Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“PATENT GÜNLERİ 22” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

“PATENT GÜNLERİ 22” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.06 Mart 2015 Cuma 15:10

Patent Günleri 22 “Teknolojinin Ticarileştirilmesi” “Genç Mucitler Ödül Programı” Gerçekleştirildi.

 

 

 

Konya Teknokent/Selçuk TTO tarafından düzenlenen Patent Günleri’nin 22.’si, 04 Mart 2015 Çarşamba günü Konya Teknokent Konferans Salonu’nda Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Bayram Sade, İnventram A.Ş. Genel Müdürü Cem Soysal, hayırsever Aynur Kasabalı, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, firma yetkilileri ve öğrencilerin oldukça yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Selçuk Üniversitesi 80 bin öğrencisiyle çok geniş bir alana yayılan ve birçok alanda var olan bir üniversitedir. Diğer taraftan Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi’nde de ilk 10’da yer alan tek Anadolu üniversitesidir. Türkiye’deki bütün üniversiteler arasında yaptığı patent çalışmalarıyla Selçuk Üniversitesi 1’nci sırada yer almaktadır. Üniversiteleri gelişen dünyaya ayak uyduramayan ve ar-ge çalışmaları yapmayan bir ülkenin gerçek anlamda gelişmiş olduğunu söyleyemeyiz. Bizler de ülkemizin gelişmesine katkı sağlamak için patent başvuruları yaparak bunları ticarileştirip ürüne dönüştüreceğiz ki ülkemize gerçek bir katma değer sağlayalım. Bu etkinlik bu hedef doğrultusunda gerçekleştirilen son derece önemli bir çalışma” dedi.

Etkinliğin açılışında konuşan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Bayram Sade ise, geçmiş tarihlerde patentin önemi ve bu konuda farkındalık oluşturmak için çok fazla çaba harcandığının altını çizerek, artık Konya Teknokent/Selçuk TTO’nun bu çabaların geri dönüşünü alıyor olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sade buluşu ya da bir düşüncesi olan bilim insanlarının firmalar ile birlikte çalışmalar yürütüldüğünü bu çalışmaların sonuçlarının ise ulusal ve uluslararası alanda yapılan 200 patent başvurusu ile görüldüğünü belirterek “Artık buluşçularımızı başka türlü motive etmemiz gerekiyor. Yapılan buluşları ekonomik yarara dönüştürerek, bundan buluşu yapanın, ülkesinin ve dünyanın da kazanmasını istiyoruz. Bu konuda çok olumlu gelişmeler yaşanıyor ama ülke olarak işin henüz çok başındayız. Önümüzdeki zamanlarda bu durumun ivmelenerek daha da iyiye gideceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra 19-20 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen Selçuk TTO Proje Pazarı Genç Mucitler sergisinde buluşları sergilenen, Konya Teknokent/Selçuk TTO tarafından yürütülen Girişimcilik programını (ÜNİ-GİRİŞİM) başarı ile bitiren gençlere hayırsever Konya Hanımefendisi Aynur Kasabalı tarafından hediye verildi. Kasabalı, 19 yıldır Konya’da yaşadığını ve ilk tanıdığı üniversitenin Selçuk Üniversitesi olduğunu söyledi. Aynur Kasabalı, “Türkiye’nin dört bir yanından eğitim almak ve kendilerini yetiştirmek için Konya’ya gelen gençlerin, tüm Konyalılara emanet olduğunu, Konyalı’nın bu çocuklara daima kucak açmak ve eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamaları sağlamak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Hediyelerini takdim alan Hüseyin Sancar ve ekibi, Vehbi Meşin, Ethem Duymuş, Orhan Erciyes, Kübra Boz, Emrehan Ekentok, Mahmut Sami Yasak, Emre Çıtak ise çalışmalarına daha da şevkle devam edeceklerine, önce Konya sonra tüm ülkemize faydalı birer birey olmak amacında olduklarını belirttiler.

Açılış konuşmaları ve hediye takdiminin ardından ise İnventram A.Ş. Genel Müdürü Cem Soysal tarafından ‘Teknolojinin Ticarileştirilmesi’ konusu ile ilgili gerçekleştirilen sunuma geçildi. Sunumda Dünya’da ve ülkemizde teknoloji transferi olgusunun bulunduğu konumu örneklemeler ile gösteren Cem Soysal ülkemizin bu konuda yeni olduğunu ancak kamu destekleri gibi destekler, Galata Business Angels gibi yatırım melekleri toplulukları ve İnventram A.Ş. gibi şirketler vasıtası ile hızlı yol alındığını belirtti. Bir teknolojinin ticarileştirilmesi için geçmesi gereken aşamalardan bahseden Soysal özellikle patentli teknolojilerin, pazarda yer bulması maksadıyla yatırımcıların ilgisini çekebilmesi için patent başvurusunun inceleme raporu aşamasını geçmiş olması ve prototiplenmesinin oldukça önemli olduğunu, bu aşamadan sonra ticarileştirme umutlarının gerçekten yeşerebileceğinin altını çizdi. İnventram A.Ş. olarak 37 patent ile ilgili faaliyet gösterdiklerini ve bunlardan ancak 3 ünü lisansladıklarını belirten Soysal Konya Teknokent A.Ş. /Selçuk TTO ile de Patent Günleri gibi etkinlikler kapsamında birlikte çalışmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

 

Cem Soysal’ın sunumunun ardından etkinlik tarihinden önce TTO uzmanlarına gelen talepler neticesinde şekillenen ve yoğun ilgi gören ikili görüşmeler programına geçildi. İnventram A.Ş. Genel Müdürü Cem Soysal ile buluş sahiplerinin birebir görüşme, geliştirdikleri buluşları tanıtma ve yatırım olanaklarını tartışma imkanı bulması maksadıyla düzenlenen ikili görüşmelerde toplamda 10 kadar Teknokent firması ve akademisyen birebir, gizlilik ilkesine bağlı olarak yapılan toplantılarda bir araya geldi.  Bu toplantıların ardından oldukça yoğun geçen etkinlik sona erdi. Toplantıların sonuçları ile ilgili olarak ise buluşçular adına Konya Teknokent/Selçuk TTO’nun İnventram A.Ş. ile etkileşim içerisinde bulunacağının altını çizmek yerinde olacaktır.

 

aw343366_02.jpg

img_7065.jpg

img_7075-.jpg

img_7081.jpg

img_7084.jpg

img_7096.jpg

img_7106.jpg

img_7118.jpg

tekonokent-22-patent-gunlerini-duzenledi-7038014.jpg

patent_gunleri_22_650.20150306175137.jpg

 

Okunma Sayısı: 5235
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya