Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prof.Dr.Bayram Sade Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığındaki Toplantıya Katıldı

Prof.Dr.Bayram Sade Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığındaki Toplantıya Katıldı23 Aralık 2013 Pazartesi 11:31

KONYA TEKNOKENT YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE SELÇUK TTO PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ PROF. DR. BAYRAM SADE NÜKLEER GÜÇ SANTRALLERİ PROJELERİNDEYERLİ KATKIYI ARTIRMAYA YÖNELİK ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞINDA 17 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILAN TOPLANTIYA KATILDI

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığında yapılan toplantı Nükleer Enerji Proje Uygulama daire Başkanı Necati YAMAÇ’ın başkanlığında Bakanlık 1 no’lu toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Bakanlık yetkilileri yanında Ankara Kalkınma Ajansı, Mevlana Kalkınma Ajansı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İstanbul Sanayi Odası, Kocaeli Sanayi Odası temsilcileri, Boğaziçi, Ege, Gazi, Hacettepe, İTÜ, Kocaeli, Uludağ, Yıldız Teknik, Selçuk ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezileri temsilcileri katılmışlardır.

Toplantıda Akkuyu NGS kurulumuna başlandığı, Sinop NGS ile ilgili de hükümetler arası anlaşmanın imzalandığı bildirilmiştir. Bu anlaşmalar çerçevesinde Bakanlık tarafından NGS projelerinin yürütülmesinde yerli katkıyı mümkün olduğunca artırmak için çalışmalar yürütüldüğü belirtilmiştir. Bu kapsamda, Ankara’daki firmalara yönelik, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinin Teknoloji Transfer Merkezlerince yürütülen bir anket çalışması, analiz sonuçları ve değerlendirme raporunun sunumu gerçekleştirilmiştir. Bakanlıkça bu çalışmaların Konya, Kocaeli, İstanbul, Bursa ve İzmir’de de yürütülmesinin önem arz ettiği, çalışmanın mevcut durumu ortaya çıkarmak, firmaların NGS bileşenleri üretim kapasitelerini ortaya koymak, bu yönde bir ilgi ve farkındalık oluşturmayı amaçladığı ve bu çalışmaların bu illerdeki diğer paydaşlarla birlikte Teknoloji Transfer merkezlerinde yürütülmesinin amaçlandığı ortaya konulmuş ve konu müzakereye açılmıştır.

Konya Teknokent Yön. Kur. Bşk. ve Selçuk TTO Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bayram SADE, başta MEVKA olmak üzere ildeki diğer paydaşlarla işbirliği halinde bu çalışmaların yürütülebileceği, bunun için eleman ve araç tahsisinin yapılabileceği bildirilmiştir. Prof Dr SADE Teknoloji Transfer Ofisi Üniversite-Sanayi İşbirliği Birimin zaten ekipler halinde her gün çok sayıda sanayi kuruluşunu yerinde ziyaret edip çalışmalar yaptığını, aynı ekibin paralel olarak NGS ile ilgili çalışmayı da yürütebileceğini beyan etmiştir. Bu kapsamda Bakanlığın göndereceği firma listesi yanında ildeki KSO, MEVKA gibi kuruluşların desteği ile yeni firma listeleri ilave edilerek çalışma yapılacak firmalar belirlenecek ve bakanlığın göndereceği formlar ile çalışmalar yürütülecektir. Bu konuda MEVKA’ nın potansiyel firmalar üzerinde yaptığı çalışmada önemli bulunmuş olup, buradaki datalar ve sonuçlardan da yararlanılacaktır.

Diğer katılımcı kuruluşlar da benzer yönde görüşlerini ortaya koymuşlar, toplantı bu çalışmalara katılacak personel ve iletişim bilgilerinin Bakanlığa iletilmesi, Bakanlığın illerdeki firma imleri ve formları TTO lara göndermesi ve bu çalışmalara katılacak elemanlar için eğitim organize edilmesi kararları ile sona ermiştir.

 

Okunma Sayısı: 2964
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya