Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Patent Günleri 20’ Gerçekleştirildi

‘Patent Günleri 20’ Gerçekleştirildi20 Aralık 2014 Cumartesi 12:45

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Selçuk TTO işbirliği ile her ay düzenlenen Patent Günleri’nin 20.’si, 17 Aralık 2014’te Tıp Fakültesi Beyhekim Salonu’nda gerçekleştirildi.

Patent Günleri’ nin bu ayki konuğu “Sanayi’de Patent Başarı Hikayesi” temasıyla Tuna Süt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Üstündağ idi. Toplantı; Selçuk TTO Fikri ve Sınai Haklar Birimi ve Uluslararası İşbirliği Birimi temsilcileri, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri, Sağlık Teknolojileri Çalışma Grubu üyelerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Ahmet Üstündağ sunumunda patent ve patentli çalışamaları hakkında gerçekleştirdiği başarı serüveninden bahsetti. Buna göre Üstündağ, ilk olarak TR 2009/02591 no’lu “Susuz Süt Konsantre Ünitesi” başlıklı tescilli incelemeli patentini ve patentin ihtiva ettiği teknolojiyi detaylı bir şekilde katılımcılarla paylaştı. Konuyla ilgili sunumda buluşun hali hazırda Tuna Süt A.Ş.’ye ait tesislerde kullanıldığının, yüzde 75 oranlarında tasarruf imkanı tanıdığının, uzun süreli çalışabilir niteliğinin, kuru madde oranı yüksek süt üretimini sağlaması ve sütün sararmasını, yanmasını koku oluşmasını engellemesi nedeniyle nitelikli nihai ürün üretimine fayda sağlar nitelikte olduğunun altı çizildi. Üstündağ ardından geliştirdiği ve Tuna Süt A.Ş. tarafından kullanılan bir diğer incelemeli patent belgeli teknoloji TR 2008/09281 no’lu “Otomatik Süzme Yoğurt Yapma Makinası” adlı buluşu ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda da teknolojinin homojenize süzme yoğurt yapımına imkan tanıması, geleneksel yöntemler kullanılması neticesiyle oluşan hijyen sorununu ortadan kaldırması, yoğurt üretiminde karşılaşılan kayıpları çok büyük oranda önlemesi, hızlı ve maliyeti düşük üretim sağladığından kapasite arttırımına imkan sağlar ve tasarruf için ideal nitelikte olması nedeniyle tüm işletmeler tarafından tercih edilebileceği vurgulandı.

Üstündağ’ın her iki patenti ile ilgili olarak yürütülen ticarileştirme çalışmalarında kendisinin ticari çalışmalarının yanı sıra Selçuk TTO tarafından da yürütülmekte olup, patentlere ilişkin detaylı bilgi “Selçuk TTO Teknoloji Teklifleri” dökümanında da bulunmaktadır.

Katılımcıların sorularının Ahmet Üstündağ tarafından cevaplanmasının ardından ise yapılan geleneksel kokteyl ile PATENT GÜNLERİ 20’ye bir sonraki toplantıda görüşmek üzere son verildi.

 

20141217_124521.jpg

 

Okunma Sayısı: 3527
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya