Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Patent Günleri 24 Gerçekleştirildi.

Patent Günleri 24 Gerçekleştirildi.04 Aralık 2015 Cuma 12:11

Patent Günleri’nin 24.’sü Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Asım Duman Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

 

N.E.Ü. Meram Tıp Fakültesi, Konya Teknokent ve Selçuk TTO tarafından düzenlenen Patent Günleri-24 programı 1-3 Aralık 2015 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Prof. Dr. Asım DUMAN Konferans Salonu’nda akademisyenlerin yoğun katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

Üç gün süren programın 1 Aralık 2015 tarihli birinci gününde yapılan açılış konuşmasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin VATANSEV, programın yaklaşık iki ay öncesinde programlandığını ancak akademik yoğunluktan dolayı ancak gerçekleştirilebildiği belirterek katılımcıların halen süren yoğunluklarına rağmen programa göstermiş oldukları büyük ilgiden ötürü memnuniyetini dile getirmiştir. Prof. Dr. VATANSEV patentin akademik çalışmalarda ve Dünya’da inovasyon ekseninde önemine değinerek ve Necmettin Erbakan Üniversitesi özelinde de konuyla ilgili farkındalık oluşmasında Patent Günleri faaliyetlerinin katkıda bulunacağına olan inancını belirtmiştir.

Açılış konuşmasının ardından Selçuk TTO adına Patent ve Ticarileştirme Uzmanı Avukat Mehmet TANYER tarafından Selçuk TTO Faaliyetleri ve Patent hakkında bilgilendirme konulu sunum gerçekleştirilmiştir. Avukat TANYER, patent potansiyeli olan her türlü fikir veya ürünün yayına dönüştürülmeden veya en geç bir yıl içerisinde patent başvurusunun gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Fikirlerin korunmak için fikir ürünü haline gelmesini vurgulayarak, patent almak isteyenlerin de başvuru tarihinde o buluşu tamamiyle piyasada yer alabilecek şekilde üretmesinin gerekmediğini, fikir ürünü olarak bir bütünlük içerisinde ortaya koymuş olmalarının yeterli olduğunu katılımcılar ile paylaşmıştır. Avukat TANYER, Bu konuda Selçuk TTO olarak KOP Bölgesi’nde yer alan tüm üniversitelerin öğretim elemanları, öğrencileri için ön araştırma ve başvuruların gerçekleştirilmesi konusunda teknik danışmanlık ve tüm bölgeyi kapsayan PADES programının uygulandığını dile getirmişir. Aynı zamanda Selçuk TTO FSMH Birimi kapsamında yürütülen ticarileştirme faaliyetlerini de örnekler aktararak dinleyicilerle paylaşan TANYER, başarılı bir ticarileştirme yolunun Teknoparklardan geçtiğinin altını çizmiştir.

Programın 2 Aralık 2015 tarihli ikinci gün oturumunda bir selamlama konuşması yapan Konya Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Süleyman Soylu, programın düzenlenmesi konusunda memnuniyetini dile getirmiş, öğretim elamanları ile her türlü firma ve müteşebbisin Ar-Ge, girişimcilik, şirketleşme ve patent faaliyetlerini farklı programlar ve Selçuk TTO bünyesinde bulunan ilgili modülleri devreye sokmak suretiyle desteklediklerinin altını çizmiştir. Daha sonra “Sağlık Alanında Bir Patent Ticarileştirme Başarı Öyküsü” konulu sunumunu yapmak için kürsüye gelen S.Ü. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya TOSUN, uzun bir süre öğretim üyesi olarak çalışmış olduğu kurumda bulunmanın heyecanını belirterek sunumunu gerçekleştirmiştir. Sunusunda araştırma ekibi tarafından geliştirilmiş farklı çalışmalar, ürünler ve patent süreci hakkında örnekler veren Prof. Dr. TOSUN, patentin yalnızca ticari olarak düşünülmemesini, aynı zamanda akademik faaliyetlerde performans olarak değerlendirilmekte olduğunu da vurgulamıştır. Prof. Dr. TOSUN, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi gibi köklü bir kurum bünyesinde yer alan akademisyenlerin çok değerli çalışmalarını muhakkak korumaları gerektiğini, bunun için de başlangıç olarak Selçuk TTO FSMH Birimi’ne başvurmalarının yeterli olduğunu vurgulamıştır.

 

Programın 3 Aralık 2015 tarihli son oturumunda Avukat TANYER ve öğretim elamanları arasında soru-cevap ve buluş bildirimlerinin alındığı ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş, etkinliğe son verilmiştir.

dsc_0029.jpg

dsc_0031.jpg

dsc_0022.jpg

dsc_0045.jpg

dsc_0019.jpg

img-20151207-wa0002.jpg

img-20151207-wa0003.jpg

patent-gunleri-24.jpg

 

 

Okunma Sayısı: 6633
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya