Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prof. Dr. Bülent ORAN’dan “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi”nde Altın Madalya:

Prof. Dr. Bülent ORAN’dan “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi”nde Altın Madalya:07 Nisan 2014 Pazartesi 15:12

Üç büyük şehir dışında Anadolu’nun en Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi konumunda bulunan Selçuk Üniversitesi, fikri ve sınai mülkiyet hakları alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

WIPO organizasyonuyla, 02-06 Nisan 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen, alanında Dünya’daki en önemli fuar niteliğine sahip “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi” ne ülkemizi temsilen katılan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Kalıcı total yapay kalp cihazı” buluşu, kategorisinde birincilik ödülü olan altın madalyaya layık görüldü. Yaklaşık 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı fuara Türk Patent Enstitüsü’nün özel davetiyle katılan (davet edilen 3 buluşçudan biri) Prof. Dr. Bülent Oran’ın buluşuna ayrıca Romanya Sibiu Üniversitesi ve İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü özel ödülleri verildi.

 

Prof Dr. Bülent ORAN’ın kalp yetmezliği ileri düzeyde olan ve kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirdiği buluşu hastanın kalbine cerrahi girişimle yerleştirilecek devrim niteliğinde bir kalıcı total yapay kalp cihazıdır. Cihazın tasarımında teknik olarak fırçasız eşzamanlı servo elektrik motorlarının değişik türlerinin tüm avantaj ve dezavantajları dikkate alınmış, dezavantajlar titizlikle elenip doğrudan sürüş teknolojisi (direct drive technology) kullanılarak, cihaz hastalar için en ideal halini almıştır. Buluşta gerekli olan enerjinin kablosuz yolla sağlanması öngörüldüğü için enerji tüketimi oldukça az seviyelerde tutulmuş ve bu yolla hastalara yıllarca yüksek bir yaşam kalitesi ile yaşama imkanı tanınmıştır. Ayrıca bu buluş dünyanın en küçük yapay kalp destek cihazı niteliği taşımaktadır.

 

Konya Teknokent/Selçuk TTO olarak 2009 yılından bu yana uygulamakta olduğumuz PADES (Patent Destek Programı) ile akademisyen, öğrenci ve Teknokent firmalarının buluşlarını desteklemekteyiz (sadece 2013 yılında 61 adet buluş bu kapsamda desteklenmiştir). Prof. Dr. Bülent ORAN ’ın Cenevre’de ödül üstüne ödül kazanan buluşu ve akademisyene ait diğer tüm buluşlar da PADES programı kapsamında desteklenmiştir. Prof. Dr. Bülent ORAN’ı, S.Ü. Tıp Fakültesi’ni ve bir bütün olarak Selçuk Üniversitesi’ni kutluyor, kendisinin başarılı patent serüveni içinde yer almaktan duyduğumuz haklı gurur ile birlikte başarılarının artarak devamını diliyoruz.

http://www.selcuk.edu.tr/duyuru.aspx?h=10176

 

23937541.jpg

intraaortic-device.jpg

 

 

right-ventricular-device-d.jpg

total-artificial-heart-trans.jpg

left-ventricular-device-d.jpg

 

Okunma Sayısı: 3070
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya