Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selçuk TTO tarafından düzenlenen "Patent Bilgi Günü Toplantısı" Mevlana Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Selçuk TTO tarafından düzenlenen 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:58

Selçuk TTO tarafından düzenlenen ‘’PADES Patent Desteği ,USA ve Türkiye Patent mevzuatı ve Teknoloji Transferi’’ konulu Patent mevzuatı ve Teknoloji Transferi’’ konulu Patent bilgi Günü Toplantısı 20 Haziran 2013 günü Mevlana Üniversitesi’nde gerçekleşti

PATENT BİLGİ GÜNÜ TOPLANTISI

Selçuk TTO tarafından düzenlenen ‘’PADES  Patent Desteği ,USA ve Türkiye Patent mevzuatı ve Teknoloji Transferi’’ konulu Patent mevzuatı ve Teknoloji Transferi’’ konulu Patent bilgi Günü Toplantısı 20 Haziran 2013 günü Mevlana Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Bahattin ADAM Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Bayram SADE, Selçuk TTO Yöneticisi Yeliz ERENLER Selçuk TTO çalışanları , Mevlana Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi , Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi temsilcileri, İstanbul Üniv. TTO Sorumlu Ar-Ge Müdürü Savaş GÜRDAL katılım gösterdiler.Öğretim Elemanları Teknokent firmaları Sektör Elemanları ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasında Prof. Dr. Bayram SADE ülkemizde 2023 büyüme, GSYİH ve ihracat hedeflerinin gerçekleştirmesinde AR-GE inovasyon Tasarım ve markalaşmanın önemine değinmiştir. Ev sahibi olarak bir selamlama konuşması yapan Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin ADAM böyle bir programın üniversitelerinde yapılmasının memnuniyetini dile getirdikten sonra, uluslararası anlaşmaya , verdikleri öneme değinip üniversite sanayi iş birliği ve sınai mülkiyet konumunun Selçuk TTO ile iş birliği halinde önemli çalışmalar yapacaklarını ifade etmiştir.

İlk konuşmayı Prof. Dr. Bayram SADE yapmıştır. Selçuk TTO tarafından uygulanan Patent Destek Programı (PADES) hakkında bilgi verilmiştir. Konuşmasında patent değerlendirilmesinde ulusal 38. Başvurunun olduğu şehri incelemede olmak üzere 63 Patent başvurusunun olduğunu,10 başvurunun ise değerlendirmekte olduğunu bildirmiştir. Ayrıca PCT başvurularının 10 adet, ulusal faza geçiş başvurularının 2 olduğunu önemli bir patent havuzu oluşturduklarını ve bu başvurularda 13 adedin tescil aldığını bildirmişlerdir. Bu patentlerin ticarileştirilmelerinde yeni bir faza geçeceklerini ve bu konuda ABD’den gelen konuları ve öğretim elemanları ile 3 gün boyunca önemli toplantılar yapacaklarını ortaya koymuştur.

Daha sonra ABD’de patent vekilliği ve avukatlığı yapan, Mühendislik ve Hukuk Fakültelerinden mezun Dr. Gökalp BAYRAMOĞLU ABD’deki patent hukuku başvuru ve süreçler ve ticaretleşme ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren sunum yapmış ve çok sayıdaki soruyu cevaplamıştır. Pasifik Patentten Ahmet AKKAŞ Türkiye’deki Patent Sistemi ve usulünü anlatarak, yöneltilen sorulara cevap vermiştir.

Toplantı Mevlana Üniversitesi tarafından verilen yemekle sona ermiştir.

bs.20130703150913.jpg

gok.jpg

yebs.jpg

kat.jpg

Okunma Sayısı: 2177
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya