Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SELÇUK TTO TEKNOKENT AKADEMİ PATENT OKULU Eğitim Duyurusu

SELÇUK TTO TEKNOKENT AKADEMİ PATENT OKULU Eğitim Duyurusu17 Eylül 2013 Salı 20:51

Selçuk TTO/ Teknokent Akademi olarak Patent Okulu-Marka, Patent Vekilliği Sınavına Hazırlık Eğitimi düzenliyoruz.

 

 

SELÇUK TTO

TEKNOKENT AKADEMİ

PATENT OKULU

Marka, Patent Vekilliği Sınavına Hazırlık Eğitimi

 

Globalleşen dünyada rekabetçi yeni ürünlere yönelimin ve yatırımın hızla artması, fikirlerin ve fikir üretenlerin öne çıkmasını sağlamıştır. 18 yüzyıldan itibaren bilinen ve aktif bir şekilde 1. Dünya ülkeleri tarafından fikri hakların korunmasında aktif olarak kullanılan bölümlerinden biri olan patent tescili ülkemizde son yıllarda öneminin farkına varılarak bu alandaki yatırımlara hız verilmiştir.

Patent tescil sisteminin gelişiminin vazgeçilmez parçalarından biri olan patent vekilleri, buluşçulara ve tescil makamları olan enstitülere yardımcı olmaktadır. Patent sistemi hakkında bilinen yanlış tabuların yıkılarak, buluşçuların haklarının bilincine varmalarının sağlanması özlenen teknolojik ürünlerinde ülkemizde üretilir ve teknoloji transferinin yaygın biçimde yapılabilir hale gelmesini sağlayacaktır. Atılan adımların hedefine ulaşabilmesinin önemli adımlarından birisi ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek sayıda alanında uzman Patent Vekillerinin yetiştirilmesidir.

Türk Patent Enstitüsü, Patent Vekilleri Derneği ve Barolarda günü birlik seminerle sağlanmaya çalışılan Patent Vekili yetiştirme gayretlerinin önemi büyük olmakla birlikte yeterli olmadığını Türk Patent Enstitüsüne kayıtlı vekil sayısının sadece 460 olması göstermektedir. Bazı illerde hatta büyükşehirlerimizde vekil bulunmayışı bu alanda ülkemiz için çok büyük kayıptır. Neredeyse her ilimizde en az bir üniversite bulunmaktayken bu üniversitelerde yapılacak bilimsel faaliyetler sonucu ortaya çıkacak buluşların patente sonrasında teknolojik bir ürüne dönüştürülmesi yani ülkemiz için büyük bir fırsata dönüştürülmesi başlamadan biten bir hayal olmaktadır.

Teknokent akademi patent okulu, tecrübelerin paylaşılarak ortak faydaya dönüştürüldüğü ve ülkemizin her köşesinde patent sisteminin yaygınlaşarak buluşçuların bilinçlendirilmesi için patent vekilleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Patent ve Marka vekilliği sınavına hazırlık eğitimiyle başlayan, Türk patent sisteminde Ulusal ve Uluslararası başvuru sistemlerine başvuru dokümanlarının hazırlanması ve süreç yönetimi eğitimiyle devam eden Amerikan patent sisteminde başvuru hazırlamak, süreç eğitimiyle sonuçlanan üç farklı eğitim organizasyonu yapacaktır. Bu eğitimler sayesinde yetişecek patent vekillerinin patent konusundaki bilgileri buluşçulara daha yaygın şekilde aktarabilecek olması sayesinde 2023 hedeflerinden biri olan 500 Milyar Dolarlık ihracatın önemli bir bölümü teknoloji transferi ve teknolojik ürünlerin satışından oluşturulacak cirolarla karşılanabilecektir.

Patent okulu katılımcı formunu bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayınız.

 patent-okulu-afis.jpg

 Patent Okulu afişini bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayınız.

 

Okunma Sayısı: 4293
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya