Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PATENT GÜNLERİ 17 GERÇEKLEŞTİRİLDİ:

PATENT GÜNLERİ 17 GERÇEKLEŞTİRİLDİ:27 Mayıs 2014 Salı 12:01

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Selçuk TTO işbirliği ile her ay düzenlenen Patent Günleri’nin 17.’si, 6 Mayıs 2014’te Tıp Fakültesi Beyhekim Salonu’nda gerçekleştirildi.

Patent Günleri’ nin bu ayki konuğu 42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi İzlenimleri Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran idi. Toplantı; Selçuk TTO Fikri ve Sınai Haklar Birimi ve Destek Hizmetleri Birimi temsilcileri, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri, Sağlık Teknolojileri Çalışma Grubu üyelerinin geniş katılımları ile gerçekleştirildi.

Bilindiği üzere, WIPO organizasyonuyla, 02-06 Nisan 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen, alanında Dünya’daki en önemli fuar niteliğine sahip “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi” ne ülkemizi temsilen katılan Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Kalıcı total yapay kalp cihazı” buluşu, kategorisinde birincilik ödülü olan altın madalyaya layık görülmüş idi. Yaklaşık 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı fuara Türk Patent Enstitüsü’nün özel davetiyle katılan Prof. Dr. Bülent Oran’ın buluşuna ayrıca Romanya Sibiu Üniversitesi ve İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü özel ödülleri almıştı.

Prof Dr. Bülent ORAN sunumunda kalp yetmezliği ileri düzeyde olan ve kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirdiği buluşunun hali hazırda olan teknolojilerden farklılıklarına yer verdi. Buna göre cihazın tasarımında teknik olarak fırçasız eşzamanlı servo elektrik motorlarının değişik türlerinin tüm avantaj ve dezavantajlarının dikkate alındığı, boyut,uzun ömürlülük gibi kıstaslar da titizlikle incelenerek cihazın hastalar için en ideal halde tasarlandığına değinildi. Prof. Dr. Bülent ORAN ayrıca sunumunda buluş serüvenine, fuar öncesi hazırlıklarına, fuar süreci ve fuar sonrası olan gelişmelere de yer verdi.

Katılımcıların sorularının Profesör ORAN tarafından cevaplanmasının ardından ise yapılan geleneksel kokteyl ile PATENT GÜNLERİ 17’ye bir sonraki toplantıda görüşmek üzere son verildi.

2b05057feec3b41270760c65153babcf.jpg

616fcade9aa49a94e91d408a4f918603.jpg

 

 

Okunma Sayısı: 1951
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya