Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Sanayi Sektörü Patent Bilgi Günü” Etkinliği Düzenlendi

“Sanayi Sektörü Patent Bilgi Günü” Etkinliği Düzenlendi09 Haziran 2014 Pazartesi 22:25

Selçuk TTO, Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Müdürlüğü, Konya Ticaret Odası ve Mevlana Kalkınma Ajansı işbirliği ile 30 Mayıs 2014 tarihinde “Sanayi Sektörü Patent Bilgi Günü” etkinliği düzenlendi.

Selçuk TTO, Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Müdürlüğü, Konya Ticaret Odası ve Mevlana Kalkınma Ajansı işbirliği ile 30 Mayıs 2014 tarihinde Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı salonunda “Sanayi Sektörü Patent Bilgi Günü” etkinliği düzenlendi. Toplantı; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Mustafa Şahin, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Prof. Dr. Bayram Sade, MEVKA Genel Sekreteri Sn. Ahmet Akman, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Konya Ticaret Odası Yetkilileri ve 40’ın üzerinde katılımcı ile gerçekleştirildi.

Programa “Sanayiye Uygulanabilir Patent Hikayeleri” kapsamında Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Mustafa Şahin’in “Cerrahide Cihaz Geliştirme ve İki Farklı Cihaz Takdimi” ana temalı sunumu ile başlandı. Prof. Dr. Şahin’in patent serüvenine de yer verdiği sunumunda özellikle cerrahi operasyonlarda kullanılmak üzere kendisi tarafından geliştirilmiş olan patentli cihazların prototiplenme sürecinin üzerinde durdu. Her bir nesilde daha da gelişerek 5. prototiplenme aşamasını geride bırakan cihazın tıbbi prosedürde uygulanması videolu anlatımla desteklenerek detaylı bir şekilde açıklandı. Sunumda Prof. Dr. Şahin’in geliştirmiş olduğu diğer patentli teknolojilere de değinildi. Ayrıca, cerrahi operasyonlarda kullanılan yabancı ürünlerden de örnekler veren Prof. Dr. Şahin, bu tip inovatif cihazların Tıp alanında kullanılmaya başlanmasının gerek ülkemiz ekonomisine ve gerekse ülkemiz bilimine büyük katkısı olacağının altını çizdi.

Etkinliğe Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Patent Günleri Serüveni ve Buluş Süreçleri” temalı sunumuyla devam edildi. Prof. Dr. Oran tarafından altın madalya ile döndüğü 02-06 Nisan 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen alanında Dünya’daki en önemli fuar niteliğine sahip “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi” ndeki deneyimlerine de yer verdiği sunumunda bu ay içerisinde 17.’si düzenlenen Patent Günleri sürecinde yaşananlar ve hocamızın özellikle sanayi sektörü ile ilgili buluşları hakkında detaylı bilgiye yer verildi.

Günün üçüncü sunumu Prof. Dr. Zekeriya Tosun tarafından gerçekleştirildi. Sunumuna Sanayi ile Üniversite akademisyenlerinin bir araya getirilmesinden ötürü duyduğu mutluluğu ve ticarileşmenin anahtarlarından birinin de bu olduğunu belirterek başlayan Prof. Dr. Zekeriya Tosun “Patentte Başarı Hikayesi” başlıklı sunumunda kendi patent serüvenini ve bu kapsamda önderlik ettiği üniversitemiz Plastik Cerrahi Bölümündeki ekibinin faaliyetlerine değindi. Prof. Dr. Zekeriya Tosun önce patent bilincinin oluşturulduğu Plastik Cerrahi bölümünde ardından geçilen, ticarileştirmenin bir adım önündeki prototiplenme sürecinde yaşananları ve faaliyetleri oldukça detaylı olarak anlattı. Etkin bir ekip çalışmasının ticarileşmenin anahtarı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tosun, her birinin çeşitli patent müracaatları bulunan 8 akademisyenden oluşan ekibiyle gerçekleştirdikleri faaliyetleri her bir patent müracaatı için ayrı ayrı anlatarak etkin bir ekip çalışmasının buluşçuluğun ve ticarileşmenin anahtarı olduğunu belirtti.

Programın “Sanayiye Uygulanabilir Patent Hikayeleri” kapsamındaki son sunumu Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan tarafından “Mühendislik ve Tıp Bilimleri Multidisipliner Çalışmaları ve Buluş Ticarileştirme Süreçleri” ana temasıyla gerçekleştirildi. Günümüzde biyomedikal alandaki çalışmaların öneminin gittikçe arttığını geçtiğimiz yılın en inovatif 5 buluş olarak seçilen buluşların tümünün biyomedikal alandan olması örneği ile belirten Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan sunumunda oldukça etkin çalışan ve kendi öğrencilerinden oluşan ekibiyle başardıklarına değinerek devam etti. Buna göre Yrd. Doç. Dr. Ceylan ve ekibinin özellikle tıp alanında gerçekleşen Ar-Ge süreçlerine mühendis gözüyle katkıda bulundukları, katkılarının bir çözüm ortaklığına yöneldiği ve bunun inovatif fikirlerin ticarileştirme sürecine büyük katkılarda bulunduğu gözlemlendi. Ar-Ge ekseninde devlet fonlamalarının ve yenilik geliştirmek için uygulanan uluslararası fonlamaların gözetilmesi gerektiğini belirten Ceylan TÜBİTAK programları haricinde sadece HORIZON 2020 kapsamında sağlık çalışmalarına ayrılan 32 Milyar Euro’luk bütçenin yüzde 5’inin bile ülkemize projeler yoluyla kazandırılmasının Ar-Ge eksenine vereceği katkının çok yüksek olacağını belirterek sunumunu tamamladı.

Programa “Avrupa Patent Mevzuatı ve Ticarileşme Süreçleri Semineri” ile devam edildi. Bu kapsamda Avrupa Patent Vekili Dr. Günther Schneider tarafından gerçekleştirilen sunumda Schneider öncelikli olarak patent olgusundan bahsetti. Avrupa Patent Mevzuatı gereğince patentlenebilirlik şartlarını dile getirip hangi tür inovasyonların patentlenebileceklerini örnekleriyle açıklayan Schneider sunumuna bu süreçlerin zaman olarak ne kadar süreceğiyle ilgili bilgilerle devam etti. Daha sonra PCT müracaatı ardından yapılan ulusal faz girişleri ile ilgili teknik bilgilere değinen Günther Schneider patent koruması ile ilgili hukuki yollara değindi.

img_5511.jpg

img_5558.jpg

img_5576.jpg

img_5590.jpg

img_5605.jpg

img_5614.jpg

 

Okunma Sayısı: 2060
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya