Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlanan Avantajlar

Sağlanan Avantajlar10 Haziran 2010 Perşembe 11:37

Teknokentler üretim ve hizmet sektörüne yeni ürünler, geliştirilmiş ürünler, yeni teknolojiler ve geliştirilmiş teknolojiler üreterek rekabet gücünü artırmaları, kalite ve verimliliği artırmaları konularında önemli destekler sağlamaktadır.

Teknokentler üretim ve hizmet sektörüne yeni ürünler, geliştirilmiş ürünler, yeni teknolojiler ve geliştirilmiş teknolojiler üreterek rekabet gücünü artırmaları, kalite ve verimliliği artırmaları konularında önemli destekler sağlamaktadır.

Teknokentler ile üretim ve hizmet sektörü kuruluşları ARGE yapmaya, kendi teknolojilerini üretmeye teşvik edilmektedir. Ülkemizde tekstil sektörü çok gelişmiş olmasına rağmen tekstil teknolojisinin temeli olan tekstil makine sanayiinin yetersizliği nedeniyle tekstil sektörü piyasalardaki gelişmelerden çok çabuk etkilenen bir sektör olagelmiştir.

Üniversitelerimizde yapılan bilimsel çalışmalar uluslararası endekslere giren itibarlı dergilerde yer almakta, kütüphane raflarını doldurmakta ancak sanayi ve hizmet sektörüne çok az bir miktarda katma değer girişi sağlamaktadır. Bu durum önemli bir kaynak israfına neden olmaktadır. Teknokentler, üniversite ve sanayinin ARGE çalışması yapması konusunda sağladığı desteklerle üniversitelerimizde yapılan bilimsel çalışmaların teknolojiye dönüştürülmesi, bu çalışmaların üretim ve sanayi sektörleri tarafından ürün ve teknolojiye dönüştürülerek ticarileştirilmesi, milli ekonomiye önemli katma değer sağlaması konusunda hayati önem taşımaktadır.

Birçok gelişmiş ülke katma değeri düşük olan tekstil, makine imalat, otomotiv yedek parça, döküm vb. sanayileri gelişmekte olan ülkelere bırakarak katma değeri yüksek olan ürünleri üretmeyi tercih etmişlerdir. Bu nedenle, Teknokentler, ülkemizde katma değeri yüksek olan ileri teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi ve üretimi açısından önemli bir yönlendirme ve destek aracı olarak görev yapacaktır.

Konya Teknokent bünyesindeki kuruluşların Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettiği gelirler 2013 yılına kadar %100 gelir/kurumlar vergisi muafiyetine tabidir. Konya Teknokent’te çalışan Ar-Ge personeli ve akademisyenler %100 gelir vergisi muafiyetine sahiptir. Teknokent sınırları içinde geliştirilen yazılım ürünlerinin satışında %100 KDV muafiyeti bulunmaktadır. Öğretim elemanları Teknokent sınırları içinde kendi Ar-Ge şirketlerini kurabilmekte veya Ar-Ge şirketlerinde yönetici, araştırmacı veya danışman statüsünde çalışabilmektedir. Yapılacak bir değişiklikle vergi muafiyetlerinin 2023 yılın kadar uzatılması söz konusudur. Teknokent bünyesindeki Ar-Ge personelinin SSK primi işveren hissesinin %50’si 5 yıl süreyle Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 10440
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya