Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PATENT GÜNLERİNİN 16. SI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

PATENT GÜNLERİNİN 16. SI GERÇEKLEŞTİRİLDİ03 Nisan 2014 Perşembe 09:45

Patent Günleri’nin 16.’sı Yrd. Doç. Dr. Murat CEYLAN’ın eşlik ettiği bir etkinlik çerçevesinde 01 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Konya Teknokent Selçuk TTO işbirliği ile her ay düzenlenen Patent Günleri’nin 16.’sı  “Mühendis Gözüyle Ar-ge: İnovasyon Ekseninde Disiplinler Arası Çalışmanın Önemi” adlı güzel sunumuyla Yrd. Doç. Dr. Murat CEYLAN’ın eşlik ettiği bir etkinlik çerçevesinde 01 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

“Ülkeyi güçlendirecek, sayısız yeni istihdam yaratacak ve dünyayı koruyacak biyomedikal, enformasyon teknolojisi ve özellikle de temiz enerji konusunda yatırımlar yapacaklarını belirten…..” ABD Başkanı Barack OBAMA’nın son başkanlık seçimi sonrası senatoda yaptığı ilk konuşmasında bu sözleri ile altını çizdiği gibi daha önce hedefini “uzaya çıkmak” olarak belirleyen ABD’nin artık üç konuda atılım yapmayı hedeflediği görülmekte;

·         Biyomedikal

·         Enformasyon teknolojisi

·         Temiz enerji

Özellikle Biyomedikal alanında Türkiye’nin de birçok başarıya imza atabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Murat CEYLAN Sağlık Teknolojilerinde yakaladığı başarıların disiplinler arası çalışmalar ile Konya Teknokent desteğinin payının altını çizdi. Ekip ruhu ile hareket ettiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Murat CEYLAN 2013 yılında 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Pr. Kapsamında onaylanan “Çoklu Çözünürlük Analizi Ve Yapay Zeka Yöntemleri Kullanılarak Karaciğer Fokal Lezyonlarının Belirlenmesi Ve Sınıflandırılması” ve halihazırda 1003- Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destekleme Programı kapsamında değerlendirilen “Termografik Kanser Tanı Sistemi” projesinin destek onayı beklediğini belirtmiş ve patenti alınması beklenen projesinin sürecinde Teknokent/TTO ile Patent Vekili’ne desteklerinden dolayı teşekkür etmiştir.

Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Murat CEYLAN Medikal İnovasyonun Tıpta Mühendislik ile entegre bir şekilde çalışarak başarılı sonuçlara ulaşabileceğinin altını çizmiştir. Disiplinler Arası ekip çalışmasının tetikleyen On altıncısı düzenlenen Patent Günlerinin aksatılmadan devam etmesiyle birlikte sürdürülebilir olması bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Sunumunu disiplinler arası çalışma örneği içreen başarı hikayesini anlatarak bitiren Yard. Doç. Dr. Murat CEYLAN özellikle patenti alınan yeniliğin ticarileştirilmesi ile ilgili teknik konularda Teknokent/TTO’nun önemli desteklerini tekrar belirtmiştir.

Etkinlik sonunda Prof. Dr. Bayram SADE tarafından, TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar Hibe Destek Programı’na genel ve “Epidemiyolojik Çalışmalar Çağrısı” ile “Mobil İletişim Teknolojileri ’nin Disiplinler Arası Uygulamaları Çağrısı” ile TÜBİTAK 1511 Öncelikli alanlar çağrı duyurusu ana başlığı altında “Yüksek Hassasiyetli Robotik Cerrahi Sistemlerinin ve Alt Bileşenlerinin Geliştirilmesi”, “Cerrahi Uygulama Amaçlı Yenilikçi Medikal Cihazların ve Sistemlerin Geliştirilmesi”, “Hematoloji Kitlerinin ve/veya Referans Materyallerinin Geliştirilmesi” ne yönelik çağrılar tekrar hatırlatılarak Proje teslim tarihi öncesinde Teknokent/TTO olarak destek olabileceğimizin altı çizilmiş, proje hazırlığında olan bazı ekiplerin mentörlük talebinin karşılandığını ve yeni taleplerin de değerlendirileceğini bildirmiştir. Toplantı farklı disiplinden akademisyenlerin karşılıklı diyaloglarına fırsat sağlayan kokteyl ile PATENT GÜNLERİ 16’ya  bir sonraki toplantıda görüşmek üzere son verildi.

Sunum dosyasını indirmek için lütfen tıklayınız...

p4010618.jpg

p4010619.jpg

p4010624.jpg

 

Okunma Sayısı: 2303
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya