Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“PATENT GÜNLERİ 23” Gerçekleştirildi.

“PATENT GÜNLERİ 23” Gerçekleştirildi.20 Ekim 2015 Salı 22:00

Patent Günleri’nin 23.’sü Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Halil Cin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konya Teknokent A.Ş./Selçuk TTO tarafından düzenlenen Patent Günleri etkinliğinin 23.’sü Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi işbirliği ile 14 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 14.00-15.00 arasında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Halil Cin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinlik Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan ENGİN ve Konya Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Süleyman SOYLU tarafından tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başlatıldı.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan ENGİN konuşmasında günümüzde AR-GE ve inovasyonun kazandığı önemi ve bu önemin ülkemiz 2023 hedefleri kapsamındaki yerine vurgu yaparak, mühendisler olmaksızın AR-GE ve inovasyonun düşünülemeyeceğinin bilindiğini ancak yapılan çalışmaların patent ile korunması bilincinin de oluşmasının önemini vurguladı. Açılış konuşmalarında Konya Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Süleyman SOYLU ise, Selçuk TTO faaliyetlerini bilhassa Fikri Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında ele aldı. Prof. Dr. SOYLU konuşmasında inovasyon ekseninde patentin taşıdığı önem ve Selçuk TTO tarafından nitelikli patent başvurularının arttırılmasına teşvik için uygulanan PADES programına değinerek TTO tarafından özellikle girişimcilik ile ilgili programlar ile PADES’in bir arada değerlendirilmesi gerektiğini, bu yolla hem fikirlerin korunduğunu hem de ticari katkıya dönüştüğünü vurguladı.

Etkinlikte Selçuk TTO adına yaptığı sunumuyla yer alan FSMH Temsilcimiz Av. Mehmet TANYER ise, sunumunda fikirler ve bunların fikir ürünlerine dönüşme sürecinden bahsederek, ortaya konan bu fikir ürünlerinin korunması yöntemlerinden bahsetti. Patent alma süreci ve patentin başvuru sahibine olan katkıları Selçuk TTO ve PADES programının bu süreçte oynadığı rol ve katkılar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Avukat TANYER, sunumuna patentlemenin bir sonraki aşaması olan ticarileştirme konusunda üniversitemizde SELÇUK TTO’nun yürüttüğü faaliyetler ve ülkemizdeki gelişmelerden bahsederek devam etti. Bu kapsamda uygulamakta olduğumuz PADES programının somut çıktısı olan 200’ün üzerinde patent müracaatından oluşan bir patent havuzu ile ilgili faaliyetler yürüten Selçuk TTO’nun akademisyen, firma, öğrenci ve üniversite personelinin ticarileştirme süreçlerinin başından sonuna kadar yanında olduğunu anlatarak, pozitif örnekler ve ticarileştirme başarılarını katılımcılar ile paylaştı.

Katılımcıların sorularının Av. Mehmet TANYER tarafından cevaplanmasının ardından ise yapılan  kokteyl ile PATENT GÜNLERİ 23’e son verildi.

 

20151014_141813.jpg

20151014_141632.jpg

imgp4585.jpg

patent23veb.jpg

 

Okunma Sayısı: 8010
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya