoloji Kitlerinin ve/veya Referans Materyallerinin Geliştirilmesi” ne yönelik çağrılara yer verildi. Katılımcıların bu konuda da kapsamlı olarak bilgilendirilmesinin ardından KOP bölgesi üniversitelerinde disipliner ve multi disipliner olarak çağrılara yönelik olarak yapılabilecekler, çalışma takviminin nitelikleri ve SELÇUK TTO’nun bu konuda önderlik yapacağı hususlar toplantıya katılanların karşılıklı diyalogları ile değerlendirildi. Kısa süre içerisinde proje fikirlerinin değerlendirileceği bir toplantı yapılmasına karar verildi. Katılımcıların sorularının Profesör SADE tarafından cevaplanmasının ardından ise yapılan geleneksel kokteyl ile PATENT GÜNLERİ 15’e bir sonraki toplantıda görüşmek üzere son verildi.

bjbarykcaaaianl.jpg

bjbxx2jcyaecr8y.jpg 

bjbzls0ceaap704.jpg

Okunma Sayısı: 1960
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya